۲ نفر
۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۵
جباری: دوست دارم دستیار ویلموتس شوم

میزان نوشت: مجتبی جباری می‌گوید: دوست ندارم در این شرایط که تکلیف سرمربی و بازیکنان مشخص نیست، درمورد استقلال اظهار نظر کنم که مبادا برای باشگاه حاشیه‌ ایجاد شود.

بازیکن سابق استقلال درباره آخرین وضعیت خود، برنامه ستاره‌ساز و سرمربی جدید تیم‌ملی حرف‌های جالب و خوبی به زبان آورد. جباری درباره استقلال و اتفاقات آن صحبت نکرد، اما قول داد بعد از مشخص شدن سرمربی جدید و پایان نقل و انتقالات، گفت‌وگوی مفصلی انجام دهد. شرح کامل صحبت‌های مجتبی جباری را در زیر می‌خوانید:

*خبری از شما نیست و کمتر مصاحبه‌ای می‌کنی. این روزها مشغول چه کارهایی هستی؟

این روزها دلیل و موضوع خاصی برای مصاحبه نمی‌بینم؛ یا اگر چیزی هست، زمان مناسبی برای حرف زدن درباره آن نیست. اتفاق تازه‌ای هم برای خودم رخ نداده تا درباره‌اش حرف بزنم. بیشتر وقتم را هم صرف برنامه ستاره ساز می‌کنم.

*چطور شد که به این برنامه رفتی؟

مسئولان این برنامه پیشنهاد دادند و من جزییات کار را که پرسیدم، متوجه شدم قرار است برنامه جالب و تازه‌ای انجام شود. همیشه به استعدادیابی و کار با تیم‌های پایه علاقه فراوانی داشتم و دیدم فرصت خوبی برای انجام یک کار تازه است. پیشنهادشان را پذیرفتم.

*استعدادها را چطور پیدا کردی؟

طبق برنامه، کشور به ۴ منطقه تقسیم شده بود؛ من مسئول منطقه جنوب ایران بوم. برای تست گرفتن به شیراز و اهواز رفتم. از قبل اطلاع رسانی شده بود و بچه‌های جنوب کشور به این دو شهر آمدند و در مرحله نخست استعدادیابی شرکت کردند. در این مرحله حدود ۱۶۰ بازیکن غربال شدند تا به تهران بیایند و در گزینش دوم شرکت کنند.

*حتما با استعداهای خوبی مواجه شدی؛ اینکه می‌گویند ایران سرشار از استعداد است، صحت دارد؟

بله... دقیقا حرف درستی است. آنقدر بازیکن خوب و با استعداد در کشور داریم که هنگام غربال کردن با مشکل مواجه می‌شدم. بقیه مربیان هم که به مناطق دیگر کشور رفته بودند، از استعدادهای فراوان سراسر ایران می‌گفتد و اینکه در مرحله گزینش نهایی، انتخاب چند بازیکن از بین آن همه استعداد کار سخت و دشواری برای همه‌شان بوده.

*ملاک شما برای انتخاب نفرات چه بود؟

در مرحله نخست، اغلب بچه‌هایی را می‌دیدم که تجربه بازی در تیم‌های باشگاهی را نداشتند و فرصت دیده شدن کمتر برای آن‌ها بوجود آمده بود. فصل اول برنامه چندان گسترده نبود، اما برای فصل دوم که مشغول آماده‌سازی آن هستیم، کارهای ویژه‌ای انجام شده و از تعداد نفرات بیشتری تست گرفتیم. به نظرم فصل جدید، بهتر از فصل اول می‌شود.

*برنامه ستاره‌ساز موقت است و بعد چند فصل، به اتمام می‌رسد. برای آینده چه برنامه‌ای داری؟ دنبال مربیگری در تیم‌های لیگ برتری هستی یا می‌خواهی در تیم‌های پایه کار کنی؟

بستگی به شرایط دارد. دوست ندارم در هر شرایط و با هر امکاناتی کار کنم و خودم را به آب و آتش نمی‌زنم که فقط «تیم» بگیرم. اگر پیشنهاد خوبی باشد، خب قبول می‌کنم؛ چه در سطح بزرگسالان و چه در تیم‌های پایه.

*چند وقت پیش کلاس مربیگری دوره C. را گذراندی. برنامه‌ای برای رفتن به خارج از کشور و حضور در کلاس‌های بین‌المللی داری؟

ابتدا باید همینجا کلاس‌های مربیگری را سپری کنم تا مدرک A. آسیا را بگیرم. بعد از آن شاید به اروپا بروم تا دوره‌های حرفه‌ای را بگذرانم.

*یکی از شرط‌های اصلی گرفتن مدرک B. و بعد A، مربیگری و فعالیت در تیم‌های باشگاهی است. اگر همین الان پیشنهادی باشد، قبول می‌کنی؟

ابتدا باید ببینم شرایط و امکانات کار فراهم است یا نه، ولی ترجیح می‌دهم تا کارم را با دستیاری شروع کنم و کنار یک مربی بزرگ صاحب تجربه بیشتری شوم. مربیگری در فوتبال کار سختی است و نیاز به دانش و تجربه دارد.

*برای تو که فوتبالیست بزرگی بودی، شاید مربیگری چندان هم سخت نباشد.

مربیگری و بازیگری، دو موضوع متفاوت است و باهم خیلی فرق دارد.

*این روزها شایعات زیادی درخصوص دستیاران ایرانی مارک ویلموتس شنیده می‌شود. ظاهرا فدراسیون قصد دارد از بازیکنان بزرگ که تازه فوتبال را کنار گذاشته‌اند کنار ویلموتس استفاده کند. اسم مهدوی‌کیا و هاشمیان مطرح شده و ظاهرا تو هم جز گزینه‌ها هستی.

بعید می‌دانم نام من در فهرست گزینه‌های فدراسیون باشد، چون تا این لحظه نه کسی تماس گرفته و نه حرفی در این زمینه شنیده‌ام.

*اگر پیشنهاد بدهند قبول می‌کنی؟

چراکه نه... گفتم که قصد دارم با دستیاری کارم را در عرصه مربیگری شروع کنم تا صاحب تجربه بیشتری شوم. دستیاری در تیم‌ملی اتفاق خوبی است و اگر چنین پیشنهادی مطرح شود و شرایط مناسب باشد، قبول می‌کنم.

*انتخاب ویلموتس را چطور ارزیابی می‌کنی؟ به نظرت ویلموتس جانشین خوبی برای کی‌روش است؟

ویلموتس مربی خوبی است که در تیم‌ملی بلژیک کارهای خوبی انجام داده که اثراتش همچان در این تیم مشهود است. او بازیکنان جوان و با استعدادی را به تیم‌ملی آورد و در حقیقت نسل طلایی بلژیک را او معرفی کرد. امیدوارم در ایران هم این اتفاق تکرار شود و نسل جدیدی را در تیم‌ملی ایران پرورش دهد. اگر ویلموتس با خود همان سبک و سیاق را به تیم‌ملی ما بیاورد و امکانات بیشتری برای تیم‌ملی مهیا کند، حتما در ایران موفق می‌شود. یکی از کارهای خوب کی‌روش، سخت‌گیری برای رسیدن به امکانات حرفه‌ای بود. سرمربی جدید تیم‌ملی هم باید همان مسیر را دنبال کند. به جز تیم بزرگسالان، او باید به تیم‌های پایه هم نگاه ویژه‌ای داشته باشد. از همه مهمتر، نتیجه‌گرا نباشد. اگر ویلموتس این مسیر را پیش بگیرد، فوتبال ایران از نظر استعداد آنقدر پتانسیل دارد که سرمربی جدید را به موفقیت برساند.

*درمورد استقلال هم صحبت کنیم. وضعیت این تیم را چطور می‌بینی و با این شرایط به آینده این تیم امیدواری؟

الان زمان مناسبی برای صحبت درباره استقلال نیست و دوست ندارم در این شرایط که تکلیف تیم و سرمربی آن مشخص نشده، اظهار نظر کنم که مبادا برای باشگاه حاشیه‌ای ایجاد شود.

*چه زمانی می‌توانیم در مورد استقلال با هم صحبت کنیم؟

کمی صبرکنید تا سرمربی انتخاب شود و نقل و انتقالات هم به پایان برسد. بعد از آن می‌توانیم درمورد خیلی از مسائل صحبت کنیم و حرف‌های زیادی برای گفتن دارم که در شرایط و زمان مناسب، درموردش حرف خواهم زد.

*از الان با هم قرار می‌گذاریم که با مشخص شدن سرمربی جدید و پایان نقل و انتقالات، گفتگوی مفصلی داشته باشیم و درمورد همه چیز حرف بزنیم.

به امید خدا..

*حرف خاصی نداری؟

امیدوارم روزی برسد که فوتبال ایران از امکانات بهتر و بیشتری برخوردار شود و تیم‌های بزرگ ما دغدغه زمین تمرین نداشته باشند. اگر در فوتبال ما امکانات بهتری فراهم شود، استعدادهای فراوانی داریم که رشد می‌کنند و فوتبال ایران به جایگاهی که مستحق آن است، می‌رسد. باشگاه‌های ما باید شرایط بهتری فراهم کنند و به تیم‌های پایه اهمیت بدهند. باشگاه‌های بزرگ ما که میلیون‌ها هوادار و علاقمند دارند، باید امکانات حرفه و بیشتری داشته باشند و نه فقط در ایران که در آسیا به موفقیت‌های بیشتری برسند و ستاره‌های ما در تیم‌های بزرگ اروپایی بازی کنند.

256 251

کد خبر 1264712

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =