حجم آب دریاچه ارومیه از مرز ۵ میلیارد متر مکعب عبور کرد/ آمار

با ادامه بارش‌های بهاره و سیل‌آسای امسال، حجم آب دریاچه ارومیه از ۵میلیارد مترمکعب عبور کرد که نسبت به سال گذشته ۱۴۱درصد افزایش نشان می‌دهد.

به گزارش خبرآنلاین آذربایجان‌غربی، شرکت مطالعات پایه منابع آب وزارت نیرو جدیدترین آمار از وضعیت دریاچه ارومیه را منتشر کرد.

بنا به این آمار، تراز دریاچه ارومیه با افزایش ۱۰۵سانتی‌متری به ۱۲۷۱.۸۳ رسیده است که از سال ۸۹تاکنون بی‌سابقه است.

همچنین مساحت آبی این پیکره آبی نیز به ۳۱۸۶.۳۶کیلومتر مربع رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۸۶۳.۷۰کیلومترمربع افزایش یافته است.

حجم آب موجود دریاچه نیز نسبت به سال گذشته ۲.۵ برابر شده و به ۵.۰۳ میلیارد مترمکعب رسیده است درحالیکه در سال گذشته تنها ۲.۰۸میلیاردمترمکعب آب در دریاچه وجود داشت.

آمار جالب:

عبور از ۳میلیارد مترمکعب: ۱۶ فروردین امسال
عبور از ۳.۵میلیارد مترمکعب: ۲۵ فروردین امسال
عبور از ۴میلیارد مترمکعب: ۳ اردیبهشت امسال
عبور از ۴.۵میلیارد مترمکعب: ۹ اردیبهشت امسال
عبور از ۵میلیارد مترمکعب: ۲۰ اردیبهشت امسال

افزایش ۴۳ درصدی بارش‌ها نسبت به سال گذشته

کیومرث دانشجو مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌غربی نیز گفت: بارندگی‌های حوضه آبریز دریاچه ارومیه از ابتدای سال آبی جاری تاکنون به ۵۰۵ میلیمتر رسیده است که نسبت به سال آبی گذشته ۴۳ درصد و نسبت به مدت متوسط بلندمدت ۵۸ درصد افزایش یافته است.

وی با تاکید بر اینکه حدود دو میلیارد و ۷۲ میلیون مترمکعب آب سدهای استان از ابتدای سال آبی جاری به سمت دریاچه ارومیه رهاسازی شده است، ادامه داد: در پی بارندگی‌های مناسب امسال حدود یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون مترمکعب از این رقم تنها از ابتدای فروردین‌ماه تاکنون به سمت دریاچه رهاسازی شده است.

46

کد خبر 1258664

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =