ظریف: آمریکا در جایگاهی نیست که برای ایران شرط بگذارد

تسنیم نوشت: وزیر امور خارجه کشورمان با انتقاد از سیاست‌های آمریکا تأکید کرد، امکان ندارد ایران در چنین شرایطی با آمریکا مذاکره کند.

 محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان که برای دیدار با مقامات ژاپنی به این کشور سفر کرده است، در پایان دیدارهای خود با مقامات ارشد ژاپنی از جمله نخست‌وزیر «شینزو آبه»، در مصاحبه با خبرنگاران ژاپنی به سؤالات آنها در خصوص تنش‌های اخیر بین ایران و آمریکا پاسخ گفت.

ظریف در پاسخ به این سؤال خبرنگاران ژاپنی که آیا ایران قصد دارد در خصوص مسائلی همچون تبادل زندانیان با آمریکا مذاکره کند، تأکید کرد: «خیر، هیچ امکانی برای مذاکره وجود ندارد. چنین مذاکره‌ای [مشخصاً در خصوص زندانیان] دیگر در دستور کار نیست زیرا آمریکا پیش‌شرط‌های کلی و نامربوطی را در این زمینه وضع کرده است. آمریکا اصلاً در جایگاهی نیست که بخواهد برای ایران پیش‌شرط بگذارد.»

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران سپس در خصوص تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران گفت: «این اولین بار در تاریخ است که یک کشور زورگو به همه کشورهای دیگر، حتی کشورهای مهم جهان، می‌گوید که اگر خواسته‌های من را اجرا نکنید، شما را تنبیه خواهم کرد. شما فرد زورگویی را در نظر بگیرید که سر یک چهارراه ایستاده و به همه می‌گوید اگر از چراغ قرمز رد نشوید، شما را کتک خواهم زد. این دقیقاً همان چیزی است که آمریکا امروز به سایر کشورها می‌گوید.»

ظریف درباره برجام نیز خاطرنشان کرد: «باید در اینجا تأکید کنم که همه طرف‌های برجام باید پاسخگوی ناکامی‌ها مستمر خود در عمل به تعهداتشان در برجام باشند. متأسفانه اروپا در حالی که به‌صورت کلامی از برجام حمایت می‌کند، هنوز قادر نبوده گامی عملی در راستای حمایت از برجام بردارد. متأسفانه شرکای ژاپنی ما [که البته جزو طرف‌های رسمی برجام نیستند] نیز اقدامی در این راستا صورت نداده‌اند.»

وزیر امور خارجه کشورمان که در این هفته به منظور مذاکرات دیپلماتیک با مقامات کشورهای ترکمستان، هند و ژاپن به این کشورها سفر کرده است، فردا [جمعه] برای مذاکره با مقامات چینی از توکیو عازم پکن خواهد شد.

310311

کد خبر 1260752

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =