مرگ ۲ جوان بر اثر غرق‌شدگی در رودخانه‌های کهگیلویه و بویراحمد

ایسنا نوشت:مدیر حوادث فوریتهای پزشکی کهگیلویه و بویراحمد از فوت ۲ جوان و مصدومیت ۱ نفر بعلت غرق‌شدگی در رودخانه‌ها و دریاچه‌های این استان خبر داد.

جلال پوران فرد از غرق شدگی جوان ۲۰ ساله شیرازی در رودخانه کلات دشمن زیاری شهرستان کهگیلویه خبر داد و گفت: این اتفاق در ساعت ۱۸ بعدازظهر روز پنجشنبه، ۹ خردادماه رخ داد که متاسفانه یک جوان ۲۰ ساله شیرازی بعلت غرق شدگی جان خود را از دست داد .

وی افزود: زمانی که آمبولانس دیشموک جهت انتقال یک مصدوم کودک سه ساله که در تصادف موتور سیکلت دچار شکستگی ران شده بود و به طرف دهدشت در حرکت بود در مسیر نزدیک به منطقه قلعه دختر رودخانه کلات دشمن زیاری مردم با صدای بلند تقاضای کمک کردند .

مدیر حوادث فوریتهای پزشکی کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه بلافاصله با توجه به وضعیت بحرانی، ۲ تکنسین اورژانس به کمک غرق شدگی رفتند و به مدت ۳۰ دقیقه احیا کردند اما با توجه به مدت طولانی بودن غرق شدگی در آب متاسفانه احیا بی نتیجه ماند.

پورانفرد تصریح کرد: بنا به اطلاعات کسب شده این جوان اهل شیراز ۲۰ ساله بوده و بعنوان کارهای تاسیساتی در آن منطقه حضور داشت که جهت شنا در آب رودخانه به آنجا رفته بود.

وی ادامه داد: همچنین روز جمعه، ۱۰ خرداد ماه ساعت ۱۴ یک مورد غرق شدگی در دریاچه "برم سفید" کاکان شهرستان بویراحمد برای جوان ۳۴ ساله که به همراه خانواده جهت تفریح به منطقه رفته بود رخ داد و پس از ۳۰ دقیقه شنا در آب توسط نیروهای مردمی بیرون کشیده شد.

مدیر حوادث فوریتهای پزشکی کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: زمانی که این حادثه به اورژانس گزارش شد، تکنیسین های اورژانس هوایی خود را به محل حادثه رساندند اما متاسفانه بعلت زیاد در آب بودن هیچ گونه علائم حیاتی نداشت.

پورانفرد بیان کرد: جهت احتیاط بیشتر پس از ۳۰ دقیقه احیاء پیشرفته در محل حادثه به بیمارستان شهید بهشتی یاسوج منتقل شد اما تلاش های اورژانس بعلت به موقع اطلاع ندادن بی نتیجه ماند و این جوان جان باخت.

وی اظهارکرد: حدود ساعت ۱۵ روز جمعه، دهم خرداد ماه نیز یک جوان ۳۰ ساله دیگر در روستای "شادگان" شهرستان باشت برای شنا در اب دریاچه روستا رفته بود که پس از شیرجه رفتن در آب دچار مصدومیت شدید شد.

مدیر حوادث فوریتهای پزشکی کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: پس از اقدامات اولیه توسط پرسنل اورژانس با بالگرد اورژانس هوایی جهت مداوا به بیمارستان شهید رجایی گچساران انتقال یافت.

پورانفرد نسبت به شنا کردن در رودخانه های استان هشدار داد و اضافه کرد: با توجه به افزایش بارندگی ها در ابتدای امسال و افزایش آب رودخانه ها و دریاچه ها و اینکه در آستانه فصل گرما قرار داریم مردم و خانواده ها مراقبت های لازم را بعمل آورند و مسئولان و متولیان امر نیز نسبت به ایمن سازی حریم رودخانه ها و نصب علائم هشدار دهند اقدام نمایند تا شاهد حوادث ناگوار غرق شدگی در رودخانه های استان نباشیم. از شهروندان تقاضا می‌شود که در رودخانه‌ها و استخرهای ناایمن به شنا کردن نپردازند.

به گزارش ایسنا، بر اساس آخرین سالنامه آماری سازمان پزشکی قانون کشور بطور میانگین تعداد فوتی ناشی از غرق شدگی برحسب جمعیت در استان کهگیلویه و بویراحمد از میانگین کشور بالاتر بوده و در بین استانهای کشور رتبه نهم را داشته است .

براساس گزارش پزشکی قانونی، طی سال ۹۷ در استان کهگیلویه و بویراحمد ۱۳مورد فوت ناشی از غرق شدگی و در سال ۹۶ تعداد ۱۲ مورد ثبت شده است.

طبق گزارش رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کهگیلویه و بویراحمد، این استان دارای ۱۴۰۰رودخانه فصلی و دائمی و دو سد تفریحی شاه قاسم بویراحمد و سد کوثر گچساران است.

گفتنی است که در اطراف استخرهای ذخیره آب حتما باید حصار و فنس مناسب کشیده شود؛ تابلوهای هشدار دهنده نصب گردد، لوازم نجات از بیرون آب مانند طناب و حلقه نجات در محل قرار گیرد و نگهبان و کارگران نیز آموزش‌های توجیهی لازم را فرا گیرند.

لازم به ذکر است که گفته شده تاکنون در رودخانه کلات دشمن زیاری چندین نفر بعلت غرق شدگی جان خود را از دست داده است که از مسئولین تقاضا می شود در این خصوص چاره ای بیندیشند با نصب تابلوی شنا ممنوع حداقل از حوادث بکاهند .

46

کد خبر 1264705

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =