به بهانه انتشار سومین شماره نشریه سمات به مدیرمسئولی مهدی نصیری

نگاه انتقادی به میراث و یا نقد گفتمان‌های رایج در نوع خود مبارک و مغتنم است، مخصوصا زمانی که سخن از تبیین و دفاع از معارف اهل بیت به میان می‌آید. مجله سمات در صدد برداشتن سه حجاب فلسفه و عرفان و مدرنیته در مقابل معارف قرآن و اهل بیت است. رویکرد انتقادی مجله از همان صفحات اول و فهرست مقالات مشهود است.

سرمقاله شماره اول، سخن از سه حجاب فلسفه و عرفان و مدرنیته در مقابل معارف قرآن و اهل بیت و «نقد نظریه ملاصدرا درباره معاد» یا «دفاع از حدیث» شاهد این ادعاست. رسالتی که مکتب تفکیک عهده دار آن بود.

شاید تمام کسانی که در دهه هفتاد علاقه ای به مسائل سیاسی داشتند مهدی نصیری را بشناسند! همان مسئول بسیارجوان و پرماجرای روزنامه کیهان در روزگاری نه چندان دور . همو که با به راه اندازی نشریه "صبح" در سال ۷۴، با شجاعت تمام و البته در تنهایی ای مظلومانه ، به تمام قد در برابر برنامه های توسعه هاشمی رفسنجانی ایستاد و درین راه چندین بار به دادگاه فراخوانده شد، گرچه پیروزمندانه بیرون آمد.

پس از اتمام دوره دولت هاشمی ، او ترجیح داد انزوا اختیار نموده و به مطالعاتی که به نظرش بنیادی تر از جنگ و جدال های سیاسی بود ، بپردازد؛ به مطالبی که در واقع زیر بنای سیاست هایی بود که هر دولتی که بر سر کار می آمد آنها را بر اساس آن ، اتخاذ می کرد. او البته درین ایام چندان هم بیکار نبود ! انتشار چند کتاب و مدیریت نشریه "سیاحت غرب" که به طور کلی به جمع آوری مطالبی که آن روی چهره غرب یعنی زشتی هایش را نشان می داد ، از کارهای او در این سالیان بود.

در گفت و گویی که مشرق با مهدی نصیری انجام داده بود ایشان انگیزه بازگشت دوباره اش را این گونه توضیح می دهد:

بازگشت به معارف قران و اهل بیت علیهم السلام و فاصله گیری از امتزاجات و التقاطات نظری برخاسته از اندیشه های غیر دینی که همه را با شدت و ضعف گرفتار خود کرده است، از دغدغه های یک دهه اخیر من بوده است. همانگونه که در سر مقاله اولین شماره سمات متذکر شده ام، درست است که تعلقات احساسی و عاطفی به قران و اهل بیت علیهم السلام، الحمدلله در حد خوبی است اما تعلقات فکری و اندیشه ای مان ضعیف است و به غلط فکر می کنیم که واقعا تابع همه جانبه آنها هستیم. بسیاری از مبانی و مسلمات و مفروضات فکری مان متخذ از شرق و غرب جدید و قدیم است. امام باقر علیه السلام فرمود: «به شرق یا غرب بروید دانش و معرفت صحیح را جز در آنچه که از خاندان ما صادر شده است نمی توانید بیابید» اما امروز ما بر این باوریم که دانش و معرفت امری هر جایی است و از هرجا می تواند اخذ شود.

در هر صورت ترویج گفتمان بازگشت به قران و اهل بیت علیهم السلام مهمترین انگیزه من در دور جدید فعالیت مطبوعاتی است و معتقدم این مهمترین و موثرترین و بلکه تنها گفتمانی است که اگر به درستی پی گیری شود و در میان نیروهای متدین ما غالب شود، می تواند پشتوانه ای قوی برای تقویت اعتقادات دینی در جامعه و حفظ نظام جمهوری اسلامی باشد.

قاسم قربانی / 62

کد خبر 126211

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • حیدر IR ۲۰:۰۳ - ۱۳۹۰/۰۴/۲۰
    0 0
    سلام جناب آقای نصیری با تقدیم احترام و عرض ادب؛ اینجانب در خصوص دیدگاه مکتب تفکیک در باب سیاست در صدد تدوین پایان نامه کارشناسی ارشد خود هستم و اکنون با توجه به مطالعه عمیق جنابعالی در باره موضوعات این مکتب خواهشمندم در صورت امکان بنده رارامنمایی بفرمایید . با تشکر و امتتان فراوان . شمسی زاده 09122130075