شورای نظارت بر عملکرد صداوسیما برای «نود» و «برنده باش» واقعا تصمیم می‌گیرد؟

شرق نوشت: خروجی جلسه شورای نظارت بر عملکرد صداوسیما درباره تعیین‌تکلیف برنامه‌های «نود» و «برنده باش» متعلق به شبکه سوم سیما که دوشنبه 16 اردیبهشت 1398 برپا شد، با انتشار اطلاعیه‌ای جنجال‌ساز به ابهامات زیادی دامن زد.

با انتشار این اطلاعیه نقدهای بسیاری از سوی رسانه‌ها مطرح شد و یکی از سؤالات اساسی این بود که چرا شورای نظارت بر عملکرد صداوسیما در برابر افکار عمومی که طرفدار برنامه‌ای پرمخاطب مانند «نود» بوده، سکوت کرده است؟ ضمن اینکه هیچ واکنش مشخصی به برنامه «برنده باش» که طبق اظهارنظر رهبری و آیت‌الله مکارم‌شیرازی مصداق ترویج بخت‌آزمایی و قماربازی است، در این اطلاعیه دیده نمی‌شود. نکته جالب این بود که در پی اعتراضات حسام‌الدین آشنا، مشاور رئیس‌جمهور و رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری که از ابتدا پیگیری این موضوع را در دستور کار خود قرار داده بود، در حساب توییتری خود به شکل تلویحی از دست‌کاری اطلاعیه این شورا درباره توقف برنامه «نود» خبر داد.

او در صفحه شخصی خود چنین نوشت: «متن اصلی بند اول اطلاعیه شورای نظارت به شرح زیر بوده است: 1) اگرچه تعطیلی یا تعلیق هریک از برنامه‌های صداوسیما از اختیارات سیاستی و اجرائی مدیران ارشد سازمان است اما شایسته است درمورد برنامه‌های پرمخاطب رعایت اصول و ضوابط اطلاع‌رسانی مناسب و فرایند اقناع افکار عمومی صورت گیرد».
درحالی‌که در بند یک «تعطیلی یا تعلیق هریک از برنامه‌های صداوسیما از اختیارات سیاستی و اجرائی مدیران ارشد سازمان است» ذکر شده بود.

موضوع مهم دیگر این بود که طبق اخبار منتشرشده افراد حاضر در این جلسه دکتر علی جنتی و حسام‌الدین آشنا (نمایندگان قوه مجریه)، ‌حجت‌الاسلام‌والمسلمین غلامحسین اژه‌ای و محمدجواد لاریجانی (نمایندگان قوه قضائیه)، سیداحسان قاضی‌زاده‌هاشمی و غلامرضا کاتب (نمایندگان قوه مقننه) و محمدحسین صوفی، ‌دبیر شورا، سیدمرتضی میرباقری، معاون سینما و احمد شهریاری، معاون منابع مالی و سرمایه انسانی سازمان صداوسیما معرفی شده بودند! اما با پیگیری‌های صورت‌گرفته مشخص شد دکتر علی جنتی به دلیل مشغله در این جلسه اصلا شرکت نکرده بود و در گفت‌وگو با « شرق »، حضورنداشتن خود را در این جلسه تأیید کرد.

همچنین غلامرضا کاتب، نماینده مردم گرمسار و آرادان عضو کمیسیون فرهنگی مجلس، در گفت‌وگوی کوتاهی به «شرق» درباره حضور در این جلسه عنوان کرد: «من فقط در ابتدای جلسه حضور داشتم و به دلیل تداخل با جلسه‌ای دیگر، ‌این جلسه را ترک کردم. از نتایج جلسه و تصمیم‌گیری نهایی هم اطلاعی ندارم. لطفا از آقای آشنا بپرسید».
او در پاسخ به این سؤال «شرق» که « تحلیل شما از عملکرد مدیریت شبکه سوم در مواجهه با برنامه «نود» چیست»، ‌گفت: « بعدا دراین باره سخن خواهم گفت». ضمن اینکه در پی تماس تلفنی چندباره با نماینده دیگر مجلس برای پیگیری نتیجه این جلسه،‌ احسان قاضی‌زاده‌هاشمی، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس به تماس خبرنگار «شرق» پاسخی نداد.

در نهایت هم دکتر آشنا درباره این پرسش «شرق» که «بالاخره در جلسه شورای نظارت چه گذشت و نتیجه چه شد»، ‌گفت: «من تا دوشنبه آینده درباره این موضوع اصلا صحبت نخواهم کرد».

با این نگاه باید تا دوشنبه آینده منتظر ماند تا نتیجه‌گیری و تصمیم نهایی درباره تعیین‌تکلیف دو برنامه «نود» و «برنده باش» چه خواهد بود.

23302

کد خبر 1258043

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 2
  • قاسم شاکری IR ۰۳:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۳
    0 0
    سلام پول امثال من که برای خریدسئوال افزایش اعتبارکرده بودیم چی شد؟یکی نیست حساب وکتاب این برنامه را،بیلانش رابگیردوپولِ مردم رابه طریقی که خیلی راحت است باگرفتن شماره حساب به کارت بانکی آنهاواریزوحتی هزینه واریزراازمن وامثال من بردارند