نمایش دوباره فیلمی که مخالفان سینما را قبل از انقلاب به سالن‌ها کشاند/ «خانه خدا» در خانه سینما روی پرده می‌رود

نسخه ترمیم شده مستند «خانه خدا» که در دهه ۴۰ خورشیدی در سینماهای کشور اکران عمومی شد و به فروشی خوبی هم دست پیدا کرد، هفته آینده در فیلم‌خانه سینما به نمایش درمی‌آید.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، کانون فیلم‌خانه سینما، در برنامه آینده خود که یکشنبه (۱۲ خرداد) برگزار می‌شود، نسخه ترمیم‌شده فیلم «خانه خدا» را به نمایش خواهد گذاشت و در ادامه هم نشستی با حضور محمد تهامی‌نژاد، رضا درستکار و ناصر صفاریان (دبیر کانون فیلم) برگزار خواهد شد.

بنابر اعلام فیلم‌خانه ملی ایران، نگاتیوی از «خانه خدا» موجود نیست و ترمیم و تصحیح آن پس از بازبینی و بررسی کیفی دو نسخه پوزتیو (یکی با حاشیه صوتی اپتیک و دیگری مگنت) و یک نسخه اینترمدیا انجام شده و نسخه آماده شده، کیفیت بسیار خوبی دارد.

«خانه خدا» نمایشی‌ است از مراحل مختلف مراسم حج، از ورود زائران هر نژاد و کشور و در سنین مختلف، تا انجام مناسک حج و  بازگشت مسلمانان به کشورهای‌شان. این فیلم که در سال ۱۳۴۵ تولید شده از معدود مستندهای سینمای ایران است که به نمایش عمومی درآمده. «خانه خدا» که در آذر سال ۴۵ در سینماهای تهران، شیراز، تبریز، آبادان، مشهد و همدان اکران شد، به فروش خوبی دست پیدا کرد و حتی جمعیت زیادی از قشر مخالف سینما در آن سال‌ها را هم به سالن‌ها کشاند.

براساس عنوان‌بندی فیلم، نامی به عنوان کارگردان ثبت نشده؛ اما در اغلب منابع، اابوالقاسم رضایی به عنوان کارگردان معرفی شده است. جلال مقدم، مشاور کار بوده و از ابراهیم گلستان هم به عنوان تدوین‌گر یاد می‌شود. احمد شیرازی، نعمت حقیقی، محمود ایثاری و عباس دستمالچی، فیلم‌برداران فیلم هستند و اسدالله پیمان و محمود سعادت گویندگی را به عهده داشته‌اند.

۵۷۵۷

کد خبر 1265919

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =