روایت روزنامه هندی از دلایل اهمیت سفر ظریف به دهلی‌نو

ایرنا نوشت: روزنامه ایندین اکسپرس با انتشار مطلبی با اشاره به سفر روز گذشته محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان به هند به اهمیت این سفر و تاثیر آن در روابط تهران-دهلی نو پرداخت.

این نشریه هندی نوشت،با مخالفت آمریکا برای تمدید معافیت های واردات نفت از ایران، هند در موقعیت سختی قرار گرفته است.
به نوشته این نشریه، سفر ظریف به هند یک اقدام راهبردی برای به دست آوردن حمایت دهلی نو است. وزیر امور خارجه ایران پیش از هند، به چین و روسیه سفر کرده بود.
این دومین سفر ظریف به هند در سال 2019 محسوب می شود. پیش از این او به دعوت وزارت امور خارجه هند برای شرکت در نشست ' رایسینا' به هند سفر کرده بود.
به نوشته این نشریه ،سفر ظریف به هند تلاشی از سوی تهران برای محافظت از منافع اقتصادی خود در هند است.


در دیدار روز گذشته ظریف با سوشما سواراج همتای هندی خود، وزیر امور خارجه هند از تمام اعضای توافق هسته ای خواست به تعهدات خود در برجام پایبند باشند و اختلافات را از طریق گفت وگو حل کنند.
این نشریه هندی با اشاره به حضور بیش از هشت میلیون هندی در کشورهای حاشیه خلیج فارس نوشت هرگونه تنش و جنگ در منطقه می تواند زندگی مهاجران هندی را با خطر روبرو سازد.
در ادامه این مطلب اضافه شده است دهلی با شدت گرفتن تنش بین ایران و آمریکا با نگرانی تحولات منطقه را دنبال می کند.
هند در گذشته اقدام به تخلیه شهروندان خود از کشور های جنگ زده کرده بود اما ظرفیت این اقدام محدود است.

دولت هند همیشه خود را متعهد به محافظت از جان شهروندان هندی نشان داده است و در صورت به خطر افتادن جان شهروندان هندی در این کشورها، دهلی نو با انتقادات داخلی زیادی روبرو خواهد شد.
هند که در حال برگزاری انتخابات سراسری پارلمانی است،علاقه ای به افزایش تنش در منطقه ندارد.

هند پس از چین دومین مشتری بزرگ نفتی ایران است. این کشور در سال مالی گذشته که 30 ماه مارس به پایان رسید، از ایران 24 میلیون تن نفت به ارزش 10.9 میلیارد دلار خریداری کرد. از سال 2013 تاکنون واردات نفت هند از ایران افزایش داشته است. این واردات در سال 2013 حدود 11 میلیون تن نفت خام بوده که این حجم در سال 2017 به 27.2 میلیون تن نفت خام رسیده است.
در ادامه این مطلب آمده است،مخالفت آمریکا با تمدید معافیت های هند، به منافع این کشور صدمه می زند و دهلی نو مجبور است به دنبال منابع گران تر نفتی باشد.

هند به ایران اعلام کرده است که با توجه به تحریم های آمریکا، تصمیم گیری در خصوص واردات نفت از این کشور پس از پایان انتخابات گرفته خواهد شد.
سوشما سواراج وزیر امور خارجه هند در دیدار با محمد جواد ظریف همتای ایرانی خود در دهلی نو اعلام کرد که تصمیم هند برای خرید نفت از ایران بر اساس شرایط تجاری، منافع اقتصادی و امنیت انرژی هند گرفته خواهد شد.
تفاوت تحریم های کنونی ایران با دوره قبل در این است که اتحادیه اروپا و سه کشور مهم اروپایی از جمله انگلیس، فرانسه و آلمان با مواضع آمریکا و تحریم های یک جانبه این کشور علیه ایران مخالفند. هرچند این کشورها تاکنون نتوانسته اند وعده های خود به ایران را عملی کنند.

در خصوص پروژه بندر چابهار، تحریم های آمریکا علیه ایران اعمال نخواهند شد زیرا دهلی نو و واشنگتن در ارتباط با موضوع توسعه افغانستان هم عقیده هستند.
بندر چابهارکه در دریای عمان قرار گرفته است دسترسی هند به افغانستان از طریق دریا را آسان می کند. دولت هند متعهد به سرمایه گذاری 500 میلیون دلاری برای توسعه چابهار و همچنین سرمایه گذاری 1.5 میلیارد دلاری برای ساخت مجموعه ای از جاده ها و راه آهن شده است.

ایندین اکسپرس در ادامه نوشت،هند با شرایط دیپلماتیک سختی روبرو شده است. در گذشته این کشور روابط خود را با تمام طرف های درگیر در خاورمیانه حفظ کرد. هند پیش از این اعلام کرده بود که تنها از تحریم های سازمان ملل پیروی خواهد کرد اما با توجه به اقدامات اخیر آمریکا در حمایت از دهلی نو در خصوص مساله مسعود اظهر رهبر گروه موسوم به جیش محمد، این کشور دارای گزینه های زیادی برای مانور دیپلماتیک نیست.

دولت هند هم اکنون نگران افزایش تورم در بازار های داخلی خود در نتیجه افزایش قیمت نفت در بازار های جهانی است. هرگونه افزایش قیمت نفت خام، بر روی قیمت های سایر کالاها تاثیر گذاشته و در نتیجه تورم افزایش خواهد یافت. این امر در کشورهای بزرگ مصرف کننده نفت مانند هند تاثیر بیشتری خواهد داشت. تورم هم اکنون در هند در حال افزایش است. کشور های مصرف کننده نفت با افزایش هزینه واردات و گسترش کسری تجاری مواجه خواهند شد.
در خصوص هند، هر یک دلار افزایش قیمت نفت به افزایش 1.5 میلیارد دلاری در هزینه واردات این محصول و در نتیجه گسترش کسری تجاری در زمانی که دهلی نو با یک کسری 10 میلیارد دلاری مواجه است منجر خواهد شد.

این کشور باید سعی کند، سهم 11 درصدی ایران در بازار نفتی خود که اکنون به دلیل تحریم های آمریکا تحت تاثیر قرار گرفته را جبران کند. عربستان و عراق مجموعا 38 درصد از واردات کل نفت هند را به خود اختصاص داده اند. 16.7 درصد دیگر این واردات از کشورهایی چون امارات و نیجریه تامین می شود. در سال 217-18 سهم آمریکا در واردات نفت هند به 3 درصد افزایش یافته است.
هند نمی تواند ایران را نادیده بگیرد. دو کشور دارای روابط فرهنگی بسیار تاریخی هستند. هند با ایران روابط نزدیکی داشته است در حالی که روابط عربستان و پاکستان نیز گسترش یافته است. با توجه به نفوذ ایران در کشمیر، دولت بعدی هند نباید تهران را به سوی چین و پاکستان هدایت کند.
 

310311

کد خبر 1260307

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =