۰ نفر
۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۵
بخشی از بافت تاریخی چالشتر تخریب شد

ایرنا نوشت : سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری گفت: بخشی از بافت تاریخی چالشتر تخریب شده است.

 علی اصغر نوروزی مدعی شده است: شهرداری شهرکرد بر خلاف مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی و الزام شهرداری ها به حمایت از بافت ها و بناهای تاریخی بخشی از بافت و باروی تاریخی چالشتر را تخریب کرده است.
وی افزود: این اقدام درحالی صورت گرفت که براساس بند ۲۲ ماده ۵۵ قانون شهرداری ها در خصوص تشریک مساعی شهرداری با میراث فرهنگی در زمینه حفظ آثار و ابنیه باستانی شهر، ماده ۱۰۲ قانون شهرداری و ماده ۹۶ الحاقی این قانون که در آن شهرداری ها مکلفند نظرات و طرح های میراث فرهنگی را راجع به نحوه حفظ آثار باستانی و میزان حریم و مناظر ساختمان ها و میدان های مجاور آن ها را رعایت کنند، بدون توجه به مزیت های بناهای تاریخی چالشتر در راستای توسعه اقتصاد گردشگری شهر بر خلاف مواد ۵۵۶ تا ۵۵۵ قانون تعزیرات اسلامی بخشی از بارو و بافت تاریخی و ثبت ملی چالشتر را تخریب کرده است.
با این حال داود نجفی، شهردار منطقه چالشتر شهرکرد اعلام کرده است: این مخروبه از سوی مالک جمع آوری شده و شهرداری در آن نقشی نداشته است.
گفتنی است ، چالشتر یکی از مناطق قدیمی در غرب شهرکرد است که قلعه تاریخی در آن شهرت ملی دارد و قدمت این قلعه به حدود ۱۱۰ سال پیش می رسد.

46

کد خبر 1261175

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =