تیم ملی فوتبال و مقامات بالادستی؛ همه سرمربیان رییس جمهور!

انتخاب سرمربی تیم ملی همیشه معطوف به فدراسیون فوتبال نبوده است.این باور خیلی‌ها در فوتبال ایران است!

عرفان حاج‌بابایی:به عقیده خیلی ها فوتبال در ایران خیلی وقت است که از کنترل نهاد مربوطه اش یعنی فدراسیون فوتبال خارج شده.روال طبیعی کار این است که مطابق قانون و اساسنامه فیفا، تنها متولی امر فوتبال در هر کشور فدراسیون فوتبال آن کشور باشد اما ظاهرا فوتبال در ایران خیلی وقت است که آغشته به سیاست شده و در خصوص تصمیمات کلان این ورزش،فقط فدراسیون فوتبال یا رییس و اعضای هیئت رییسه آن نیستند که تصمیم می گیرند و در واقع نظر مساعد خیلی های دیگر باید جلب شود.

نمونه بارز این مسئله هم در بحث انتخاب سرمربی تیم ملی طی سالیان اخیر بوده است. اتفاقی که بارها و بارها سمت و سوی سیاسی و فرافوتبالی پیدا کرده و اشخاصی بالاتر از فدراسیون فوتبال و حتی وزارت ورزش و در سابق سازمان تربیت بدنی، برای این رشته ورزشی مهم و پر طرفدار تصمیم گرفته اند.

این صحبت ها شاید زمانی صرفا گمانه زنی و حدسیات به حساب می آمد اما این اتفاق به قدری فراگیر و موثر است که دیگر مسئولان فدراسیون هم نمی توانند نسبت به آن سکوت کنند و دیگر به صورت علنی در مورد آن اظهار نظر می کنند. آخرین صحبت در این خصوص هم مربوط به علی کفاشیان رییس سابق فدراسیون فوتبال است که در جدید ترین مصاحبه خود،درباره علت بقای کارلوس کی روش روی نیمکت تیم ملی سخن گفته است.

کفاشیان می گوید:« ایشان(کی روش) در ادامه یک مقدار زیاده‌روی کرد و در مسائلی مانند بازی‌های دوستانه وارد شد. دعوا ایجاد شد و مقرر شد او برود. وزارت وقت نیز همین موضوع را گفت اما بالاتر از وزیر ورزش گفتند که او باید بماند. یک نیروی بالاتر از گودرزی ورود کرد. یک مربی وقتی از بالا حمایت شود، کنترلش سخت می‌شود. او لج می‌کرد و ما خیلی وقت‌ها تحمل می‌کردیم.»

به نظر می آید که منظور علی کفاشیان،افراد عالی رتبه دولت و احتمالا شخص رییس جمهور است که به علت رضایت مردم از عملکرد سرمربی تیم ملی،خواسته که او به کارش در ایران ادامه دهد و موضعی متفاوت از وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال اتخاذ کرد!

نکته جالب در مورد کی روش این است که گویا آمدن او به ایران هم با دخالت دولتی ها بوده است. محمد دادکان رییس اسبق فدراسیون فوتبال حدود سه سال پیش گفته بود کی روش را احمدی نژاد و دار و دسته اش به ایران آوردند. ادعایی که صحت و سقم آن چندان راستی آزمایی نشد.

با این حال آیا این قبیل اتفاقات و دخالت ها معطوف کارلوس کی روش بوده؟ پاسخ منفی است.

علی دایی قطعا هرگز بازی هشت فروردین 88 بین ایران و عربستان را از یاد نخواهد برد. شبی که او در ورزشگاه آزادی سرمربی تیم ملی ایران بود و در جدالی حیثیتی مقابل سبزپوشان صحرا تن به شکستی تلخ داد و دیگر فردای آن روز سرمربی تیم ملی نبود.

دایی روز 9 فروردین با اعلام علی کفاشیان،رییس وقت فدراسیون فوتبال از کار برکنار شد. برکناری ای که البته علی دایی بعدها اعلام کرد که فوتبالی نبوده و با دستور مستقیم محمود احمدی نژاد،رییس جمهور سابق صورت پذیرفته است.

داستان دایی و احمدی نژاد اما صرفا معطوف به فردای بازی ایران و عربستان و برکناری سرمربی تیم ملی از سمت خود نبوده است.

چندین سال پس از این اتفاق،بحث علی دایی و عادل فردوسی پور در برنامه 90 که دیگر جایی در صداوسیما ندارد، به ماجرای دایی و تیم ملی در آن زمان رسید. در آن برنامه فردوسی پور گفت همانی که شما را آورد،همان هم شما را از کار برکنار کرد!

دایی اما در پاسخ گفت:« شما قاطعانه می گویید محمود احمدی نژاد من را مربی تیم ملی کرد اما به هیچ وجه اینطور نبود. اما احمدی نژاد من را بعد از بازی با عربستان از تیم ملی برکنار کرد.شما می توانید این مورد را از علی آبادی بپرسید. اصلا می دانید دلیل برکناری من از تیم ملی چه بود؟ چون به علی دایی پیشنهاد دادند در ستاد انتخاباتی احمدی نژاد باش و من نرفتم و عین آب خوردن کنار گذاشته شدم. شما می گویید علی آبادی از یک نفر دستور گرفته است الان بیان می کنم در انتصاب من چنین چیزی نبود.»

دایی در حالی این صحبت ها را مطرح کرد که چند روز پیش از انتخابش به عنوان سرمربی تیم ملی گفته بود هرکس لابی قوی تری داشته باشد مربی تیم ملی خواهد شد. لابی ای که البته او بعد از انتخابش به عنوان سرمربی تیم ملی مدعی شد که آن را با خدا انجام داده است!

254 251

کد خبر 1261100

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =