استدلال معاون رئیس‌جمهور از چرایی ناامیدی آمریکا بعد از ۹ ماه مقاومت ایران

معاون رئیس جمهور گفت: شاهد بودیم چقدر آمریکا فراز و نشیب در طول این سال‌ها داشت، با توجه به آسیب‌پذیری‌های آن کشور تردید است، شرایطی را که الان به ما تحمیل کردند بتوانند ادامه دهند.

محمد نهاوندیان در پاسخ به این سئوال که «شما گفتید اگر ۹ ماه مقاومت کنیم دشمن ناامید می‌شود. استدلال شما چیست؟» به خبرآنلاین گفت: آن نقل قولی که مطرح شد از نظر برخی کارشناسان سیاسی بود که وضع داخلی آمریکا را با توجه به مشکلات و آسیب‌پذیری‌هایی که دارد، بررسی کردند.

وی افزود: میزان تداوم آمریکا با توجه به وضع داخلی‌اش و این که تا چه مدت بتواند این فشارهایی را تحمل کند بستگی دارد. گذشته هم نشان می‌دهد که نیات خصمانه آن‌ها همیشه بوده اما توان ‌آن‌ها برای این که بتوانند این نیاتشان را تحقق بدهند، مسئله اصلی است.

معاون اقتصادی رئیس جمهور یادآور شد: شاهد بودیم چقدر آمریکا فراز و نشیب در طول این سال‌ها داشت بنابراین با این شرایطی که الان تحمیل کردند تردید است بتوانند ادامه دهند.

وی درباره کاهش قیمت برخی کالاهای اساسی و چرایی زودتر ورودنکردن دولت در این حوزه توضیح داد: ما برنامه ریزی‌های لازم برای تامین و ذخیره‌سازی کالاهای اساسی و استراتژیک را به موقع انجام دادیم. در طول این پنج یا شش سال هم شاهد کم‌ترین نوسان بوده‌ایم. بعضی از نوسان هایی که در طول یک سال گذشته ایجاد شد، به دلیل فضای روانی و التهاب هایی بود که در مورد کالاهای خاص ایجاد می‌شد.

نهاوندیان ادامه داد: ما در واقع جهش‌ تقاضای لحظه‌ای در مورد بعضی کالاها می‌دیدیم. همان طور که یادتان است در مورد پوشک، در یک مقطع زمانی، التهابی ایجاد شده بود. این در حالی بود که موجودی انبار و شرایط تامین تولیدش اصلا اقتضای احساس کمبود را نداشت و با گذشت دو سه هفته، واقعیت بازار خودش را نشان داد و کاهش قیمت صورت گرفت.

عضو کابینه دولت دوازدهم گفت: در کالاهای مختلف شاهد هستیم که این اتفاق افتاده است. بعضی هجوم های مصنوعی رخ داده است. مردم هم بالاخره بیدارند. کسانی هم که تجربه دارند می‌دانند وقتی موضوعی شایعه می‌شود که کم است یا گران است، اگر به این افزایش مصنوعی تقاضا کمک نکنند، خیلی زودتر این برگشت قیمت صورت می گیرد.

۲۱۴۲۱۴

کد خبر 1261157

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =