سازمان حمایت برآورد کرد: بعد از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، قیمت کالاهای اساسی چقدر تغییر کرد؟

فارس نوشت: قیمت فعلی برخی کالاهای اساسی بسیار نزدیک به قیمت‌های پیش‌بینی شده این کالاها توسط سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان پس از حذف ارز ترجیحی بوده و برای برخی کالاها حتی بیشتر است.

بررسی برآورد سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان از قیمت برخی از کالاهای اساسی پس از افزایش نرخ ارز و حذف ارز ترجیحی حاکی از آن است که قیمت برخی کالاها در حال حاضر بسیار نزدیک به قیمت‌های پیش‌بینی شده پس از حذف ارز ترجیحی بوده و برای برخی کالاها (گوشت گوساله) حتی بیشتر است.

براساس گزارش جدید مرکز پژوهش های مجلس درباره ارز ترجیحی، برآورد سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان از قیمت برخی از کالاهای اساسی پس از افزایش نرخ ارز و حذف ارز ترجیحی در جدول زیر آمده است:

دو ستون آخر جدول فوق بر اساس قیمت خرده فروشی اعلامی توسط مرکز آمار ایران در بهمن‌ماه ۱۳۹۷است.

در گزارش بازوی کارشناسی مجلس در تحلیل جدول فوق آمده است: «نکته قابل توجه در جدول ۱ آن است که برای بیشتر گروه‌های کالایی، درصد زیادی از افزایش قیمت نسبت به قیمت‌های مصوب، حتی در حالتی که هنوز ارز ترجیحی حذف نشده، رخ داده و برای سایرین نیز بسیار نزدیک به قیمت پس از حذف ارز ترجیحی و یا حتی بیشتر از آن است».

*ارز نیمایی هم به نوعی ارز ترجیحی است

این مرکز پژوهشی با تاکید بر اینکه با توجه به اختلاف ارز بازار نیما و ارز بازار آزاد در حال حاضر ارز نیمایی نیز به نوعی ارز ترجیحی است، اعلام کرد: «سازمانهای نظارتی پس از حذف ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی نیز باید وظیفه خود مبنی بر نظارت کامل بر فرایند قیمت‌گذاری و توزیع این کالاها را ادامه دهند. کما اینکه در حال حاضر قیمت گوشت مرغ مصوب سازمان حمایت حدود ۱۱۵۰۰ تومان بوده که به دلایل مختلف بسیار پایین‌تر از نرخ بازار است».

۲۲۶۲۲۶

کد خبر 1262783

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =