جنجال تازه روی آنتن تلویزیون/ نمایشی دروغین در شبکه ۲!

نمایشی دروغین از تغییر زندگی یک زوج جوان که روی آنتن شبکه دو سیما رفته، تازه‌ترین جنجال و حاشیه را برای سازمان صدا و سیما ساخته است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، پنجمین قسمت از سری تازه برنامه «هزار راه نرفته»، بازیچه یک زوج اینفلوئنسر قرار گرفت که مدعی بودند از زندگی گذشته خود توبه و راهی تازه را آغاز کرده‌اند.

پس از اتفاقات حاشیه‌ساز شبکه سه که از نابسامانی در مدیریت و برنامه‌ریزی سازمان صدا و سیما حکایت دارد، این‌بار سوتی برنامه «هزار راه نرفته» که از شبکه دو روی آنتن می‌رود، موضوع داغ فضای مجازی شده است.

پنجمین قسمت این برنامه، شاهد نمایشی  از یک زوج جوان بود که ادعا می‌کردند توبه کرده و زندگی گذشته‌شان را کنار گذاشته‌اند؛ اینفلوئنسرهایی که حالا متهمند این برنامه را محملی برای تبلیغ بیشتر صفحه خود کردند و همه از جمله تماشاگران تلویزیون را به بازی گرفتند. 

این‌که یک زوج، زندگی مورد علاقه خود را انتخاب کنند، مسئله‌ای عمومی نیست و به خودشان ربط دارد، اما وقتی این دو جوان، به‌راحتی بتوانند یک رسانه بزرگ را گول بزنند، مسئله‌ای است که به مدیران و مسوولان صدا و سیما ربط پیدا می‌کند و عمومیت می‌یابد.

عادت تکراری ؛ دعوت از مهمان‌های بی ربط

تلویزیون فرصتی برای شهرت! این واقعیتی غیر قابل کتمان است. این دختر و پسر جوان اولین‌هایی نیستند که فرصت یافتند تا روی آنتن زنده از خود هویتی متفاوت از واقعیت‌شان را بسازند.برنامه‌های سوژه محوری که از دل سوژه‌های شبکه‌های اجتماعی می‌خواهند دست به انتخاب مهمان بزنند، به شدت در معرض مهمان‌های فیک و قهرمان‌های غیر واقعی هستند. آنچه درباره زوج جوان برنامه هزار راه نرفته افتاد و سبب شد از مژده لواسانی تا سید محمود رضوی به مدیران شبکه ۲ حمله کنند و مثلا محمود رضوی خواهان برکناری  مرتضی میرباقری معاون سیما شود، حاصل نگاه سطحی و هیجان زده در انتخاب این مهمان‌هاست.

پیش از این هم تلویزیون نشان داده است در خیلی از برنامه‌هایش منطقی برای دعوت از مهمانان ندارد و بیشتر بر اثر هیجان زدگی عملی می‌کند. ماه رمضان هم اتفاقا اوج این دست اشتباهات است. هنوز یک جست و جوی ساده نشان می‌دهد که یک مدل وقتی به برنامه ماه عسل آمد ، چه جنجالی به پا ساخت. وقتی موضوع بررسی شد و احسان علیخانی توبیخ، مشخص شد مهمان اصلی برنامه نیامده بوده و آنها دنبال یک مهمان می گشتند و خیلی شتاب زده فردی را به اسم پوزر آورده اند که در حقیقت کارش مدلینگ عروس بوده. او تمام پست‌های اینستاگرامی‌اش را پاک کرد و در برنامه خیلی پوشیده نشست.

بعد از آن برنامه و جنجال‌هایش کارش به دادگاه رسید اما مسئله اعتباری بود که از رسانه ملی رفته بود.

اما آیا آن تنها اشتباه برنامه علیخانی بود؟ نه! کسی که همین سال قبل ادعای ساخت دارویی خاص برای نوعی بیماری کرده بود و بعدا مشخص شد اصلا چنین چیزی صحت ندارد و وزارت بهداشت مدعی شد این دارو باعث تشدید بیماری آن گروه از بیماران خاص می‌شود فقط گوشه‌ای از این هیجان زدگی در انتخاب سوژه‌است.

وقتی رشیدپور در دام افتاد!

مروری بر تاریخچه اتفاقات این‌دستی نشان می‌دهد تنها اشتباه از علیخانی نبوده است. رضا رشیدپور هم کم از این گاف‌ها نداده است. او یکبار با دعوت از نابغه خردسال قلابی سوژه شد و باری دیگر ادیب فیلسوفی که آورده بود و برایش اشعاری در حد مثنوی می‌خواند، حاشیه آفرید. او بعدها ادعای داشتن ارتباط با ماورا الطبیعه کرد و این ادعاهایش سبب شد بازداشت شود تا بسیاری به رسانه ملی ایراد بگیرند که چرا بی هیچ فیلتری آنتنش رسیده در اختیار مجنونی که ادعای عرفانی قلابی می‌کند.

شاهکار یعنی علی ضیا!

وقتی صحبت از مهمان اشتباهی می‌شود، علی ضیا در راس قرار می‌گیرد. از روزی که روبروی زوجی نشست که با هیجان درباره کتک زدن زن توسط همسر ، آن هم روبروی فرزندان می‌گفتند و به کلی فضای جامعه را ملتهب کردند و دایره انتقادات تا مجلس کشیده شد و ته قصه این بود که زوجی احتمالا به قصد دیده شدن در فضایی هیجانی چنین روایت‌های تلخی را روی آنتن نهادینه کردند تا نمونه دیگری که در دل گرانی‌های دلار رخ داد. پدری که با حرف‌هایش علیه دلالان دلار شد سوژه رسانه‌ها و یک قهرمان و گفت فرزند بیمار مبتلا به سرطان دارد.

او روی آنتن زنده برنامه علی ضیا از مردم اشک گرفت و بعد در فاصله‌ای کوتاه یک میلیارد تومان کمک‌های نقدی جمع کرد که بخشی از این پول را برداشته بود و بعد که مشخص شد ادعاهایش دروغند، حساب بانکی اش مسدود شد و رسوایی بزرگی شد برای این دست دعوت از مهمانان در رسانه ملی.

آن زمان شورای نظارت بر صدا و سیما تذکری جدی داد به برنامه سازان تا برای دعوت از مهمانان عادی شان کمی دقت و مطالعه کنند اما اتفاق هزار راه نرفته نشان می‌دهد همچنان در رسانه ملی تنها فیلتر دعوت از مهمانان لیستی نانوشته است که خود عوامل حراست دارند و اجازه رفتن گروهی روی آنتن را به دلایلی که خودشان تنها می‌دانند و اعلام نمی‌کنند، نمی‌دهند.

چطور اینگونه می‌شود؟

فصل جدید «هزار راه نرفته» که در ماه رمضان، ساعتی قبل از افطار پخش می‌شود، مدعی است به طرح و بررسی مسائل مربوط به خانواده می‌پردازد و هدفش تقویت صداقت، صمیمیت، تحکیم و الگو سازی در امر ازدواج است. اما آن‌چه در پنجمین قسمت این برنامه روی آنتن رفت، به ادعای منتقدانی چون روزنامه جوان ملغمه‌ای از دورویی، دروغ، نیرنگ و تمسخر بود که نتیجه‌ای جز ضربه زدن به دین و اعتقاد مردم نخواهد داشت.

این‌که یک زوج اینفلوئنسر در برنامه‌ای سراسری اعلام کنند از زندگی گذشته خود توبه و راهی تازه برای زندگی انتخاب کرده‌اند و ساعتی بعد فیلمی از حضورشان در یک پارتی شبانه و مختلط را در اینستاگرام پخش کنند، چالشی بزرگ برایبرنامه‌ریزان و سیاست‌گذاران صدا و سیماست. چالشی که این‌بار اتفاقا متحدان همیشگی سیما به سادگی از کنار آن نمی‌گذرند.

اگر تهیه‌کننده، سردبیر و مشاوران برنامه «هزار راه نرفته»، قبل از آن‌که تریبون شبکه دو را به دست این زوج بدهند، یک سر به صفحه اینستاگرام‌شان می‌زدند، به شهادت همه پست‌های موجود، می‌دیدند آن‌ دو هیچ تغییری در شیوه زندگی خودشان نداده‌اند و همچنان به همان راه گذشته وفادار هستند. 

رسانه ملی که همه فکر و ذکرش این‌روزها نگاه انتفاعی برای کسب درآمد است و به قول مدیر روابط عمومی سیما به دنبال سلبریتی‌ها می‌رود تا ارزش افزوده نسبت به داشته‌های سیما بیفزایند ، رسانه ملی که در مسیر جذب مخاطب و هیجان‌های التهابی شبکه‌های اجتماعی برای در اختیار گذاشتن آنتن به افراد ناشناس برای مجموعه خود ، فیلتری ندارد و هر بار اینگونه آسیب می‌بیند و درس عبرتی نمی‌گیرد، بی تردید باید با چنین هجمه‌ای روبرو شود و حالا مدیران ارشدش این‌بار متهم به از کار افتادگی و قرار دادن آنتن سیما روی اتوپایلوت شوند. همان طور که محمود رضوی در نکوهش میرباقری نوشته و او را متهم به ول کردن رسانه ملی کرده است!

۵۷۵۷

کد خبر 1258552

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 38
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۲۱:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
  72 6
  ای وای ای وای
 • IR ۲۱:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
  که چی مثلا حالا تو به کردند یا نه به من چه
  • مازیار IR ۱۶:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
   14 1
   آقا فعلا نون توی جا نماز آب کشیدنه...جا نماز آب بکش رو سیبیل شاه ناقاره بزن
 • محسنی IR ۲۱:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
  چخبره تو این صدا و سیما؟چرا هیچکس رسیدگی نمیکند.متاسفانه سخنان آیت الله مکارم هم که سالیان سال پخش میشد و باعث قوت قلب روزه داران بود حذف میشود .واقعا چرا این مدیران عوض نمیشوند؟؟؟
  • نادر IR ۰۱:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
   9 84
   موافقم
  • US ۱۳:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
   31 1
   مخالفم
 • AE ۲۲:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
  245 8
  دروغگویی و ریاکاری شده کار همه از کوچک تا بزرگ متاسفانه
  • IR ۱۸:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
   2 0
   اوضاعی که در صدا و سیما امروزه می بینید یک آینه تمام نما از اوضاع تمام ارگان های جامعه ماست
 • IR ۲۲:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
  9 96
  چه ایرادی داره؟
 • IR ۲۲:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
  دمشون گرم دزدی که به دزد بزنه بهش میگن شاه دزد
 • هیچکس IR ۲۳:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
  127 4
  یکی این صدا و سیما رو از برق بکشه
 • بی نام IR ۲۳:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
  کسی که اصلا به تلویزیون در هر کجای دنیا باور داره حقشه فریب بخوره.این دو نفر طبق قواعد رسانه بازی کردند.دروغ قاعده اول
 • IR ۲۳:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
  156 7
  این دو نفر نمونه عینی زندگی و روش مسئولان کشورند
 • US ۲۳:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
  90 12
  وقتی مدیران شبکه به شکل شایسته ناسالاری انتخاب میشن میشه این که الان دیدن شبکه های ایرانی از شبکه های فارسی زبان ماهواره ای بدآموزی بیشتری پیدا می کنه
 • محمد IR ۲۳:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
  9 44
  اولا که احتمال هم داره این هم یکی دیگه از پیش داوریهای دیگه ی رسانه ای باشه. باید منتظر بود و دید حقیقت به چه شکل آشکار‌ میشه ولی اگر حقیقت داشته باشه و ادعای غلط کرده باشن که علنن دارن دشمنی میکنند با دین و اعتقادات مردم،و باید مجازات بشن و صدا و سیما هم باید در اون برنامه رو گل بگیره که هر کسی با یک ادعای دروغ میتونه گولشون بزنه و به ریش مذهبیون بخنده.
 • IR ۲۳:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
  49 3
  صدا و سیما خوب میدونه داره چیکار میکنه و خوبم میدونستن اینا چیکار میکنن این برنامه ها در جهت یارگیری سلبریتی و سلبریتی سازی برای اصولگراهاست واسشونم همه چی مباحه مشکل اینه زدن به کاهدون رسانه اشتباهی برای کشف سلبریتی انتخاب کردن اونم اینستا بعد تتلو حالا...
 • بی نام IR ۲۳:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۰
  44 14
  خوب کردن مگه همیشه قراره ما بازیچه صداو سیمای میلی باشیم بعد همچین گفتید توبه چیکار کردن اختلاس کردن یا جیب بیت المالو زدن یا مواد مخدر قاچاق کردن یا آدم کشتن ؟
 • علی IR ۰۰:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
  51 5
  اینهمه بودجه میگیرن که با نصفش میشه مشکلات جمعیتی از مردم فلاکت زده ایران رو حل کرد...
 • IR ۰۰:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
  76 1
  تنها صدا و سیما نیست ...کلا همه ارکان مملکت به کسانی که تظاهر میکنند بیشتر بها میدهند ...
 • IR ۰۱:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
  56 0
  اسم سری جدید این برنامه رو با توجه به مهمونای امشبش باید گذاشت «هزار کار نکرده»!!!
 • IR ۰۱:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
  4 24
  اگه صفحه شون رو نگاه کنید چیزی که نیستند پوشیده است. ربطی هم به کلیپ امشب شون هم نداره. کلیپ برنامه هزار راه نرفته رو گذاشتن و نوشتن هر کی اینو تو صفحه اش به اشتراک بذاره و اونا رو تگ کنه شاتش می کنن و در جوااب کامنتای بد و بیراه هم مدعی شدن پیج شون هک شده و درخواست کردن کلیپ امشب شون رو در شبکه های ماهواره ای و اینستاگرام منتشر نکنن
 • احمد IR ۰۵:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
  37 4
  حیف بودجه مملکت که خرج این ها میشود
 • IR ۰۵:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
  29 13
  الحمدلله ما فقط گاهی آی فیلم و تماشا را نگاه می کنیم بقیه شبکه ها سالهاست برای ما تعطیلند حتی در شب تحویل سال.
 • حسین IR ۰۶:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
  31 10
  صداوسیما شده مثل شبکه های خصوصی اونور آبی با این تفاوت که از بودجه کلان دولت استفاده میکنه
 • IR ۰۸:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
  35 14
  واسه همه برنامه سازیاتون مرسی
 • IR ۰۸:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
  42 0
  صدا سیما از اولش هم مهمون میا ورد و هر دروغی میخواست میگفتن من خودم چند تا از مهموناشون رو میشناختم که با واقعیت زندگیشون فرق داشت منتها اون موقع ها شبکه های اجتماعی نبود به این شکل گسترده دروغشون لو نمی رفت
 • Omid IR ۰۸:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
  10 8
  Khosham omad .
 • IR ۰۹:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
  29 14
  ده نفر آدم سیاسی بیسواد و ... صدا و سیما را به گروگان گرفته اند. سقوط کردیم رفت.....
 • IR ۱۰:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
  57 13
  چرا چنین کاری نککند. روز قدس به راهپیمایی تشریف بیاورید تا بنده به شما بگویم در ذهن مسئولانی که به راهپیمایی آمده اند چه می گذرد: این عده شعار مرگ بر آمریکا می دهند و در همان حال دو جور نقشه می کشند. اگر خدای نکرده جنگ شد چطور پسران من و تو را به جنگ بفرستند؛ چطور پسران خودشان را به آمریکا بفرستند. این دو نفر هم از همین شیوه پیروی کرده اند. همه چیزمان به همه چیزمان می آید.
 • مرتضی US ۱۱:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
  22 0
  من معنی یک زوج اینفلوئنسر رو نمیدونم.
  • ۱۲:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
   19 0
   یعنی کسی که در اینستاگرام حجم زیادی فالئور داره و از این فرصت برای تبلیغات استفاده میکنه و پول در میاره
 • علی رضــا NL ۱۲:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
  16 0
  رسانه ملی!!
 • اشاعه فحشا رییسی تتلو IR ۱۲:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
  19 3
  خوب اینها الان باید قاعدتا محاکمه بشوند تو فیلمشون اشاعه فحشا و مشروب خواری در رمضان را ترویج کردند
 • IR ۱۳:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
  10 39
  دیکته نوشته شده همیشه غلط هم دارد. چرا آن روی سکه را نمی‌گویید که رسانه ملی این قدر مقتدر در برابر تهاجم‌فرهنگ استکبار می ایستد و علاوه بر آن نظم پوشالی اخبار دروغ بی بی سی و سی تن تن و رادیو فردا و .... که اصول را هدف گرفته اند را بهم میزند.
 • IR ۱۴:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
  2 12
  مهم نیست از این کارا زیاد رخ می ده
 • نگار IR ۱۵:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
  2 14
  اینهمه متن خب ؟ انگار ما نمیدونیم صدا و سیما چیکارست واسه ما چیو تحلیل میکنی .چیزی که مثل روز روشنه ؟ . ناوهای آمریکایی کجان الان .چرا اومدن . چی خوان ؟ کی میرن ؟ تحلیل کن تو رو بخدا
 • GB ۱۵:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
  9 1
  نتیجه الگوسازی پوشالی و قلابی و زورکی آنهم از رسانه اختصاصی پایداری چی ها بهتر از این نمیشود
 • رضا IR ۲۰:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
  6 12
  یه جمله خوب خوندم دیروز که نوشته بود ظاهر مردم هر کشوری باطن مسئولان اون مملکته