رئیسی: شخصیت همگان و حتی متهم باید در قوه قضائیه حفظ شود

ایلنا نوشت: رئیس دستگاه قضا، با بیان این که تحول در دستگاه قضائی یک ضرورت اجتناب ناپذیر است، گفت: کارآمدی و سلامت دو شاخصه مهم کار قضائی محسوب می‌شود که با تحول در دستگاه قضا امکان پذیر است.

حجت الاسلام و المسلمین سیدابراهیم رئیسی، عصر چهارشنبه (۸خرداد۹۸) در دیدار قضات و کارکنان دستگاه قضایی استان قم که در محل سالن اجتماعات مرکز آموزش‌های قوه قضائیه قم برگزار شد، اظهار داشت: تحول ضرورتی اجتناب ناپذیر برای دستگاه قضائی است تا تشکیلاتی چابک داشته و در نهایت به کارآمدی و سلامت دستگاه قضایی که دو شاخصه مهم است، بیانجامد.

وی با اشاره به نگاه امام خمینی(ره) به کار قضائی، گفت: امام راحل در کتاب القضا، برای ورود به امر قضا بحث احتیاط را مطرح کردند اما اگر دقت کنیم، ایشان احتیاط را به عکس بیان کرده و فرمودند کسانی که لیاقت و صلاحیت ورود به کار قضاوت را دارند، اگر این کار را نکنند، مورد سؤال قرار می‌گیرند؛ یعنی احتیاط برای عدم ورود نیست، بلکه احتیاط برای ورود به کار قضا است؛ مقام معظم رهبری هم دقیقا همین نظر را دارند.

رئیس دستگاه قضا با بیان این که امروز یکی از نیازهای حتمی قوه قضائیه ارتباط با حوزه‌های علمیه و به ویژه حوزه علمیه قم است، گفت: ما در قوه قضائیه، به ارتباط علمی و فقهی با حوزه علمیه قم نیاز داریم، چون موضوعات علمی و مستحدثه، نیاز به کار اجتهادی دارد و از این رو فضلا و علمای قم باید پاسخ این موضوعات را یافته و به مراجع قضائی اعلام کنند.

وی با بیان این که فقه شیعه از غنایی برخوردار است که می‌تواند پاسخ همه سؤالات را بدهد و  هیچ بن بستی در آن نیست، گفت: شاید دلیلی که بسیاری از علمای گذشته از جمله صاحب جواهر به موضوعات و مسائل مستحدثه و مسائلی که امروزه ما با آن‌ها روبرو هستیم پاسخ نگفته‌اند این است که در آن زمان حاکمیت نظام اسلامی وجود نداشته است؛ اما در این زمان فقه حکومت می‌کند و طبعا پاسخ برای سؤالات پیش آمده هم به دوش علماست و باید برای مسائل مستحدثه کار اجتهادی صورت گیرد؛ و در همین راستاست که فقه تمدن ساز خود را نشان می‌دهد.

رئیس دستگاه قضا در ادامه با بیان این‌که یکی از کارهای حوزه علمیه قم باید کادرسازی برای قوه قضائیه کشور باشد، گفت: حوزه علمیه برای کادرسازی برای دستگاه قضایی می‌توانند نقش مهمی داشته باشند؛ یعنی علما و بزرگان حوزه باید در سخنان و در درسهای شان، و در مباحث اخلاقی شان، طلاب، علما و افاضل را تشویق کنند که بیایند و کار قضائی کنند؛ البته زمینه این کار هم باید با آموزش در دستگاه قضا فراهم شود.

رئیسی با بیان این که عدالت یک دایره بسیار وسیع است که باید برای تحقق آن تلاش کنیم، گفت: بعد از توحید، هیچ مفهومی بالاتر از عدالت وجود ندارد؛ البته اصحاب قلم و پژوهشگران بسیاری در مورد عدالت سخن گفته‌اند که باید هم گفته شود، اما سخن ما در عدالت اثباتی و اجرایی است.

وی افزود: در کنار توجه به مباحث مختلفی که در مورد عدالت مطرح شده، باید به جواب این سؤال برسیم که چه کنیم تا مردم و جامعه، مزه شیرین عدالت را بکشند و احساس کنند و عدالت به معنای واقعی در جامعه محقق شود.

رئیس دستگاه قضایی، خاطرنشان کرد: خداوند روحیه عدالت‌خواهی را در درون همه انسان‌ها قرار داده و اصولا همه انسان‌ها حق‌خواه و عدالت‌خواه بوده و کوچکترین بی عدالتی را بر نمی‌تابند؛ بر اساس همین آموزه‌ها امام عادل در رأس نظام اسلامی ما قرار دارد اما فقط این مهم برای تحقق عدالت در جامعه اسلامی کافی نیست، چون باید تک تک افراد نظام اسلامی از ملکه عدالت در وجود درونی خود بهره‌مند باشند و این صفت در درونشان وجود داشته باشد و البته می‌دانیم که مصداق اتم عدالت کار قضائی است.

وی خطاب به قضات حاضر در این جلسه گفت: اقدامات شما برای رسیدگی به پرونده‌ها و دعاوی مردم و ایجاد عدالت، زمینه تقرب الهی است؛ همچنان که در وصیت‌نامه امام علی(ع) آمده است که این کار از بسیاری از نمازها و روزهای مستحبی با ارزش‌تر است.

رئیسی با بیان این که تحول در دستگاه قضائی کشور، یک ضرورت اجتناب ناپذیر است، گفت: این تحول با بخشنامه و دستورالعمل صرف محقق نخواهد شد بلکه باید همه بخش ها و لایه‌های سازمان قضایی کشور، بخواهند که تحول در این دستگاه صورت گیرد و الا در حد بخشنامه و دستورالعمل متوقف می‌ماند.

رئیس قوه قضائیه با بیان این که باید به سمت تحقق عدالت در جامعه حرکت کنیم، گفت: امروز و بعد از گذشت ۴۰ سال از تحقق انقلاب اسلامی، جایی برای آزمون و خطا نداریم؛ ما امروز در ابتدای گام دوم انقلاب اسلامی هستیم و تصمیمات مان باید از یک عزم عملی برخوردار باشد.

وی در ادامه به بحث استقلال دستگاه قضا اشاره کرد و گفت: استقلال قوه قضائیه موضوع قانون اساسی است که باید دنبال کرد تا به نقطه مطلوب آن رسید؛ البته باید توجه داشت که استقلال قوه قضائیه بدون استقلال مالی و اداری ناقص است و به نتیجه نمی‌رسد.

رئیسی با بیان این که باید تکریم قضات، کارکنان دستگاه قضا و همه مراجعان و ارباب رجوعان حفظ شود، گفت: تکریم شخصیت همگان و حتی متهم باید در قوه قضائیه حفظ شود؛ یعنی متهم در جایگاه اتهامش گرچه باید مورد سؤال و کیفر باشد، اما کرامت انسانی او باید حفظ شود.

64231

کد خبر 1264982

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =