برگزاری جشنواره ملی بازی‌های بومی محلی در اردبیل

مدیرکل ورزش وجوانان استان اردبیل از برگزاری جشنواره ملی و منطقه ای بازی های بومی و محلی در پنج شهرستان این استان خبر داد.

بهرام آقاخانی گفت: این جشنواره تابستان امسال در پنج شهرستان اردبیل، مشگین شهر، گرمی، پارس آباد و خلخال برگزار خواهد شد.

وی با بیان اینکه برپایی جشنواره های فرهنگی ورزشی بومی و محلی فرصتی برای احیای آیین ها، رسوم و بازی هایی سنتی است، افزود: برگزاری جشنواره های بومی و محلی ظرفیتی برای پیوند نسل های دیروز و امروز در یک جامعه است.

وی اظهار داشت: بسیاری از بازی ها سنتی، غذاها، پوشش مردان و زنان و صنایع دستی که در کنار این جشنواره ها اجرا می شود یادآور سنت های غبار گرفته گذشتگان ماست. 

وی با اشاره به نهادینه کردن بازی در فضای واقعی به جای گسترش روزافزون سرگرمی در فضای مجازی در این جشنواره بیان کرد: زندگی نسل های گذشته جذابیتی هایی دارد که نه در فضای مجازی بلکه در محیطی عملی و واقعی باید آن را تجربه کرد.

آقاخانی گفت: برپایی چنین جشنواره هایی علاوه بر اینکه روحیه مردم را دگرگون می کند، به بقای این خرده فرهنگ ها نیز کمک می کند.

مدیرکل ورزش وجوانان استان اردبیل افزود: برگزاری چنین آیین هایی نقش مهمی در افزایش روحیه نشاط در جامعه داشته و در شناسایی و شکوفایی استعدادهای و برطرف کردن نقاط ضعف نقش مهمی دارد. 

وی اظهار داشت: توسعه ورزش همگانی، ایجاد تحرک و نشاط در جامعه، سلامت روحی و جسمی افراد و معرفی غنای فرهنگی وآداب و سنت های منطقه از جمله اولویت های اداره کل ورزش و جوانان استان است.

46

کد خبر 1259050

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =