آمار عجیبی از ساعات کار ایرانی‌ها در طول روز

باشگاه خبرنگاران نوشت: فرهنگ کار و تلاش از عناصر بسیار مهم و تعیین کننده‌ای برای تحقق شعار رونق تولید به شمار می‌رود که با آن تمامی کشورها موفق به فتح قله‌های پیشرفت می‌شوند.

 در میان عناصر مهم و تعیین کننده در پیشرفت و شکوفایی یک جامعه از حیث اقتصادی، صنعتی و تولیدی، فرهنگ کار و تلاش نقش بسزایی را ایفاء می‌کند.

به واقع با اتکای به این مولفه خطیر می‌توان تمامی مشکلات و نارسایی‌های موجودِ پیش روی یک کشور را مرتفع کرد، امری که با مطالعه سیر توسعه جوامع و پیشرفتِ کشورهایی همچون کره جنوبی، ژاپن، آلمان و... این ادعا به روشنی قابل اثبات خواهد بود.

اگرچه فرهنگ کشورهای مذکور در ابعاد گوناگون با فرهنگ ایرانی و اسلامی در تناقص است و از قرابت چندانی برخوردار نیست، اما نمی‌توان این واقعیت را نفی کرد که بسیاری از جوامع توسعه یافته با الگوبرداری از رهنمودهای راهبردی که به کرات در دین مبین اسلام به آن تاکید شده به موفقیت های بسیاری دست یافته اند.

هدف از طرح و تنظیم این گزارش اشاره به شکوه و جلال تمدن ایرانی اسلامی در سده‌های نه چندان دور گذشته نیست، دورانی که کشورهای اسلامی با سرعت و شتاب در حال در نوردیدن پله‌های پیشرفت و ترقی بودند و جوامع غربی که امروزه از آن‌ها به عنوان مهد توسعه در عرصه‌های اقتصادی، صنعتی و تولیدی یاد می‌شود غرق در عُصیان‌های اجتماعی و فساد حاکم بر کلیساها بوده و با گیوتین گردن می‌زدند، اما روزگار گذشت و جوامع غربی با تلاش و کوشش مضاعف (فارغ از مشکلات اجتماعی و اخلاقی که امروز با آن دست و پنجه نرم می‌کنند) توانستند از حیث اقتصادی به نمونه، مصداق و سمبلی از پیشرفت و توسعه مبدل شوند.

البته طرح این موضوع به معنای نفی موفقیت های کشور ایران و بخصوص نظام مقدس جمهوری اسلامی در طول قریب به چهار دهه گذشته نیست و وقتی مانع تراشی‌ها و عداوت دشمنان این مرز و بوم در مسیر توسعه و پیشرفت ایران اسلامی را در نظر می‌گیریم، بیش از پیش به اهمیت و ارزش و بهای این پیشرفت‌ها پی خواهیم برد، اما با همه این اوصاف باید واقع بین بود و به این امر اذعان کرد که در صورت نهادینه شدن فرهنگ کار تلاش و کوشش جمعی در میان طبقات و طیف‌های متعدد اجتماعی جامعه، سطح و تراز پیشرفت و توسعه اقتصادی کشورمان به مراتب فراتر از امروز بود.

متاسفانه یک عادت و فرهنگ غلط در میان بخشی از افکار عمومی جامعه شایع شده که گویی تمامی مشکلات جامعه ناشی از سوء مدیریت است، اما هیچگاه این سئوال مطرح نمی‌شود که برای تسهیل اداره کشور و تسریع روند شکوفایی اقتصادی، صنعتی و تولیدی این مرز و بوم (که یقینا شاه کلید گشایش بسیاری از نارسایی‌ها و انسدادهاست)، ما به عنوان یک شهروند (فارغ از جایگاه حقوقی که از آن برخوردار هستم) و به عنوان یک فرد عادی و حقیقی در جامعه، به چه میزانی تلاش کرده ایم.

پاسخ به این سئوال با مطالعه تحقیقات انجام شده در خصوص میزان کار مفید در کشور به سادگی و سهولت تمام پاسخ داده خواهد شد.

محمد حسین محمدی، کارشناس مسائل اقتصادی درباره میزان کار مفید در کشور می‌گوید: بهره وری کار یا همان کار مفید از عناصر بسیار مهم در توسعه و شکوفایی جامعه به شمار می‌رود، اما با این وجود و با مطالعه میزان کار مفید در کشور و با توجه به گزارش های منعکس شده در رسانه‌ها این واقعیت تلخ عیان می‌شود که میزان کار مفید در جامعه ایران در هفته، حداکثر ۱۱ ساعت برآورد می‌شود و در بخش‌های دولتی نیز این عدد و رقم ۲۲ دقیقه در روز احصاء شده است.

وی افزود: در نقطه مقابل، در کشوری همچون فرانسه میزان کار مفید در طول یک هفته، حدود ۳۰ تا ۳۳ ساعت برآورد می‌شود و به تعبیری می‌توان گفت با کسر روز یکشنبه (به عنوان روز تعطیل) این میزان به حدود پنج و نیم ساعت در روز تخمین زده می‌شود.

این کارشناس مسائل اقتصادی گفت: به واقع کیفیت کار در کشورهای توسعه یافته بسیار بالاست و در حال حاضر نیز جوامع اینچنینی در صدد افزایش میزان استراحت برای نیروی انسانی خویش هستند که این موضوع موید این واقعیت است که افزایش راندمان کاری یا بهره وری آن، صرفا با بالا بردن ساعات کاری محقق نمی‌شود و امید است با الگوبرداری صحیح از سازوکارهای حاکم بر کشورهای توسعه یافته در این خصوص میزان کار مفید در کشور با ارتقای هر چه بیشتری همراه شود که هر آنچه این امر با دقت و درایت بیشتری در مراکز تولیدی و صنعتی نیز اجرایی گردد، به تبع ضریب تحقق شعار سال نیز تقویت خواهد شد.

در صورت افزایش کار و تلاش و کوشش جمعی، موانع پیشروی اقتصادی مرتفع می‌شود

صادق ایزدی، یکی از فعالان تولیدی و صنعتی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص روحیه جهادی و تلاش برای تقویت هر چه بیشتر آن، اظهار کرد: ورود به امور مختلف کشور از سوی تمامی آحاد جامعه اعم از مسئولان، مدیران و مردم و اقشار عادی جامعه با روحیه جهادی گره گشای تمامی مشکلات فعلی موجود در عرصه‌های اقتصادی و تولیدی خواهد بود.

وی افزود:در دهه‌های نه چندان دور گذشته و در دوران دفاع مقدس، عموم مردم و مسئولان با روحیه جهادی به کار و تلاش و مجاهدت پرداختند و نتیجه آن پیروزی و سرافرازی کشور و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در برابر رژیم بعثی عراق و در واقع امر ۴۰ کشور حامی عراق، در آن مقطع بود.

این فعال حوزه صنعتی و تولیدی در ادامه بیان کرد: امروز نیز با همگرایی و وحدت و هم افزایی هر چه بیشتر و تلاش و کوشش شبانه روزی در مراکز تولیدی و صنعتی می‌توان در تحقق شعار سال موفق شد و به موفقیت های ارزنده‌ای نائل شد.

ایزدی در ادامه بیان کرد: در صورت تلاش هر چه بیشتر برای نهادینه سازی فرهنگ کار و تلاش، میزان ضریب تولیدی از حیث کمی با افزایش فزاینده تری همراه خواهد شد و از دیگر سو با اتکای به این روحیه می‌توان کیفیت محصولات و اقلام تولیدی را نیز ارتقاء بخشید و به واسطه آن قادر خواهیم بود بسیاری از بازارها در کشورهای منطقه و عرصه‌های بین المللی را تسخیر کنیم.

وی افزود: با حصول این توفیق، ضریب اشتغالزایی نیز افزون‌تر خواهد شد و معضل بیکاری و مشکلات پیرو آن در کشور حل و فصل خواهد شد.

این فعال صنعتی و تولیدی تصریح کرد: کشوری همچون ژاپن، نمونه و مصداق بارزی از تلاش و کوشش جمعی محسوب می‌شود که با تلاش شبانه روزی و روز افزون از یک کشور ویرانه بعد از جنگ جهانی به یکی از توسعه یافته‌ترین جوامع جهان مبدل شده است.

ایزدی گفت: امروزه، اقتصاد ژاپن در عرصه بین المللی به یک بازیگر اصلی و تاثیرگذار در تحولات اقتصادی نظام جهانی تبدیل شده و می‌طلبد ما نیز با پیروی و توجه به رهنمودهای دلسوزان انقلاب، نظام و کشور مبنی بر لزوم وحدت و تلاش همه جانبه برای حمایت از تولید داخلی و تلاش برای توسعه و آبادانی هر چه بیشتر کشور، چنین مسیری را با سرعت مضاعف طی کنیم.

فرهنگ کار و تلاش، ظرفیت‌های بالقوه کشور را بالفعل می‌ کند

مرتضی صداقتی، یکی از فعالان صنعتی و تولیدی با اشاره به ضرورت افزایش راندمان کاری هر چه بیشتر در کشور، بیان کرد:کشور ایران از ظرفیت‌های بالقوه متعددی در عرصه‌های گوناگون برخوردار است که متاسفانه از بسیاری از این فرصت‌ها آنچنان که باید استفاده نشده و به تعبیری شاهد فرصت سوزی‌های بسیاری در طول سالیان و دهه‌های گذشته بوده ایم.

وی افزود: بدون تردید، با تلاش مضاعف، اقدام و عمل و همسویی تمامی دستگاه‌های ذی ربط و نیروی انسانیِ فعال در جامعه (در حوزه‌ها و عرصه‌های گوناگون) می‌توان به بهترین نحو ممکن از فرصت‌ها و ظرفیت‌های موجود در راستای توسعه کشور و رونق تولید بهره برد.

این فعال صنعتی و تولیدی در ادامه بیان کرد: تدبیر و عقلانیت حکم می‌کند تا از فرصت‌های موجود به بهترین نحو ممکن برای دفع مشکلات بهره برداری شود و قطع به یقین در شرایط فعلی که کشور در جنگ اقتصادی با دشمنان قسم خورده نظام به سر می‌برد، استعدادها و ظرفیت‌های بالقوه موجود می‌تواند خنثی کننده بسیاری از فشارها و تحریم‌ها محسوب شود.

وی افزود: در این میان، نباید از نظر دور داشت که بسیاری از مواد اولیه مورد نیاز کشور در عرصه تولیدی، به لطف و عنایت پروردگار در این مرز و بوم و خاک پرگهر موجود است که تحریم‌ها نیز نمی‌تواند مانع از تزریق آن به چرخه تولیدی کشور شود.

این فعال صنعتی و تولیدی گفت: البته در برخی حوزه‌ها از قابلیت ارزش افزوده و آماده سازی منابع موجود برای تامین مواد اولیه، آنچنان که شایسته و مورد انتظار است برخوردار نیستیم که می‌باید با تلاش مضاعف و بهره گیری از نخبگان و متخصصان داخلی به این توفیق نائل شویم تا به واسطه آن در جهت تامین مواد اولیه مورد نیاز مراکز صنعتی تولیدی که متاسفانه در برخی بخش‌ها باعث بروز مشکلات جدی و عدیده شده، موفق‌تر از گذشته ظاهر شویم.

صداقتی در ادامه بیان کرد: باید این اصل و قاعده به عنوان یک نقشه راه استراتژیک، ملکه ذهن تمامی آحاد جامعه قرار گیرد که جز با تلاش و کوشش و ممارست، کشور قادر به دستیابی به ایده آل‌هایی که برازنده آن است نخواهد شد و قطع به یقین هیچ کوششی، بدون پاداش و ثمره نخواهد بود.

وی در پایان خاطر نشان کرد: می باید تمامی فعالان صنعتی و تولیدی و حتی جامعه کارمند کشور و عناصری که در حوزه‌های غیر تولیدی مشغول به فعالیت هستند به ارتقای رتبه و جایگاه کالای داخلی و تولید ملی، (با خرید محصولات ایرانی و اجتناب از خرید کالاهای خارجی بیندیشند) و در این صورت تولید ناخالص ملی کشور، ضریب صادراتی آن، رقابت پذیری محصولات ایرانی با نمونه‌های مشابه خارجی افزون‌تر از گذشته خواهد شد و البته رفع موانع از مسیر حرکت طبیعی نظام تولیدی کشور توسط دستگاه‌های متولی و هر سه قوه کشور به فراخور وظایف و اختیاراتی که از آن برخوردار هستند از ضروریاتی است که در پیشبرد این اهداف مثمر  و تعیین کننده خواهد بود.

64231
کد خبر 1258582

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 11
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۱:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
  6 0
  ۲۲ دقیقه در روز ؟چقدر زیاد
 • Azathoth IR ۰۱:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
  10 0
  این حرف درکل پوچه شما بستگی به اداره ات داره مثلا بانکهایی که درمناطق مسکونی و شلوغ هستن حتی ده دقیقه هم ازاد نیستن و هفته ای 44 ساعت کامل کار میکنن ضمنا کشور فرانسه هفته ای دو روز شنبه و یکشنبه تعطیله ودرحال حاضر فقط 16 کشور که ایران و پاکستان و جیبوتی و... شامل میشه هفته ای یکروز تعطیلن
 • IR ۰۲:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
  12 3
  ما متناسب با دستمزدمان کار می کنیم
 • IR ۰۷:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
  14 0
  یه آمار عجیب هم از دستمزداشون میذاشتی خب!
 • IR ۰۸:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
  47 0
  امار کمکاری فقط تو اداره جات دولتی درسته توبخش خصوصی ازاین خبرانیست کارگر برای دستشویی رفتن هم موردمواخذه قرارمیگیره
 • عبدالکریم IR ۰۸:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
  1 39
  این آمارها ساخته و پرداخته ذهن دشمنان است و آنقدر القا می کنند تا باورمان شود . پس اگر ساعت کار در ایران این است پس 40 سال دستاورد و بالندگی و خودکفایی و ولوغیر را کی برای ما آورده؟ با این کارها و آمارهای غلط باور و اعتماد به نفس را از خود می گیریم و بگونه ای می شود که یکی فکر می کند نکند اجنه و ارواح تاکنون کار این کشور راه پیش برده اند؟
 • IR ۰۸:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
  32 1
  خوب کار کردن انگیزه میخواد وقتی کسانی که کار نمی کنند روز به روز پولدارتر می شوند چرا باید برای کار انگیزه داشت؟
 • IR ۰۹:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
  2 0
  واقعا آمار عجیب
 • سعید IR ۰۹:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
  4 0
  میگین کار مفید در هفته 11 ساعته!؟ من خودم به شخصه 30 ساعت کار خالص و مفید را در هفته دارم.
 • NL ۱۱:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
  97 1
  عطر نون بربری کنجدی و املت و عدسی تا ساعت 10 توی تمام اداره پیچیده و دوستان در حالی که دارن برای هم لقمه می‌گیرن، چاقی همدیگه رو مسخره می‌کنن. از 10 تا 1 در حالی که از آبدارخونه چایی ریختن یا از دستشویی دارن به سمت اتاق برمی‌گردن، دو به دو به دیوار دم در اتاق، کجکی تکیه دادن و راجع به اینکه فلانی چقدر کارانه گرفته و ماشین چی ثبت نام کرده، پچ‌پچ می‌کنن. 1 تا 2 هم نهار و چرت بعد از نهار و 2 هم گوله به سمت خونه. ارباب رجوع هم با گردن کج تمام این مناظر رو تماشا می‌کنه و گاهی جرأت می‌کنه پرونده رو یه ذره بیاره جلو تا بگه جناب من فقط یه امضاء می‌خوام که در جواب با غر می‌شنوه: مگه ما آدم نیستیم؟ ما نباید یه چایی بخوریم؟ ما نباید دستشویی بریم؟ ... لطفاً نفرمایید این صحنه‌های آشنا رو هر روز در ادارات ندیدید.
 • محمدرضا IR ۱۱:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱
  13 50
  نکنه توقع دارید با این حقوقا از ژاپنیا بیشتر کار کنیم!