زلزله امروز استان فارس در راستای یک گسل بسیار لرزه‌خیز

ایسنا نوشت: در ساعت ۱۲ و ۱۸ دقیقه امروز، شنبه ۲۸ اردیبهشت ماه زلزله‌ای به بزرگای ۴.۶ در خانه زنیان و ۵۰ کیلومتری غرب شیراز در استان فارس رخ داد که به گفته محققان، این منطقه از جمله پهنه‌های بسیار لرزه‌خیز زاگرس است.

 مهدی زارع، استاد پژوهشگاه بین‌المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله، گفت: زمین‌لرزه‌ای با بزرگای ۴.۶ در ظهر امروز شنبه ۲۸ اردیبهشت در ۵۰ کیلومتر غرب شیراز و در راستای گسل "کره بس" رخ داد.

وی با تاکید بر اینکه این منطقه از پهنه‌های بسیار لرزه‌خیز زاگرس است، خاطر نشان کرد: این منطقه دارای زلزله‌های تاریخی است که از آن جمله می‌توان به زلزله ۲۱ فروردین ۱۳۵۱ قیر-کارزین با بزرگای ۶.۹ اشاره کرد که مهمترین زلزله در پهنه فارس در ۵۰ سال اخیر است.

به گفته این محقق، حوزه زلزله، زلزله ۲۱ فروردین ۱۳۵۲ قیر -کارزین موجب ۵۰۰۰ نفر تلفات شد.

زارع با بیان اینکه شهر "کازرون" در ۲۵ کیلومتری غرب کانون زلزله امروز با ۱۵۰ هزار نفر جمعیت قرار دارد، اظهار کرد: علاوه بر آن شهر باستانی "بی شاپور" در شمال کازرون و در پهنه گسله "کازرون" در ۳۰ کیلومتری غرب کانون زلزله امروز ۲۸ اردیبهشت قرار گرفته است. شهر بی شاپور مرکز ایالت "اردشیر خوره" بوده است.

استاد پژوهشگاه بین‌المللی زلزله، یادآور شد: بی شاپور تا قرن هفتم هجری آباد و مسکونی بوده است و پس از آن ویران شده است. بی شاپور به سال ۲۶۶ میلادی و به دستور شاپور اول پادشاه ساسانی ساخته شده و در زلزله‌های ۲۹۳، ۵۳۱ و حدود ۹۹۰ میلادی سه بار ویران شده است.

وی اضافه کرد: این شهر تا قرن ۱۵ میلادی (دوره تیموری) آباد بوده است و ممکن است خالی از سکنه و متروکه شدن آن با زلزله شدید ۱۴۴۰ میلادی در منطقه غرب فارس بزرگ مرتبط باشد.

این محقق حوزه مخاطرات، ادامه داد: در روز ۱۷ اردیبهشت سال ۱۳۷۸ زمین‌لرزه "کوه مره سرخی-فامور" با بزرگای ۶.۱ در راستای همین گسله "کره بس" بوده که موجب کشته شدن ۲۶ نفر شد.

۲۳۵۲۳۵

کد خبر 1261358

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =