۹ نفر
۱۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۳
چین تحریم نفت ایران را دور زد

تسنیم به نقل از اسپوتنیک گزارش داد: طبق اطلاعات گمرک چین، پکن واردات نفت خام ایران را در آخرین ماه قبل از انقضای مهلت معافیت های آمریکا ، به شدت افزایش داد.

گزارشات اخیر نشان می‌دهد پکن تصمیم داشته پس از پایان مهلت معافیت ها در می ۲۰۱۹، واردات نفت از ایران را متوقف کند ولی برخی تحلیلگران می گویند چین هنوز هم می تواند خرید از ایران را با مقدار کمتر از طریق کانال‌های غیررسمی از سر بگیرد.

طبق اطلاعات گمرک چین، پکن واردات نفت خام ایران را در آخرین ماه قبل از انقضای مهلت معافیت های آمریکا ، به شدت افزایش داد. طبق گزارشات، چین ۳.۲۴ میلیون تن نفت ایران را درآوریل خرید که ۲۱ درصد بیشتر از سال گذشته و ۴ درصد بیشتر از مارس ۲۰۱۹ بود.

این خبردر بحبوحه اعلام خبر پیروی چین از تحریم‌های آمریکا و توقف واردات نفت از ایران پس از لغو معافیت‌ها توسط واشنگتن رسید. ولی امیرحسین زمانی نیا، معاون وزیر نفت ایران در پنجم ماه می گفت که ایران قصد دارد فروش نفت خود را از طریق مکانیزم های بازار خاکستری حتی پس از لغو معافیت ها ادامه دهد. گرچه وی قبول کرد مقدار این صادرات کاهش می یابد.

 آمریکا پس از تحریم بخش‌های نفت، بانکداری و کشتیرانی ایران در نوامبر ۲۰۱۸، به ۸ کشور خریدار نفت ایران- چین ،یونان ،هند، ایتالیا، ژاپن، کره‌جنوبی، تایوان و ترکیه - معافیت داده بود. این معافیت ها ۶ ماهه بود و واشنگتن در آوریل اعلام کرد آنها را تمدید نمی‌کند تا صادرات نفت ایران به صفر برسد.

 پس از اعلام این خبر ، تهران در سالگرد بیرون رفتن یکجانبه آمریکا از برجام گفت اجرای برخی از  تعهدات خود را طبق این قرارداد کنار می‌گذارد و به عدم توانایی کشورهای خارجی در مقابله با فشار آمریکا اشاره کرد. روسیه و چین هم آمریکا را متهم به شکستن این پیمان جهانی کردند.

۲۲۶۲۲۶

کد خبر 1265384

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • مهدی IR ۱۹:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۰
  0 0
  واقعا مطالب مفیدی بود متشکرم
 • بهزاد FR ۲۲:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۰
  2 0
  همین بخش خصوصی بازی هاتون بود ک افرادی مثل بابک زنجانیها را بوجو د اورد