دلیل دیدار گوایدو با مسئولان ارشد پنتاگون چه بود؟

تسنیم نوشت: رهبر مخالفان ونزوئلا خواستار دیدار با مقام‌های ارشد وزارت دفاع آمریکا شده است.

به گزارش رویترز، خوان گوایدو رهبر مخالفان و رئیس جمهور خودخوانده ونزوئلا روز شنبه در اظهاراتی گفت: از فرستاده ویژه‌ام در آمریکا خواسته‌ام تا با مقام‌های پنتاگون دیدار کند تا از این طریق برای یافتن یک راهکار با هدف پایان دادن به بحران سیاسی ونزوئلا همکاری کنیم.

وی در ادامه افزود: اظهاراتی را از مقام‌های چینی دریافت کرده‌ام که نشان می دهد پکن آماده پیوستن به تلاش‌های دیپلماتیک بین کشورهای اروپایی و آمریکایی موسوم به گروه تماس بین‌المللی است تا برای پایان دادن به این بحران همکاری کند.

حمایت کشورهای غربی از گوایدو موجب تشدید بحران سیاسی ونزوئلا شده است. هفته گذشته گوایدو سعی کرد تا با حمایت تعداد معدودی از فرماندهان ارتش، دولت قانونی و مشروع نیکولاس مادورو را با یک کودتای برنامه ریزی شده سرنگون کند ولی این توطئه با شکست روبرو شده است.

کشورهای غربی خواستار برگزاری انتخابات مجدد در ونزوئلا شده‌اند ولی مادورو تاکنون تسلیم این درخواست و فشارها نشده است.

گوایدو پیش از این در مصاحبه با یک روزنامه ایتالیایی نیز گفته است که "شاید از مداخله نظامی آمریکا برای حل و فصل بحران ونزوئلا استقبال کنم."

وی افزود: به فرستاده مان در آمریکا دستور داده‌ام تا هر چه سریعتر با مقام‌های پنتاگون دیدار کرده و یک رابطه مستقیم را با وزارت دفاع آمریکا برقرار کند.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا بارها گفته است که همه گزینه ها علیه ونزوئلا روی میز است.

فرماندهی جنوبی پنتاگون نیز با انتشار توئیتی اعلام کرده است که حاضر به مذاکره درباره چگونگی حمایت از نقش آینده فرماندهان ارشد ارتش ونزوئلا برای برقراری مجدد نظم قانونی در این کشور است، البته هر وقت که گوایدو درخواست کند.

310311

کد خبر 1258988

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =