چه چیزی نجفی را به یک قاتل تبدیل کرد؟/ گفت‌وگو با یک روان‌شناس

سه‌شنبه صبح محمدعلی نجفی همسرش را به قتل رساند و به تیتر یک بسیاری از رسانه‌ها تبدیل شد.

نیو صدر: ۴۰ سال پیش با فوق‌ لیسانس رشته ریاضی از دانشگاه «ام‌آی‌تی» به ایران آمد، ۲۰ سال پیش به عنوان وزیر آموزش و پرویش انتخاب و بیش از ۱ سال پیش به سمت شهرداری تهران منصوب شد و حالا به قتل همسرش اعتراف کرده؛ این بخشی از ماجرای زندگی زندگی محمدعلی نجفی است. صبح سه‌شنبه او در آپارتمانش در شهرک غرب، همسر خودش را به قتل رساند و چند ساعت بعد خودش را به پلیس معرفی کرد و اعتراف کرد که به دلایل مشکلاتی که از چند وقت پیش با همسرش داشته او را به قتل رسانده است.

فردای این اتفاق حسام‌الدین آشنا در توییتر خود از لزوم استفاده سیاست‌مداران از روان‌شناس نوشت؛ «سیاست پیشگان نیازمند کسب مشاوره مستمر از روان‌شناسان و مربیان متبحر و مورد اعتماد هستندسلامت روانی و معنوی قدرت‌مداران بشدت در خطر است.از قدرت رانده‌شدگان بیش از پیش آسیب‌پذیرند. تهذیب نفس و تمرین تواضع و تحمل برای کسانی که در معرض آزمون قدرت قرار می‌گیرند واجب است. #عاقبت‌بخیری»

یک روان‌شناس هم معتقد است که مسائل روانی کار نجفی را به اینجا کشانده و او را به یک قاتل تبدیل کرده است. علیرضا شریفی‌یزدی که در حوزه‌های جامعه‌شناسی خانواده و جوانان و تعلیم و تربیت، تحقیق و تدریس می‌کند، فشارها و تنش‌های بیرونی را عواملی می‌داند که بر روی سیاستمداران تاثیرگذار است و به خاطر همین عوامل است که باید این افراد به روانکاو مراجعه کنند.

گفت‌وگوی خبرآنلاین با علیرضا شریفی‌یزدی روان‌شناس و جامعه‌شناس را بخوانید:

دو روز پیش یک اتفاق عجیب رخ داد که برای بسیاری غیرقابل انتظار بود؛ شهردار سابق تهران همسرش را به قتل رساند. به نظر شما از نظر روانی چه اتفاق می‌افتد که انسان به این شرایط می‌رسد؟
عوامل مختلفی در رسیدن افراد به چنین مرحله‌ای نقش دارند. مهمترین این عوامل تنش‌ها و فشارهای محیطی است. برای سیاستمداران، این تنش‌ها می‌تواند بیشتر باشد و اگر در بلندمدت سیاستمداران برای این تنش‌های روانی کاری انجام ندهند در بلندمدت مشکلات روانی و در نتیجه دردسرهای مختلفی ایجاد می‌شود.

از مهمترین اختلالاتی که آنها تجربه می‌کنند، مایوس شدن از زندگی، خشم و پرخاش زیاد است و در پایان فرد این خشم را به محیطی دیگر مثل خانواده می‌برد. ما کم نشنیدیم از سیاستمدارن موفق ایرانی که در تربیت فرزندشان مسئله داشتند. وقتی خشم و تنشی که روی سیاستمداران است در قسمت درست تخلیه نمی‌شود چنین اتفاقی رخ می‌دهد. این مورد خاص هم پیامد یکی از این اتفاقات است که واکنش اجتماعی به همراه داشته. در موارد دیگر قتل‌های خاموش عاطفی برای افراد رخ می‌دهد.

در رابطه با مورد خاص آقای نجفی به نظر شما این فشارهای بیرونی می‌تواند چه چیزی باشد؟ ماجراهای ایشان با شهرداری تهران چقدر در این موضوع نقش داشته؟
نمی‌دانم جواب دادن به این سوال کار سختی است. اما به نظر می‌رسد بیشتر از اینکه این مسئله عامل وقوع این اتفاق باشد، خستگی حاصل از سالیان طولانی مدیریت و از سویی بیماری‌هایی که آقای نجفی با آن روبرو شدند کار را به اینجا رسانده است. شاید آقای نجفی فکر ‌می‌کرد با از ازدواج دوباره راه فراری پیدا کرده، اما در واقع دردی به دردهایش اضافه شد.

به عنوان یک روان‌شناس با توجه به شخصیتی که دورادور از محمدعلی نجفی می‌دیدید، انتظار انجام چنین کاری را از ایشان داشتید؟
اصلا چنین موضوعی قابل انتظار نبود، با چهره آرامی که از آقای نجفی وجود داشت به هیچ وجه چنین انتظاری از این آدم وجود نداشت. شاید بعد از آن بیماری‌هایی که ایشان با آن درگیر شدند و بعد از اتفاقاتی که در شهرداری تهران رخ داد، آقای نجفی آسیب جدی دیده باشد. نجفی هم یکی از افراد بود، فشارهای محیطی مثل بحث سرطان، سکته قلبی و ... او را به اینجا رساند. اصلا اینکه فردی با این برای بار دوم ازدواج کند مشخص است که از نظر روانی شرایط خوبی را تجربه نکرده است.

تصمیم‌گیری مدیران و سیاست‌مداران همیشه بخش زیادی از جامعه را تحت تاثیر قرار می‌دهد و به همین دلیل باید تحت درمان یک متخصص امین باشند تا سلامت روانشان حفظ شود

نجفی آدم مذهبی بود،  پس چه اتفاقی رخ داده که او دست به خودکشی زده؟ این قطعا به دلیل مشکلات روانی رخ داده. من مطمئنم هر سیاستمدار و یا مدیری باید چک‌آپ روانی انجام دهد. اگر این اتفاق برای او رخ نمی‌داد این عاقبت تلخ هم برای او به وجود نمی‌آمد. نجفی حتی مدعی شد که در یک سال اخیر با همسرش درگیر بوده اما نتوانستند مشکلشان را حل کنند، آدم باهوشی مثل نجفی می‌توانست برای حل این مشکلات به روان‌شناس برود. این یک زنگ خطری برای تک تک مردم است، اینکه اگر در مقابل فشارهای بیرونی به موقع عمل نکنیم ممکن است یک فشار غیرقابل جبران رخ بدهد. فردی مثل نجفی ۳ سال پیش خیلی خوب بود اما حالا می‌بینیم که کار به کجا رسیده...

براین اساس راه فرار سیاستمداران از این فشارهای خارجی که در اول مصاحبه به آن اشاره کردید چیست؟
متاسفانه سیاست‌مداران ما فکر می‌کنند که نیازی به درمان ندارند، درحالی که با توجه فشارهای روانی که به آن اشاره کردم هر سیاست‌مداری  احتیاج دارد که در دوره‌ای تحت روان‌درمانی قرار بگیرد. تصمیم‌گیری مدیران و سیاست‌مداران همیشه بخش زیادی از جامعه را تحت تاثیر قرار می‌دهد و به همین دلیل باید تحت درمان یک متخصص امین باشند تا سلامت روانشان حفظ شود، این اقدامی است که در دیگر کشورها هم انجام می‌شود. اصلا بحثی به اسم روان‌شناسی سیاست‌مداران وجود دارد. اگر مشکلات این افراد انباشته شود، در بلندمدت اتفاقاتی رخ می‌دهد که ممکن است چنین پیامدهایی هم داشته باشد.

۲۳۵۲۳۷

کد خبر 1265035

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 23
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • مومیایی IR ۱۱:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۹
  35
  عشق پیری گر بجنبد.....
 • IR ۱۱:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۹
  4
  معمولا الیت جامعه آدم نمی کشند یا خودشان آدم نمی کشند البته یک دونده آفریقای جنوبی قهرمان المپیک زنش را کشت اما الیت ها بیشتر خودکشی می کنند
 • IR ۱۲:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۹
  23
  آیا بقیه مردم آدم های سالمی هستند؟ 90 درصد مردمی که می بینیم بیماری روانی دارند. شما هر تنشی یا تندی و پرخاشگری را در رفتار خودت دیدی بدان که نرمال نیستی و به بیماری روانی مبتلا شده ای.
 • IR ۱۲:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۹
  24
  این حرفا چیه زنه دیوانش کرده بود
 • IR ۱۲:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۹
  23
  این حرفا خیلی کلیه
 • IR ۱۲:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۹
  19
  قبول ندارم
 • IR ۱۲:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۹
  33
  اینا دلیل نیست توجیهه
 • احمد IR ۱۲:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۹
  20
  سوال اول :چرا در بازدید صحنه قتل کارشناسان زبده آگاهی اعلام کردند پنج گلوله شلیک شده و قتل در اتاق خواب بوده و تیرها به قلب شلیک شده ....اما آقای نجفی گفته فقط دو گلوله برای ترس شلیک کرده و قتل را در حمام انجام داده و گفته مقتول به سمت او هجوم آورده و گلوله شلیک شده پس چرا تمام خون در وان مشاهده میشود قاتل که داخل وان نبوده در ضمن چرا منطقه چاله مانند داخل وان اصلا از خون پر نیست اگر قتل در وان بوده بایستی در خون می‌بود،ضمنا دریچه تخلیه سفید رنگ کنار وان علی رغم وجود خون در دیواره خارجی وان ،کاملا تمیز است ..سوال دوم: آقای نجفی اظهار داشته رابطه خانواده زن اولش را با خانم استاد بدلیل تهدید ایشان قطع کرده ،و در گزارش اعلام شده داماد و دختر زن اول آقای نجفی با کلید وارد خانه خانم استاد شدند ،کلید چطور دست آنها بوده آیا محتمل نیست خود خانم استاد زنده و در را باز کرده ...سوال سوم :اگر آقای نجفی دو گلوله شلیک کرده ،سه گلوله دیگر را چه کسی شلیک کرده آنهم در قلب ،مطمینا آماتور نبوده ...سوال چهارم : صحبت از شنود است اگر خانم استاد حرف می‌زدند چه نهادی زیر سوال میرفت آیا سه گلوله اختلافی به ای
 • DE ۱۳:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۹
  24
  مقتول واقعی آقای نجفی است. همسر دوم!! مگر همه چیز را ازش نگرفتی. زنش , دخترش ,کار و اعتبارش. پس دیگه چرا بهش بی احترامی‌ می‌کردی‌?.
 • میلاد حمیدی IR ۱۳:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۹
  11
  نشون داد که قانونی که یکجانبه به نفع زنان تصویب شود برای مردان هیچ راه نجاتی باقی نگذارد منجر به دفع خشم میشود و مردان اینگونه واکنش نشان می دهند. مسببش تصویب قوانین فمینیستی است. او که نجفی بود با آن آرام بودن و قدرتی که داشت. ببینید چگونه به ستوه آمد که مجبور شد دست به اینکار بزند. وقتی قانون تنگ و سخت با مردان تا کند راهی جز این باقی نمیماند.
 • IR ۱۳:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۹
  16
  هیچ اختلال روانی در کار نیست.
 • IR ۱۳:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۹
  22
  شواری شهر هم باید تست روانشناسی بشه
 • US ۱۳:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۹
  18
  خیلی عجیبه!
 • GB ۱۳:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۹
  17
  قطعا باید به روانشناس مراجعه کنند
 • IR ۱۳:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۹
  17
  فاجعه است
 • IR ۱۳:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۹
  23
  عجیبه
 • US ۱۴:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۹
  15
  درست همان روزی که میترا استاد قرار بوده در مصاحبه با یک نشریه حقایق مهمی را افشا کند ، توسط نجفی به قتل رسید. پس نجفی مشکل روانی نداشته بلکه کاملا سالم بوده و میخواسته آن حقایق مهم افشا شود.
 • IR ۱۴:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۹
  11
  طرفداری نکنید
 • IR ۱۴:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۹
  14
  آدم یاد سریال میوه ممنوعه میوفته. با نقشه یه آدم بزرگ و کله پا کردن.
 • بی نام NL ۱۵:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۹
  11
  ازدواج غلط
 • IR ۱۵:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۹
  9
  ازدواج غلط
 • IR ۱۵:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۹
  9
  فشارهای زیاد
 • IR ۱۵:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۰۹
  20
  این فشارها دلیل نمیشه به قتل