عرصه‌های ملی استان زنجان زیر ذره‌بین یگان حفاظت منابع طبیعی

مدیرکل منابع طبیعی استان زنجان از استقرار کشیک‌های یگان حفاظت منابع طبیعی از ۱۵ خردادماه در راستای پیشگیری از آتش سوزی و اطفای حریق در مناطق بحرانی خبر داد.

به گزارش خبرآنلاین، خلیل آقاجانلو در جلسه کارگروه اطفا حریق، آتش سوزی را یکی از دغدغه‌های اداره کل اعلام کرد و با اشاره به اقدامات حفاظتی یگان حفاظت منابع طبیعی، پوشش گیاهی مناطق استان در اثر بارش مطلوب بهاری را رضایت بخش دانست و گفت: امسال نیز در قبال حفظ و حراست از عرصه‌های طبیعی و ملی وظیفه مهمی را بر عهده داریم و ضروری است تمامی بخش‌ها و معاونت ها در این زمینه همکاری جدی داشته باشند.

مدیرکل منابع طبیعی استان زنجان با بیان اینکه حضور به موقع در محل آتش سوزی از ضروریات می‌باشد، تصریح کرد: ما نباید عدم توجه به این مهم را به کمبود امکانات و تجهیزات اطفای حریق ربط بدهیم.

وی با بیان اینکه در حریم شهرها اداره کل منابع طبیعی هیچ مسئولیتی برای اطفای حریق ندارد، اضافه کرد: وظایف حفظ و حراست از اراضی در حریم شهرها باید از سوی دستگاه‌های متولی در یک تابلویی نوشته و در محل‌های هدف نصب گردد تا در مواقع اطفای حریق مشخص گردد مسئولیت حراست از منطقه بر عهده چه کسی است. البته اداره کل منابع طبیعی در حریم شهرها مسئولیت پشتیبانی از دستگاه‌های اجرایی را در این مورد بر عهده دارد.

46

آقاجانلو با اشاره به استقرار کشیک‌های یگان حفاظت منابع طبیعی از ۱۵ خردادماه در راستای پیشگیری از آتش سوزی و اطفای حریق تاکید کرد: به منظور اثربخشی بیشتر، کلاس‌های آموزشی برای تیم‌های حفاظتی و نیروهای محلی قبل از ۱۵ خرداد برگزار گردد.

وی با اشاره به نقش آموزش در کاهش آتش سوزی ها و برگزاری برنامه‌های رادیویی و تصویری با محتوای آموزشی اضافه کرد: مسئولین توجه داشته باشد که اگر لازم باشد در این بخش هزینه کنند تا به عرصه های ملی آسیب کمتری وارد شود.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی استان زنجان در این نشست با بیان اینکه شهرستان های زنجان، طارم و سلطانیه از مناطق بحرانی به لحاظ آتش سوزی می‌باشد، از کاهش ۷۵ درصدی حریق در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ خبر داد و گفت: حدود ۸۲ هکتار از اراضی استان در قالب ۲۰ مورد گزارش حریق در آتش سوختند.

سرهنگ خسروی تجهیز یگان حفاظت، جذب نیروهای محلی در قالب همیاران طبیعت، پاسخگویی ۲۴ ساعته به مردم، نصب تابلوهای هشدار، بومی سازی دستورات سازمان متبوع در حوزه یگان حفاظت و ... را از اقدامات این یگان در مناطق هدف استان اعلام کرد.

حجت الاسلام رحیمی نیا، مسئول نمایندگی حوزه ولی فقیه در اداره کل منابع طبیعی استان زنجان نیز با بیان اینکه سفیران انفال(۸ نفر در زنجان و ۲ نفر در سلطانیه) آمادگی دارند در مناطق بحرانی استان در راستای اقدامات پیشگیرانه از آتش سوزی مناطق هدف همکاری لازم را داشته باشند، بر لزوم همراهی سفیران انفال جهت حراست از عرصه ها در ابعاد تبلیغی تاکید کرد.

کد خبر 1261306

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =