توضیح ظریف درباره سفر آبه به تهران و مهلت ایران به اتحادیه اروپا

فارس نوشت: وزیر امور خارجه ایران درباره گام‌های ایران در پاسخ به عدم تعهد غرب در قبال برجام گفت که ایران اولتیماتومی به اروپایی‌ها نداده بلکه برنامه خود را اعلام کرده است.

 «محمدجواد ظریف» وزیرامور خارجه ایران روز چهارشنبه پیرامون سفر نخست وزیر ژاپن به ایران گفت: نخست وزیر ژاپن از طرف رئیس‌جمهور کشورمان دعوت شدند که سفری به ایران داشته باشند، در سفری که من هم به ژاپن داشتم گفتگوهایی در زمینه حضور ایشان در ایران صورت گرفت، ما معتقدیم ژاپن شریک جمهوری اسلامی است و ما روابط بسیار قدیمی با این کشور داریم و این آمادگی را داریم که با ژاپنی ها در مورد موضوعات مختلف گفت‌گو کنیم، مخصوصاً روابط دوجانبه و اینکه شراکت اقتصادی ما به عنوان یک تأمین کننده انرژی برای ژاپن که هیچ وقت دچار افت نشده است، ادامه پیدا کند.

وی که با شبکه خبری العالم صحبت می‌کرد، افزود: آقای نخست وزیر زمانی که به ایران سفر می‌کنند در زمینه های مختلف با ایشان گفتگو خواهیم کرد، سفر ایشان به ایران این فرصت را می دهد که نظرات مقامات عالی رتبه ایران هم در زمینه های دوجانبه و چندجانبه و هم درخصوص وضعیت بسیار خطرناکی که منطقه ما به دلیل سیاست های بسیار غلط و عهدشکنی دولت آمریکا گرفتار ان شده است، را از نزدیک بشنود.

«دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا طی چند روز گذشته سفری 4 روزه به ژاپن داشت. روزنامه واشنگتن‌پست درباره این سفر نوشته بود که موضوع ایران یکی از مهمترین محورهای گفت‌وگوهای ترامپ با «آبه شینزو» نخست وزیر ژاپن خواهد بود.

ژاپن روابط دیپلماتیک و فرهنگی دیرینه‌ای با ایران داشته و با تصمیم آمریکا در خروج از توافق هسته‌ای مخالفت کرده بود. هفته پیش نیز رسانه‌های ژاپنی از احتمال سفر آبه به تهران در ماه ژوئن (خرداد ماه) و دیدار با «حسن روحانی» رئیس جمهور ایران خبر دادند. همچنین آبه که به همراه پدرش در سال 1983 به ایران سفر کرده از زمانی که به نخست وزیری رسیده، روابط نزدیکی با مقامات ایران داشته است. این دو کشور در سال 2016 توافقنامه سرمایه‌گذاری امضا کرده و طی سال جاری نیز 90 سال تعامل دیپلماتیکی با یکدیگر را جشن گرفتند.

وزیر امور خارجه ایران در ادامه پیرامون اولتیماتوم ایران به اروپا در پاسخ به عدم تعهد غرب به برجام گفت: ما اولتیماتومی به اروپایی‌ها ندادیم بلکه برنامه خودمان را به آنها اعلام کردیم.

وی یادآور شد: اروپایی‌ها سال گذشته اعلام کردند که از طرف ایران برای اقدامات آنها زمانی مشخص گردد که ما این مهلت را برای آنها در نظر گرفتیم، متاسفانه یک سال گذشت؛ ایران به تعهدات خود پایبند بود ولی آنها چنین نکردند.

ظریف خاطرنشان کرد، الان ما طبق برجام می توانیم اقدامات بکنیم، اقداماتی که می توانستیم یک سال قبل انجام دهیم این اقدامات را اعلام کردیم و این به معنای دادن اولتیماتوم نیست. در نامه رئیس جمهور به صراحت ذکر شده است که هر زمان اروپایی ها به هر میزان که به تعهدات خود برگردند، جمهوری اسلامی ایران هم این آمادگی را دارد که اقدامات داوطلبانه‌ای را که متوقف کرده است را از سر بگیرد.

وزیر امور خارجه پیرامون برنامه ایران در صورت استمار عدم پایبندی اروپا به برجام گفت: در صورت انجام نشدن ما اعلام کرده ایم که یک مسیری را دنبال خواهیم کرد که این مسیر هم داخل برجام است و به معنای خروج از برجام نیست.

دولت آمریکا سه‌شنبه ۸ می سال گذشته (۱۸ اردیبهشت‌ماه 1397) به طور یکجانبه آمریکا را از برجام خارج کرد. دولت ترامپ که وعده داده بود به سرعت صادرات نفت ایران را به صفر خواهد رساند در ماه‌های بعد از این تهدید عقب‌نشینی کرد و آبان‌ماه سال گذشته 8 کشور از جمله چین را از تحریم‌ها معاف کرد.

سرانجام کاخ سفید پس از پایان معافیت 8 کشور از تحریم، این معافیت‌ها را تمدید نکرد و تهدید کرد کشورهایی که به واردات نفت از ایران ادامه دهند تحت تحریم‌های آمریکا قرار می‌گیرند.

پس از آن شورای عالی امنیت ملی ایران روز چهارشنبه (۱۸ اردیبهشت‌ماه) در بیانیه‌ای اعلام کرد قصد دارد «در راستای صیانت از امنیت و منافع ملی مردم ایران، و در اعمال حقوق خود مندرج در بندهای ۲۶ و ۳۶ برجام» برخی اقدامات خود ذیل برجام را متوقف کرد.

جمهوری اسلامی در این بیانیه که در اولین سالگرد خروج آمریکا از توافق هسته‌ای صادر شده به کشورهای باقی‌مانده در برجام ۶۰ روز فرصت داده برای اجرای تعهدات خود به ویژه در حوزه‌های بانکی و نفتی اقدام کنند.
این بیانیه همچنین هشدار می‌دهد در صورتی که کشورهای گروه ۱+۴ در ضرب‌الاجل یاد شده به تعهداتشان عمل نکنند، ایران به صورت مرحله به مرحله تعهدات دیگری را متوقف خواهد کرد.

23310311

کد خبر 1264994

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =