این مصاحبه توسط دپارتمان پژوهش کلینیک بتن ایران با جناب آقای دکتر علیرضا مهتدی، رئیس هیات مدیره مهندسین مشاور مهرازان پایدار، در خصوص پاسخ به پرسش های متداول در خصوص استفاده و نحوه مصرف گروت ها به خصوص گروت اپوکسی در صنعت ساختمان و سازه های صنعتی انجام گردیده است.

با توجه به اهمیت گروت ها در صنعت ساختمان سازی و سازه های صنعتی، لطفا درخصوص ویژگی ها و کاربرد های گروت های پایه سیمانی و اپوکسی توضیح دهید؟

گروت ها

گروت ها به عنوان یک ماده مستقل و همچنین به عنوان یک ماده ی تعمیری بتن کارآمد هستند. از گروت به دلیل مقاومت بالا تر از بتن معمول و همچنین خواصی نظیر توانایی کنترل بارهای دینامیکی ، قابلیت انبساط در نوع پایه سیمانی ، به عنوان پرکننده زیر صفحات و بیس پلیت های ستون های فلزی، پمپ ها، جک ها، دستگاه های پرس، فن ها و روترهای سانتریفیوژ استفاده می شود. ترکیب گروت و ترمیم کننده الیاف دار برای سطوح ترمیم با مساحت ها یا عمق زیاد، اقتصادی بوده و صدمه ای به عملیات ترمیم وارد نمی کند. به عنوان پر کننده ی حفرات میان بولت ها، ترکیب گروت و چسب بتن ایده آل است.

گروت اپوکسی

گروت اپوکسی محصول سه جزئی شامل رزین اپوکسی، هاردنر پلی آمین و پودر سیلیسی است . مقاومت فشاری و کششی بالا ( تا 1100 کیلوگرم بر سانتیمتر تحمل فشار و 120 کیلوگرم بر سانتیمتر مربع تحمل کشش) باعث شده که تاب خوبی در برابر فشارهای دینامیکی و نیروهای خمشی–برشی داشته باشد. این ترکیب به سهولت اجرا شده و در محل نصب به سرعت سخت می شود. بنابراین در اورهال و تعمیرات با مدت زمان کوتاه و فشرده قابل استفاده می باشد. گروت اپوکسی MTOFLOW 650 علاوه بر این، برای انکراژ و کاشت بولت تجهیزات صنعتی مانند کمپرسورها، پمپ ها، سوپر فن ها و استراکچرهایی که متحمل بار دینامیکی می شوند مناسب است. این محصول تیپ G3 (G3 type) بوده و البته در صورت سفارش کارفرما می تواند از سنگدانه هایی با قطر کوچکتر نیز تولید گردد. بسته بندی محصول شامل 16 کیلوگرم پودر، 3 کیلوگرم رزین اپوکسی و 1 کیلوگرم هاردنر بوده، که این ترکیب برای گروت ریزی مساحت 1 متر مربع به ضخامت 1 ساتیمتر مناسب است.

باید توجه داشت پیش از ترکیب این مواد محل گروت ریزی آماده شده و به دلیل چسبندگی زیاد گروت، قالب ها با روغن آزاد کننده قالب همانند MTOOIL 450 آغشته شود. اشتعال زا بودن رزین و هاردنر اپوکسی اهمیت عدم انجام عملیات برش گرم یا جوشکاری و همینطور کشیدن سیگار را در محل گروت ریزی را دو چندان می کند.

هنگام ترکیب، واکنش رزین و هاردنر حرارت زاست و این موضوع امری طبیعی است، اما چون این حرارت در احجام ترکیب بزرگ به اشتعال منجر می گردد، بهتر است ترکیب رزین و هاردنر در حجم خیلی بزرگ صورت نگیرد.

طریقه ترکیب گروت اپوکسی به این صورت است که ابتدا رزین با هاردنر مخلوط شده و میکس می گردد، سپس پودر به نحوی که حبس هوا صورت نگیرد ترکیب شده و مجدداً ترکیب مذکور به هم خورده تا ژل و ملات روان و یک دستی حاصل گردد.

طریقه مصرف گروت (گروت ریزی):

گروتی مناسب است که دارای خاصیت غیر انقباضی(non-shrink) و مقاومت بسیار بالا می باشد. MTO FLOW 2500 فضای خالی زیر بیس پلیت و فونداسیون را تراز می کند. بنابراین قبل از نصب اسکلت، تراز بودن بیس پلیت باید توسط دوربین و نقشه بردار تایید گردد. هچنین بهتر است که قالب از دو طرف روبروی هم فاصله بیشتری با لبه صفحه فلزی داشته باشد تا در هنگام گروت ریزی هوا از سمت دیگر خارج شود. ضربه های کوچک به قالب و پلیت برای خارج شدن هوا بی تأثیر نیست. در صفحاتی با ابعاد بزرگ باید از زنجیر کشی استفاده کرد، یعنی یک زنجیر کوچک از فضای گروت ریزی (مثلا در طول بیس پلیت) وارد شده و از طرف دیگر خارج می شود و به وسیله دو نفر به حالت طناب کشی به طرفین کشیده شده و نقش ویبره را بازی می کند.

 مقدار مصرف گروت در زمان گروت ریزی :

از 3 ساعت قبل از گروت ریزی باید سطوح بتنی را کاملا غرقاب کرد (تا تشنگی بتن، شیره گروت را جذب نکند) و در زمان گروت ریزی بهتر است آب اضافی را از روی سطح، خشک نمود. صفحات و شاسی فلزی تجهیزی که قرار است زیر آنها گروت ریزی انجام شود، باید از هر گونه آلودگی پاک شده باشد و بر روی آنها سوراخهایی برای خروج هوا قرار داده شود. محل گروت ریزی باید به نحوی قالب بندی شده باشد که نشت رطوبت در آن اتفاق نیفتد. MTOFLOW 2500 گروت پایه سیمانی تیپ 2 شرکت کلینیک بتن ایران در بسته بندی 25 کیلویی و آماده مصرف عرضه شده و از 4 لیتر در حالت خمیری تا 6 لیتر در حالت روان به ازای هر کیسه آب مصرف می نماید. ابتدا باید آب را داخل ظرف مناسب ریخته و پودر را کم کم اضافه کرده و با یک میکسر مکانیکی، اختلاط را به مدت 5 دقیقه انجام داد. گروت ریزی تا  15 دقیقه پس از اختلاط انجام می گیرد. زمانی که ضخامت مقطع گروت ریزی کمتر از 15 سانتی متر باشد می توان در یک مرحله گروت ریزی کرد ولی برای ضخامت های بیشتر باید از سنگدان های با قطر 15 میلیمتر استفاده نمود تا ترک خوردگی ناشی از هیدراتاسیون کنترل گردد .

 گروت ریزی باید بدون قطع و پیوسته انجام پذیرد، لذا  قبل از انجام عملیات گروت ریزی می بایست حجم لازم و میزام مصرف محاسبه و تامین گردد. برای عمل آوری گروت 3 روز اسپری آب و همچنین محافظت با گونی خیس ومرطوب لازم است. در هوای گرم، گروت قبل از آماده سازی در هوای خنک قرار گیرد و بعد استفاده شود. خنک کردن ابزار گروت ریزی بسیار مهم است. گروت ریزی در ساعات گرم توصیه نمی شود. همینطور بهتر است بار گذاری ، 72 ساعت پس از عملیات گروت ریزی باشد.

میزان مصرف گروت بر اساس تعداد صفحه ستون :

گروت ( کیلوگرم)=2000(وزن مخصوص)×تعداد صفحه ها× مساحت یک صفحه( متر مربع)× ضخامت گروت ریزی ( متر )

شایان ذکر است کلینیک بتن ایران به عنوان تولید کننده محصولات شیمیایی ساختمان اعم از گروت های پایه سیمانی و اپوکسی ،ترمیم کننده های بتن ،فوق روان سازها و روان کننده های بتن، واتراستاپ بتن همانند واتراستاپ پی وی سی، چسب بتن، چسب کاشی و رزین های اپوکسی، کفپوش های پلی یورتان و سایر محصولات مرتبط بوده و عضو انجمن دارندگان نشان استاندارد و پیمانکار تخصصی مقاوم سازی سازه های صنعتی بتنی در کشور می باشد.

علاقمندان می توانند جهت مشاوره یا هر گونه سوال فنی با شماره 02145872 تماس گرفته یا به وب سایت رسمی این شرکت به نشانی www.clinicbeton.ir  مراجعه نمایند.

2121

کد خبر 1266127