۱ نفر
۱۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۷
مراقب این گیاه سرطان‌زا باشید

میزان نوشت: رئیس گروه گیاهی سازمان محیط زیست گفت: متاسفانه اخیرا مشاهده کرده‌ایم که گیاهی به نام سنبل آبی که گیاهی آبزی است که بومی ایران نیست و بومی مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری و به عنوان یک گیاه مهاجم شناخته می‌شود در سطح شهرهای ما در حال خرید و فروش است.

مریم مغانلو درباره فروش سنبل آبی در سطح شهر گفت: متاسفانه اخیرا مشاهده کرده‌ایم که گیاهی به نام سنبل آبی که گیاهی آبزی است که بومی ایران نیست و بومی مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری و به عنوان یک گیاه مهاجم شناختته می‌شود در سطح شهرهای ما در حال خرید و فروش است.

او در ادامه بیان کرد: متاسفانه به دلیل زیبایی گل‌های سنبل آبی این گیاه مورد توجه قرار گرفته و مردم بدون اطلاع از خصوصیات آن مبادرت به خرید این گیاه می‌کنند.

رئیس گروه گیاهی سازمان محیط زیست گفت: این سنبل را نباید با سنبل‌های دیگر اشتباه گرفت. چون یک گیاه آبزی است و در سطح آب‌ها رشد و تکثیر می‌شود و به سرعت رشد می‌کند و همانند فرشی گسترده پهنه آبی را فرا می‌گیرد از نفوذ آب به لایه‌های زیرین آب جلوگیری می‌کند مانع تبادل اکسیژن آبزیان بخش‌های زیرین می‌شود و تنفس ماهیان و سایر آبزیان را با انسداد مواجهه می‌کند.

مغانلو افزود: یکی از خطرات این گیاه این گیاه این است که ریشه‌های این گیاه جاذب آلاینده‌های فلزات سنگین و مواد سمی است بنابراین باعث می‌شود که این گیاه سمی و احتمالا مضر شناخته شود. بحث سرطان‌زایی این گیاه را باید وزارت بهداشت اعلام کند.

او درباره شیوه برخورد با فروش این گیاه گفت: سازمان محیط زیست در حد توان اطلاع‌رسانی کرده یگان حفاظت محیط زیست در سطح شهرها به ویژه شهرهای شمالی مستقر شده‌اند. ابتدا این گیاه در گیلان و مازندران مشاهده شده است در حال برخورد هستیم.

مغانلو گفت: گل‌های زیبای این گیاه باعث شده سنبل آبی مورد توجه قرار گیرد.

او در ادامه شیوه اطلاع رسانی مردم به سازمان محیط زیست گفت: مردم هر جا با فروش این گیاه مواجه شدند با یگان حفاظت محیط زیست به شماره ۱۵۴۰ تماس بگیرند.

۴۷۲۳۴

کد خبر 1266042

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =