۰ نفر
۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۱
خوانش نقش اخبار در بحران سیل اخیر لرستان

امیدوارم با خواندن این مطلب فکر نکنید که من نگاه ضد نقد دارم. همواره ایمان داشته و دارم که جامعه در سایه نقد و نظر محترمانه قد می‌کشد؛ اما وقتی می‌بینم حوزه نقدنویسی که قرار است کار ارتوپدی توسعه را در ریزترین لایه‌های روابط اجتماعی، سیاسی و اقتصادی بر عهده گیرد، خود به ورطه ابتذال افتاده است، نمی‌شود ساکت‌ ماند.

ایمان‌دارم که رشد فرد و جامعه نیازمند، آزادی ارتباطات، آزادی بیان و آزادی متفاوت فکر کردن است، اما معتقدم این آزادی نباید همراه با کشتن امید در دل مردم باشد و میدانم که نقد کم‌کاری‌ها و پرهیز از سفید نمایی واجب است، اما یقین دارم در بحران‌ها نباید تمام امید مردم را کُشت. لطفاً رفتار رسانه‌ای و نحوه اطلاع‌رسانی در بحران سیل اخیر را با رفتار رسانه‌ای کشورهای توسعه‌یافته مقایسه کنید.

اگر در قاطبه نوشته‌ها با موضوع سیل لرستان اندک مداقه ای کنیم، تصویری که از افراد سیل‌زده خواهیم یافت، مردان و زنانی خسته، رنج‌کشیده و پکر، در رخوت و سکون و سردرگمی با چهره‌هایی عبوس است که در جهانی سیاه‌وسفید در هم می‌لولند.

خود تحقیری نقدهای غیرعلمی و غیرمستدل رسانه‌های داخلی و خارجی
انگار روح این آدم‌ها تحت تأثیر پمپاژ ناامیدی و خود تحقیری نقدهای غیرعلمی و غیرمستدل رسانه‌های داخلی و خارجی مچاله شده است.

 نوشته‌هایی که به اسم انعکاس واقعیت‌ها، یک روز از توقف خدمت‌رسانی‌ و ناامنی مناطق سیل‌زده می‌گفتند و روز دیگر تنها کارشان تحقیر نیروهای خدمت رسان و سیاه نمایی بود. در حادثه سیل لرستان، حجم غم‌افزایی جماعت تاریک نویس بی‌سابقه بود. هرلحظه شاهد مخابره تصاویر دل‌خراش لاشه حیوانات و شیون و موفشانی های شدید سیل‌زدگان بودیم که هیچ کمکی به حل موضوع سیل نمی‌کند.

 بد ماجرا آنجاست که در این نوشته‌ها خبری از کار آماری، تحقیق میدانی و یا حتی یک برگ سند هم نیست، گاهی اصلاً مطلب جدیدی بیان نمی‌شود و آنچه هست نظرات شاذی است که نویسنده بر اساس حدس و ظن خود اقدام به سناریونویسی نموده است.

بهترین شرایط برای شکست یک کشور، نخست کشتن امید در دل مردم آن است
وقتی بهترین شرایط برای شکست یک کشور، نخست کشتن امید در دل مردم آن است، اولویت اول کدام است؟ چه گونه می‌توان هم نقد کرد و هم امید را در دل‌ها نکشت؟

پ. ن: تاریخ نشان داده پس از هر بحران زندگی ادامه دارد پس بایستی با قید حراست از سرمایه امید اجتماعی -این حراست از حریم امید، بایستی با زمینه و قرینه بوده و با بی‌توجهی به حقایق به دنبال امید کاذب نباشیم- با کار علمی و منصفانه نهادها و افراد را اصلاح و مهار کنیم.

* عضو شورای روابط عمومی استان لرستان 

46

کد خبر 1265097

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =