بزرگترین انتخابات جهان چند نفر رای دهنده دارد؟/ پیروزی قاطع حزب مودی

ایرنا نوشت: «نارندرا مودی» نخست وزیر هند، پس از پیروزی قاطع در انتخابات پارلمانی، برای یک دوره پنج ساله دیگر نخست وزیری خود را تضمین کرد.

به گزارش روز پنجشنبه شبکه خبری ' ان دی تی وی، نتایج بدست آمده نشان می‌دهد که حزب بهاراتیا جاناتا به رهبری نارندرا مودی 348 کرسی از 543 کرسی پارلمان هند را به دست آورده است در حالی که حزب کنگره بزرگ ترین رقیب مودی تنها 90 کرسی پارلمان را کسب کرده است. سایر احزاب سیاسی هند نیز مجموعا 104 کرسی کسب کرده اند.یک حزب سیاسی برای تشکیل دولت باید 272 کرسی از 542 کرسی پارلمان هند را از آن خود کند.

راهول گاندی رهبر حزب کنگره با قبول شکست در انتخابات در پیامی به انتخاب مردم هند احترام گذاشته و به نخست وزیر هند برای پیروزی در انتخابات تبریک گفت.همچنین رهبران سیاسی جهان نیز به ترتیب به نخست وزیر هند تبریک گفتند.
انتخابات سراسری هند موسوم به (لوک سبها) به مدت 39 روز و در 7 مرحله برگزار شد.در انتخابات امسال هند بیش از 900 میلیون نفر واجد شرایط رأی دادن بودند که به اعتقاد کارشناسان، مشارکت در این انتخابات به دلیل برانگیخته شدن احساسات ملی گرایانه مردم این کشور بالا بوده است.

در حال حاضر حزب بی جی پی حاکمیت را در هند در اختیار دارد و در ماه های منتهی به انتخابات نیز تلاش زیادی کرد تا با تحریک احساسات عمومی پیروزی در انتخابات را مجددا به دست آورد.اگرچه در سال‌های اخیر نرخ بیکاری در هند افزایش یافته و برخی از کارشناسان هشدار داده‌اند که اقتصاد این کشور در حال حرکت به سوی رکود است، با این وجود، نخست وزیر این کشور تلاش کرده با ادبیات ملی‌گرایانه و با اتکا به آنچه دستاوردهای هند در سیاست خارجی خوانده، رأی‌دهندگان هندی را به اعتماد دوباره به ائتلاف حاکم تشویق کند.

در سال 2014، حزب بهاراتیا جاناتا توانست 282 کرسی را بدست آورد که این بزرگترین پیروزی برای یک حزب در 30 سال اخیر بود.این حزب در آن سال همراه متحدانش توانست 336 کرسی را در پارلمان از آن خود کند.در مقابل حزب کنگره با کسب تنها 44 کرسی، بدترین شکست را در سال 2014 تجربه کرد. این حزب به همراه متحدانش تنها توانستند 60 کرسی پارلمان را بدست آوردند.
انتخابات هند بزرگترین انتخاباتی بود که تاکنون در جهان برگزار شده بود.

2323

کد خبر 1263142

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =