گزارش نهایی سیل به هیات رئیسه تقدیم می شود/ برآورد نهایی خسارات تعیین شد

ایرنا نوشت: گزارش کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی درباره سیل اخیر در برخی استان های کشور هفته آینده تقدیم هیات رئیسه مجلس می شود.

«صدیف بدری» سخنگوی کمیسیون عمران مجلس روز سه شنبه در گفت وگویی با اعلام این خبر گفت: آمار خسارت سیل به صورت تقریبی حدود 35 هزار میلیارد تومان در حوزه های مختلف عمرانی و کشاورزی برآورد شده است.

نماینده مردم اردبیل، نیر و نمین با اشاره به اینکه وزارت کشور متولی جمع بندی ارزیابی های دقیق خسارت های سیل اخیر است، اظهارکرد: بنیاد مسکن از منظر مسکن های روستایی، وزارت راه از بعد شهرهای بالای یک هزار نفر جمعیت و وزارت کشاورزی از بعد مسائل کشاورزی موضوع را برررسی می کند.

سخنگوی کمیسیون عمران عدم لایروبی رودخانه ها را از دلایل وقوع سیل اخیر عنوان کرد و گفت: بودجه لایروبی که در ردیف بودجه وزارت نیرو قرار دارد، بسیار ناچیز است و لازم است در ردیف های بودجه ای وزارت نیرو از نظر کمی ساماندهی شده و اقدامات لازم در این زمینه پیش بینی شود.
وی با بیان این که این رقم باید سالانه تداوم داشته باشد و در اولویت باشد، تصریح کرد: براساس آیین‌نامه مربوط به بستر و حریم رودخانه‌ها، انهار، مسیل ها، مرداب ها،‌ برکه‌های طبیعی و شبکه‌های آبرسانی، آبیاری و زهکشی، سیر بازگشت 25 ساله اتفاق بیفتد که این در برخی مناطق و شهرها پاسخگو نیست؛ شاید لازم باشد در این مناطق این تعیین بستر رودخانه با سیر دوره بازگشت 50 ساله صورت بگیرد.
بدری همچنین گفت: باید تمهیداتی در طرح های تفصیلی و جامع در نظر گرفته شود تا وزارت راه و شهرسازی این را لحاظ و با اجرای دیوارهای حائل، از وقوع این مشکل در مواقع بحرانی جلوگیری کند.

2323

کد خبر 1260060

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =