ظریف: پیشنهاد ایران روی میز است/ الحکیم: بغداد با تمام توان برای حل تنش‌ها تلاش می‌کند

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت که تهران پیش از این پیشنهادات مختلفی برای امضای معاهده عدم تعرض با همه کشورهای منطقه خلیج فارس ارائه کرده است که این پیشنهادات همچنان روی میز است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، محمدجواد ظریف  روز یکشنبه پس  از دیدار با وزیر خارجه عراق در بغداد افزود: ایران خواهان بهترین روابط با کشورهای منطقه خلیج فارس است و در  این خصوص از همه پیشنهادات گفت و گو و تنش زدایی استقبال می کند.

وی در عین حال تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران همزمان با هر گونه تلاش برای جنگ نظامی و یا اقتصادی علیه ملت ایران با قدرت و استقامت مقابله می کند.

وزیر امور خارجه ایران در عین حال تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران همزمان با هر گونه تلاش برای جنگ نظامی و یا اقتصادی علیه ملت ایران با قدرت و استقامت مقابله می کند.

ظریف گفت: آمریکا با قانون شکنی و زیرپا گذاشتن قطعنامه های بین الملی با قلدری کشورهای دیگر را نیز وادار به تبعیت از اقدامات یکجانبه خود می کند.

وی افزود: اقدامات اخیر ایران در خصوص بحث هسته ای، به منزله خروج از برجام نیست بلکه اقدامی در دفاع از حقوق خود در چارچوب این توافقنامه بین الملی است.
ظریف همچنین از کشورهای اروپایی بدلیل عدم پایبندی به تعهدات خود در برجام انتقاد کرد  و گفت: ما از کشورهای اروپایی و سایر اعضای برجام می خواهیم به تعهدات خود در چارچوب برجام عمل کنند.

وی اضافه کرد که کشورهای اروپایی در اقدام عملی و عادی سازی روابط اقتصادی با ایران در طول سه سال گذشته ناقض آن بودند و در یکسال اخیر این نقض برجام  تشدید بیشتر شده است.
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران از حمایت دولت و ملت عراق از دولت و ملت ایران در شرایطی که آمریکا می خواهد بر ایران تحمیل کند و همچنین تلاش برای حل و فصل مشکلات تشکر کرد.

وزیر خارجه عراق: مخالف اقدامات یکجانبه آمریکا هستیم


همچنین وزیر امور خارجه عراق در این کنفرانس خبری تاکید کرد : بغداد مخالف اقدامات یکجانبه آمریکا در برابر جمهوری اسلامی ایران است.

 محمدعلی الحکیم  روز یکشنبه در پایان مذاکرات با محمد جواد ظریف در بغداد تاکید کرد که ایران کشور برادر و همسایه ماست و ما در کنار ایران خواهیم بود.

وزیر امور خارجه عراق گفت که بغداد با تمام توان با کشورهای حوزه خلیج فارس، عربی، منطقه و اروپایی برای رسیدن به دیدگاه مشترک در مشکلات موجود تلاش می کند.

الحکیم با تاکید مجدد بر ایستادن عراق در کنار جمهوری اسلامی ایران گفت که تحریم اقتصادی هیچ سودی ندارد و ملت ایران یک ملت بزرگ و مخالف جنگ است.

وی اضافه کرد که در حال حاضر در خصوص تنش موجود، تماس های مستمر با همه کشورهای منطقه جریان دارد.

الحکیم همچنین خاطرنشان ساخت که در گفت وگوهای موفق خود با ظریف روند مناسبات دو جانبه و پیگیری اجرای توافقنامه هایی که سران دو کشور در بغداد و تهران امضا کردند نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

310 310

کد خبر 1263863

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 3
  • DE ۱۴:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۵
    1
    چرا غنیمت جنگی از عراق گرفته نمیشه