بانک مرکزی برای رفع بحران مواد اولیه وارداتی، بخش تولید را یاری دهد

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی البرز تولید محصول در کارخانجاتی که از مواد اولیه وارداتی استفاده می کنند را در وضعیتی بحرانی ذکر کرد و از بانک مرکزی برای رفع این مشکل حاد یاری طلبید.

به گزارش خبرآنلاین ، رحیم بنامولائی در شصت و چهارمین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی البرز گفت: ضروری است واردات مواد اولیه  مورد نیاز بخش تولید از محل ارز صاراتی   تهیه تا از این طریق بخشی از نیاز حوزه تولید به  مواد اولیه تامین شود.

وی با ذکر این نکته که مواد اولیه موجود در اکثر کارخانجات ما تنها پاسخگوی تامین نیاز دوماه است افزود: اگر برای رفع این مشکل حاد چاره اندیشی نشود، به تدریج خطوط محصولاتی که با مواد اولیه وارداتی تولید می شود  تعطیل خواهد شد.

وی گفت: با اعلام دستورالعمل بانک مرکزی در خصوص ارز نیما و نیز برگشت ارز صادرات به کشور، در واردات مواد اولیه دست انداز ایجاد شد، چراکه در این دستورالعمل برای واردات مواد اولیه برنامه منطقی پیش بینی نشده است.

رییس اتاق بازرگانی البرز به راهکار پیشنهادی  اتاق بازرگانی ایران در ۶ ماده به بانک مرکزی جهت رفع مشکلات ارز واردات و صادرات اشاره کرد و گفت: متاسفانه این راهکار که درخواست بحق تولیدکنندگان است مورد توجه  بانک مرکزی قرار نگرفت.

رئیس اتاق بازرگانی البرز تصریح کرد: باید اجازه داده شود کسانی که صادرات انجام می دهند با ارز صادراتی مواد اولیه وارد کنند.

بنامولائی گفت: البته در ظاهر بخشی از مشکل واردات مواد اولیه با ارز حاصل از صادرات   برطرف شده است ، با اینحال بانک مرکزی همچنان ضرورت برگشت ارز حاصل از صادرات را مورد تاکید قرار داده و در بخشنامه ای  عنوان شده  است کسانی که  ارز صادراتی خود را بر نگردانند از معافیت مالیاتی و معافیت ٩ درصد ارزش افزوده محروم خواهند شد.

وی ضرورت ایجاد هماهنگی بین بانک مرکزی و بخش خصوصی در مسیر رفع موانع تولید، صادرات و واردات را مورد تاکید قرار داد.

بنامولائی درادامه به چالش تامین سوخت کانتینر های یخچال دار حامل محصولات کشاورری‌صادراتی استان اشاره کرد و گفت: یخچال های این کانتینرها مخزن سوخت جداگانه برای یخچال هایشان دارند، اما سوخت با نرخ دولتی برای این یخچال ها درنظر گرفته نشده که این مشکل موجب کاهش کیفیت و گهگاه فاسد شدن محصولات زراعی صادراتی  می شود. 

رئیس اتاق بازرگانی البرز افزود:  صادرکنندگان محصولات کشاورزی استان البرز روزانه پنجاه کانتینر صیفی جات به کشورهای عربی و آسیای میانه صادر می کنند.

بنامولایی از برنامه ریزی جهت تشکیل کمیته راهبردی در اتاق بازرگانی و ارایه نقشه راه‌ با هدف رفع مشکلات تولید خبر داد و اظهار کرد: با توجه به شرایط کنونی اقتصادی تشکیل این کمیته راهگشای رفع پاره ای از مشکلات خواهد بود.

وی اظهار امیدواری کرد:  با همدلی و هم افزایی بین مسولان دولتی و بخش خصوصی تنگناها و موانع موجود در مسیر رونق تولید و کسب و کار برطرف شود.

46

کد خبر 1262677

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =