کدام سریال ماه رمضان محبوب‌تر است؟

بررسی در تعداد بازدیدهای سریال‌ها در یک اپلیکیشن موبایلی که از طریق سایت هم در دسترس است می‌تواند به طورتقریبی پربیننده‌ترین سریال ماه رمضان امسال را مشخص کند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، سریال‌های مناسبتی همیشه برگ برنده‌ مدیران شبکه‌های مختلف برای نشان دادن پرمخاطب بودن شبکه‌شان هستند. در سال‌های اوج سریال مناسبتی‌سازی معمولا یکی از سریال‌ها بیشتر از بقیه گل می‌کرد و گاهی بعد از پایان ماه مبارک مصاحبه‌ای منتشر می‌شد از یک مسوول در نیروی انتظامی که از خلوت شدن خیابان‌ها در ساعت پخش آن سریال می‌گفتند. سریالی که اکثرا هم طنز بودند.

حالا اما چند سالی است که سریال طنز در سبد سریال‌های ماه رمضان جای چندانی ندارد. یا طنز ساختن سخت شده یا خنداندن مردم؛ هرچه هست آخرین سریال طنزی که در ماه رمضان پخش شده مربوط به سه سال پیش است. امسال هم سه شبکه سریال مناسبتی دارند و هر سه هم ملودرام؛ اجتماعی و تاریخی. اولی از خیانت در امانت می‌گوید، دومی دوز ماجراهای عشقی‌اش بالاتر است و در کنارش از کارآفرینی هم حرف می‌زند و سومی در بستر روایت بخشی از تاریخ، عشق را روایت می‌کند. هر کدام هم در این زمانه کم شدن مخاطب تلویزیون طرفداران خاص خودشان را دارند.

اما کدام سریال پربیننده‌تر است؟ معمولا منبع آماری دقیقی برای بررسی این موضوع وجود ندارد. احتمالا با پایان ماه رمضان روابط عمومی تلویزیون  آماری منتشر می‌کند و طبق آمارش معمولا بیش از ۵۰درصد مردم سریال‌های ماه رمضان را دیده‌اند و براساس همان آمار یکی از سریال‌ها لقب پربیننده‌ترین را به خود اختصاص می‌دهد. آماری که فقط خود تلویزیون می‌داند جامعه آماری‌اش چه کسانی و چه تعدادی هستند.

اما شاید بشود یک جامعه آماری کوچک و در دسترس‌تر برای بررسی اینکه کدام سریال پربیننده‌تر است پیدا کرد. جامعه آماری یک اپلیکیشن پخش برنامه‌های تلویزیون که سایت آن هم در دسترس است. نکته قابل توجه در مورد این اپلیکیشن و موارد مشابه این است که حداقل باید ۳۰درصد از سریال مربوطه توسط کاربر دیده شده باشد تا عدد تعداد مخاطب آن آیتم یکی بالا برود. یعنی اگر فقط وارد اپلیکیشن یا سایت بشوید و روی یک قسمت از یک سریال کلیک کنید و از کنار آن بگذرید در آمار مخاطبان آن قسمت قرار نمی‌گیرید. پس با این پیش‌فرض به تعداد مخاطبان هر قسمت از سریال‌های ماه رمضان امسال نگاهی می‌اندازیم.

شبکه یک؛ از یادها رفته

ملودرام تاریخی بهرام بهرامیان با تلاشی که برای تغییرات در طراحی لباس زن‌ها در دهه بیست و سی و از سوی دیگر بازسازی و بهینه‌سازی بخش‎های زیادی از شهرک سینمایی غزالی انجام داده اما داستانی آشنا دارد. دختر جوانی از طبقه پایین که با تلاش خود به جایگاه اجتماعی خوبی رسیده و عشق آتشین دو مرد را در مقابل خود احساس می‌کند. مردانی که اتفاقا هر دو در یک تجارت دست دارند؛ تجارت تریاک. پس قصه هم عاشقانه است برای جلب مخاطب بیشتر و عام‌تر و هم سعی کرده در لایه‌های زیرین اجتماع و تصمیم‌گیری‌های دربار و قشر متنفذ جامعه هم نفوذ کند و مخاطب خاص‌تر را هم از این راه جلب کند. هم رضا یزدانی دارد که خواننده محبوبی است و طرفداران خاص خودش را دارد و هم بیتا فرهی که قشر سینمادوست بازی او در «هامون» را از یاد نمی‌برند. میترا حجار، هلیا امامی، رسول نجفیان، حسین یاری، مهدی سلوکی و .... دیگر بازیگران این سریال هستند.

اولین قسمت «از یادها رفته» ۳۴ هزار بار دیده شده. یعنی ۳۴ هزارنفر که احتمالا به هر دلیلی قسمت‌ اول سریال را ندیدند، برای دیدن آن به این اپلیکیشن مراجعه کرده‌اند. معمولا رقم بازدید اولین قسمت در تمام سریال‌ها بالاتر است، شاید به این دلیل که بخشی از مخاطبان که از قسمت‌های بعدترسریال را دیده‌اند برای دیدن شروع آن کنجکاو می‌شوند. دلیل دیگر هم شاید این باشد که عده‌ای از مخاطبان که به هر دلیلی به تلویزیون دسترسی ندارند، با دیدن اولین قسمت برای دیدن بقیه آن هم تصمیم می‌گیرند.

«از یادها رفته» در قسمت دوم ۲۹هزار، قسمت سوم ۲۳هزار، قسمت چهارم ۲۴هزار، قسمت پنجم ۱۴هزار، قسمت ششم ۳۳هزار و قسمت هفتم ۱۸هزار بار دیده شده است. به طور میانگین مخاطبی حدود ۲۵هزار نفر در هر قسمت داشته است.

شبکه دو؛ دل‌دار

برادران محمودی برای دومین سریال مناسبتی خود به سراغ یک سوژه اجتماعی دیگر رفته‌اند. عشق و انتقام. سریال چند زوج عاشق دارد و دو نفر که قرار است انتقام بگیرند. در این میان هم جوان ایرانی مشغول طراحی اپلیکیشن است برای اینکه در دفتر پدرش کار نکند و روی پای خودش بایستد و آن یکی هم سعی دارد ماهی سرایش را نگه دارد تا کارگرانش از نان خوردن نیفتند. محمدرضا غفاری، علی اوسیوند، مهران نائل، الناز حبیبی، مریم بوبانی، نیما رئیسی و .... بازیگران این سریال پربازیگر هستند.

«دل‌دار» هم در قسمت اول ۴۶هزار مخاطب داشته؛ قسمت دوم ۳۸هزار، قسمت سوم ۳۶هزار، قسمت چهارم ۳۱هزار، قسمت پنجم ۱۸هزار، قسمت ششم ۳۳هزار و قسمت هفتم ۲۷هزار کاربر اپلیکیشن را به خود جلب کرده است. به طور میانگین ۳۲هزار بازدید برای هر قسمت.

شبکه سه؛ برادرجان

سریال شبکه سه باز هم نوشته‌ای از سعید نعمت‌الله است. دیالوگ‌هایی سخت و سنگین و شعرگونه. بزرگ و کوچک، تحصیلکرده و بی‌سواد، فقیر یا دارا، همه یک گویش دارند و یک شکل حرف می‌زنند. گویشی شبیه به شعر که عده‌ای آن را تلاشی برای شبیه شدن به مسعود کیمیایی در دوران اوجش می‌دانند. سعید نعمت‌الله اما سال ۹۶ هم  با «زیر پای مادر» و با همین نوع دیالوگ‌نویسی توانست مخاطبان خاص خودش را جذب کند. او  در «برادرجان» فقط نویسنده فیلمنامه است و محمدرضا آهنج کار را ساخته. سریالی با تم پررنگ خیانت در امانت، ظلم و ظالم، حق‌خوری و حق‌خواهی. با بازی بی‌نظیر استاد علی نصیریان که هنوز هم بهترین است و بازیگران دیگری مثل حسام منظور که سال گذشته با «بانوی عمارت» هواداران زیادی پیدا کرد و بازیگران مطرح دیگری مثل آفرین عبیسی، حسن پورشیرازی، کامران تفتی، سعید چنگیزیان، سجاد افشاریان، نسیم ادبی و ....

«برادرجان» اولین سریالی است که بلافاصله پس از افطار  و در بهترین ساعت باکس شبانه ماه رمضان پخش می‌شود. قسمت اول این سریال ۱۴هزاربار دیده شده؛ قسمت دوم ۴۳هزار، قسمت سوم ۴۸هزار، قسمت چهارم ۴۸هزار، قسمت پنجم ۴۱هزار، قسمت ششم ۶۱هزار و قسمت هفتم ۴۳هزاربار دیده شده. یعنی به طور میانگین این سریال ۴۲هزار مخاطب پیگیر از طریق این سایت و اپلیکیشن دارد. رقمی بالاتر از دو سریال دیگر.
این اعداد و ارقام البته نمی‌تواند آمار دقیقی درباره مخاطبان سریال‌های تلویزیونی به ما بدهد و تنها برای مقایسه میان مخاطبان سریال‌ها و فقط در همان جامعه آماری استفاده شده است.

۲۵۸۲۵۸

کد خبر 1260511

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 50
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۸:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
  55 29
  بزنگاه شبکه نسیم
  • IR ۱۲:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
   53 22
   خوشبختانه برای انهایی که مخاطب کارهای بسیار با کیفیت هستند اینترنت و سریال های امریکایی فراوان است و برای انهایی هم که دنبال صرفا کارهای بهتر از سریال های دستوری و سفارشی و عالم هپروت صدا و سیما هستند سریال های ماهواره ای و ترکی 100 برابر بهتر و قابل دسترس است.
  • IR ۱۲:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
   31 55
   بی نام دوم.یعنی خود آمریکایی ها که اون سریالها رو می سازن انقدر بابت ساختنش ذوقمرگ نیستن که شماها که کل هنرتون دانلود مفتی اون سریالهاست بابتش از خودتون مچکرید.عقده از صدا و سیما تا کجا آخه؟فکر کنم اونی که توی هپروت شماهایید تا صدا و سیما.شما بشین پای سریالهای ترک و بازیگرهای بزک دوزک کردش فقط واسه ما الکی کلاس روشنفکری نذار که حال ادم به هم‌می خوره
  • IR ۱۳:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
   41 11
   داداش شما بشین همون صدا و سیمای میلی رو نگاه کن دست از سر ما هم بردار
  • IR ۱۷:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
   12 12
   داداش اصلا نیازی به گفتن نیست .اتفاقا همین الان جلوی تلوزیون نشستم و دارم کامنت می ذارم
  • US ۲۳:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
   7 5
   من با گات روزمو باز میکنم
  • IR ۰۲:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۷
   7 1
   ۱۲:۵۶ - یعنی خوب و بد بودن تولیدات یک رسانه و حق انتخاب دیدن یا ندیدن کارهای دستوری و سفارشی دست چندم که گاها انقدر دم دستی ساخته شده که ادم حیرت می کند مگر می شود کار به این سخیفی ساخت و میلیاردها پول خرجش کرد به روشنفکری ربط داره؟! بابا اخه چقدر انسان می تواند از مرحله پرت باشد اندکی هم فکر کنید بعد کامنت بگذارید با کمی اندیشیدن هیچ اتفاق بدی نمی افتد خداوند متعال عقل را برای همین به ما بندگان عطا نموده است.
 • IR ۰۸:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
  14 42
  سریال بعد افطار چون مردم در حال افطاری خوردن و مهمانی هستند بیشتر دانلود می شود تا سریال های بعدی.
  • DE ۱۰:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
   79 21
   هیچ کدوم و ندیدم. به خاطر برنامه های مزخرف صدا و سیما تلویزیون خودمونو فروختم.
 • IR ۰۸:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
  94 17
  هیچکدام
 • IR ۰۹:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
  هیچکدام از بحث و نظرات مردم مشخصه که چقدر محبوب بودن، صدا و سیما خیلی وقته محبوبتی ندارد
  • IR ۱۰:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
   28 71
   باشه تو خوبی
 • IR ۱۰:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
  75 13
  همه ... بی محتوا . ماهواره هم نداریم
 • رضا IR ۱۰:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
  26 26
  من شخصا کار نعمت الله ها چه سعید و چه حمید را دوست دارم ولی به قول شما نویسندگی یگ گونه برای همه شخصیت ها که تقریبا در همه کارهای سعید نعمت الله دیده میشه یه کم تو ذوق میزنه ولی به هر حال این هم سبک خاصی هست و نمیشه بهش خرده گرفت
 • IR ۱۰:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
  الانه که یه عده بریزن اینجا و هیچکدام هیچکدام بکنن و از بیننده نداشتن سریالهای تلوزیون بگن!!!باشه شما راست میگید تلوزیون یک دونه بیننده هم نداره!!!
  • ز IR ۱۲:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
   35 8
   باشه تو خوبی
  • مری IR ۱۳:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
   35 6
   هیچکدام هیچکدام هیچکدام
  • IR ۱۳:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
   21 8
   ز جان تو بهتری!!!اصلا برای اینکه خوش به حالت بشه و سوزشت کمتر بشه همینجا اعلام می کنم آمار بیننده های تلوزیون منفیه!!!برو حالشو ببر
 • IR ۱۰:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
  19 46
  دلدار بهتر از دوتای دیگر است
  • IR ۱۱:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
   23 4
   دلدار که همشون دوست دختر دوست پسرن !!
 • IR ۱۰:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
  32 15
  فقط گزیده ی شبهای برره و بزنگاه که مربوط به گذشته است. و دیگر هیچ.
 • محمد IR ۱۰:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
  39 9
  هیچکدوم
 • محفوظ IR ۱۱:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
  19 18
  سلام سریال شبکه دو و یک. چون سریال شبکه 3 معلوم نیست موضوعش چیه .کلا سر وته ندارد
 • CA ۱۱:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
  42 34
  منکه از وقتی نود تعطیل شد کلا تلویزیون رو تعطیل کردم
  • IR ۱۲:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
   17 33
   ولی من تازه افتتاحش کردم
 • IR ۱۱:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
  52 30
  صدا و سیما خیلی وقت برای مردم تمام شده حرفهای آقای سرافراز مشخص کرد صدا و سما رو کیا دارن اداره می کنن
  • IR ۱۲:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
   22 36
   من از طرف یکی از مردم تکذیب می کنم.نمی دونم هم شماها تا کی برای اثبات حرفتون می خواید این کلمه مردم رو به نفع خودتون غصب کنید؟من به عنوان یکی از مردم نخوام با شما جمع بسته بشم کیو باید ببینم؟
  • IR ۱۴:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۷
   4 0
   آره دوست عزیز،جمع نبند همه رو با خودت.حالا نه اینکه برنامه های اینا خیلی تاپ باشه،نه.ولی خیلیا که بچه کوچیک یا توی یه سن و سال خاص تو خونه دارن،اینو به اون طرف ترجیح میدن.چون خیالشون راحتتره که یه خط قرمزایی وجود داره.وگرنه یه نفر دیگه تو شرایط دیگه مسلماً گزینه های بهتری ام داره.(البته امیدوارم گزینه های بهترش شبکه های ترک نباشن!)
 • naeen IR ۱۱:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
  19 38
  سریال برادر جان
 • IR ۱۲:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
  19 2
  کریم ... کدوم کِریم ؟؟؟ کریم بوستان ..... می شناسیش ....
 • هادی IR ۱۲:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
  34 83
  مگه کسی هم هنوز تلویزیون نگاه می کنه ؟؟؟؟؟
  • IR ۱۳:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
   35 30
   آره ما می بینیم.مگه کسی هست نگاه نکنه؟
 • رضا IR ۱۳:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
  20 6
  سریال برادر جان را دوست دارم و میبینم. در ضمن عادل فردوسی پور را هم دوست دارم و این دو هیچ منافاتی با هم ندارد.
 • IR ۱۳:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
  13 1
  راستش رو بخواهید من اصلا فیلم سینمایی توی تلویزیون خودمون نمیبینم . به خاطر اینکه با سانسورهاشون احساس می کنم به شخصیتم توهین می شه ولی اگر سریال یا برنامه ای در خور شخصیت بیننده ایرانی باشه نگاه می کنم. نمی دونم چه اتفاقی افتاده که همه ژست بایکوت تلویزیون رو می گیرن در صورتیکه اکثر دوستان تلویزیون رو می بینند و اینجا دم از تحریم و بایکوت اون می زننن. به هر حال فارغ از تمام اتفاقات منفی که درون صدا و سیمای ملی ما داره اتفاق میوفته و همه ما هم می دونیم هنوز هم می شه چند برنامه ای درونش پیدا کرد که قابل دیدن و احترام باشه .
 • IR ۱۳:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
  4 7
  واقعیت اینه یه زمانی همه خانواده و دوستان بیننده بودن از کوچیک تا بزرگ الان حتی یه نفر ( بحث کلا 200 نفر است) از اینها یه ثانیه هم به تیوی ایران فکر نمیکنه ...شک نکنید کمتر کسی بیننده این سریالاست واگه ببینه از نداشتن حق انتخابه
  • IR ۱۷:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
   89 2
   واقعیت اینه که یه زمانی این سریالها بیننده داشتن و همچنان هم دارن(منم راجع به همون حدودا ۲۰۰ نفر دارم حرف می زنم)الان هم اکثریت دارن سریالهای تلوزیون رو می بینن.حالا بماند که واسه یه عده اینکه بگن تلوزیون نمی بینیم یه جور با کلاسی محسوب میشه و با این حرفهای مضحک افه ی روشنفکری میان.بیچاره روشنفکری!!!
 • افسانه IR ۱۳:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
  7 6
  سریال برادر جان
 • IR ۱۳:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
  15 1
  سریال ها رو یکی دو قسمت اونم ده پونزده دقیقه دیدم. یه مسئله اینه که خیلی توش جر و بحث و دعوا و بدبختی زیاده. یه تیزر از یه سریال دیدم فکر کنم شبکه دو بود از اول تا آخرش داد و بیداد و دعوای بازیگرای سریال بود. جای سریال های طنز واقعین خالیه.
 • IR ۱۳:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
  9 34
  حیف بودجه کشور ساخت سریالهای خسته کننده تلویزیون میشه. سریالهای تلویزیونی مثل غذای چندروز مونده تو یخچال میمونه که از سر ناچاری و بی غذایی باید اونهارو گرم کنی وبه زور نوشابه و سالد قورتشون بدی.
 • IR ۱۳:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
  9 1
  هیچ یک حال و هوای ماه رمضان رو نداره
 • GB ۱۴:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
  45 4
  من از انگلییس از طریق نت سریال شبکه یک رو دیدم و تا حدی دنبال کردم. بدک نبود. بنظرم مخاطبان این سایت دارند سیاسی قضاوت میکنند. دیگه اینقدرها هم بد نیست که اینجا نوشتند کی نگاه میکنه. خیلی ها. من هر وقت زنگ زدم بابا و مامان بازنشسته و بقیه خانواده مشغول دیدن سریال ها بودند. بقیه رو نمیدونم. ولی یه کم انصاف بد نیست.
 • علیرضا IR ۱۵:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
  4 3
  سریالها شده نوندونی و منبع درامد بیدردسر برای یه عده ی خاص... سئوال شما نمک روی زخمه
 • RO ۱۷:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
  7 4
  برادر جان رو دیدم خوب بود و دنبال میکنم اما غیر از این سریال هیچ کانال دیگه ای رو نمیبینم غیر از فوتبال
 • گلی IR ۱۷:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
  5 45
  اینکه از 80 میلیون نفر 42 هزار نفر برنامه ها رو میبینن، حتی با احتساب اینکه 10 میلیون نفر هم کودک و نوزاد باشند، یعنی چیزی حدود 0.06 درصد!! یعنی از هر 10 هزار نفر، 6 نفر برنامه ها رو میبینن!! میزان محبوبیت مشخصه :))
  • IR ۱۸:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
   5 4
   اوه.چه کشف بزرگی!!!فقط از یک اپلیکیشن انقدر دارن می بینن.
 • حسن IR ۲۳:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۶
  0 4
  مگه سریال واسه ماه رمضان پخش میشه!!!
 • IR ۰۱:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۷
  1 4
  بازی تاج و تخت فصل ۸ .... معرکه س حرف نداره ....
 • مهدی IR ۲۱:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۷
  9 1
  جالبه؟! سوال شده کدام سریال ماه رمضان محبوب‌تر است و پاسخ میده طرف من تلویزیون نگاه نمی کنم.خوب اگه نگاه نمیکنی یعنی از تو چیزی نپرسیدند ونیاز نیست خودت روبه زحمت بندازی عزیزم!
 • مریم IR ۱۰:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۸
  1 4
  سریال فقط شبکه دو خوبه شبکه سه که از همون لحظه شروع دعوا و استرس و .....
 • احسان IR ۲۱:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۱
  0 0
  چند ساله که بخاطر این سریال های ضعیف از نظر موضوع و تنوع هیچ کدوم از اعضای خانوادم سریال نگا نمیکنیم