خبر پشت پرده همتی برای اقتصاد ایران چیست؟

دلار در حالی برای ایستادگی در کانال سیزده هزار تومانی مقاومت می کند که فعالان بازار از تداوم روند ریزش قیمت ها خبر می دهند.

 به گزارش خبرآنلاین، سیگنال اولیه، برای ریزش بازار ارز و تغییرات بنیادی در این حوزه پیش تر از سوی رییس کل بانک مرکزی داده شد.

 در حالی که ایران به کانون رایزنی های سیاسی و اقتصادی در جهان بدل شده است، خبرهای رسیده نشان می دهد امریکا برای مذاکره بی قید و شرط با ایران اعلام امادگی کرده است. جنگ اقتصادی تمام عیار و حمله ارزی به بازار ارز ایران که به ریزش ارزش ریال در برابر ارزهای بین امللی منجر شد، هزینه سنگینی را به اقتصاد تحمیل کرده است.

 شوی جنجالی ترامپ که با به رسمیت نشناختن برجام آغاز شد، حالا وارد فاز تازه ای شده است. خروج امریکا از برجام حالا یک ساله شده است و پس از تهدید و ارعاب و عملی کردن تحریم نفتی و عدم تمدید معافیت خریداران عمده نفت از ایران، کار به ارسال شماره تلفن رسید و حالا مقامات این کشور خبر از تمایل برای مذاکره بی قید و شرط می دهند.

 داستان مذاکرات دیپلماتیک به اینجا ختم نمی شود.

 در شرایطی که رییس کل بانک مرکزی به سئول سفر کرده است تا در باب رفتار غیر قابل تحمل بانک های کره ای با مقامات این کشور مذاکره کند، ایران آماده میزبانی نخست وزیر ژاپن می شود که می گویند حامل پیامی از سوی آمریکاست.سفرهای فشرده ظریف به کشورهای منطقه و رد و بدل پیام میان ایران و عربستان و بحرین نیز تنها بخش دیگری از مذاکرات متعددی است که در جریان است.

 همه این ها دست به دست هم داده تا ریزش قیمت در بازار ارز ایران و به تبع آن بازارهای موازی دیگر را رقم بزند.

عبدالناصر همتی

خبر مهم همتی چه بود؟

۱۰ روز قبل، سوم خرداد ماه، همتی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام موضوعی دو پهلو را مورد اشاره قرار داد. وی در پستی در باب ازادی خرمشهر نوشته بود: " سال ۱۳۶۱ در چنین روزی جانشین پخش اخبار صدا و سیما بودم، خبر آزادی تدریجی خرمشهر را دریافت کردیم. خبر بسیار مهمی برای مردم بود. تلاش ما برای اعلام خبر تا ساعت ۱۴ به نتیجه نرسید. فرماندهان عملیات نظر داشتند تا تثبیت کامل موقعیت، اعلام خبر صلاح نیست.

در بخشی از این یادداشت امده است: اعلام خبر به ساعت ۱۵ به بعد موکول شد. به اتفاق همکاران برای صرف ناهار در غذاخوری نزدیک جام جم ساعتی به فضای شهر وارد شدیم. شهر تهران گویا روح نداشت، ما اخبار مهمی داشتیم که آنها نداشتند، لذا به خوبی تفاوت روحی بین ما و مردم کاملاً محسوس بود. به سازمان برگشتیم و بعد از کشمکش گویندگان وقت رادیو و خبر در اینکه کدام شان این خبر مسرت بخش را اعلام کنند و توافق بر اینکه هر دو با هم اعلام کنند، خبر آزادی خرمشهر را اعلام کردیم.

ساعتی بعد برای شرکت در جلسه‌ای مجدداً به سطح شهر تهران رفتم. جشن و سرور و شادی مردم وصف ناپذیر بود، روحیه‌ها عالی و در عرض سه ساعت کل جامعه یکپارچه، متحول شده بود.

شاید امروز نیز در همان مقطع سه ساعته باشیم، تمام تلاش‌های دولت آمریکا در جنگ اقتصادی که عمدتاً اقشار متوسط به پایین جامعه ما را تحت فشار اقتصادی قرار داده است در عمل نتوانسته آنها را به اهداف رسماً اعلام شده آنها برساند. "

بازخوانی این پیام مهم حالا نشان می دهد رییس کل بانک مرکزی خبر هایی مهم برای مردم ایران را دارد اما به نظر می رسد مقطع سه ساعته سوم خرداد ۱۳۶۱، این بار در روزهایی طولانی تر، در قامت چند روز تبلور یافته است.

 بر این اساس به نظر می رسد هنوز اخبار پشت پرده ای وجود دارد که رییس کل بانک مرکزی و مقامات ایران از ان اطلاع کافی و وافی دارند اما همچون مقطع آزادی خرمشهر در انتظار تثبیت کامل موقعیت  هستند و پیش بینی می شود به زودی گشایشی در عرصه بین المللی برای ایران روی دهد.

 بازارها زودتر خبردار می شوند

 فعالان بازار ارز می گویند همواره بازارهای مهم سرمایه گذاری و خصوصا بازار ارزی، پیش از سایر بخش ها از تحولات با خیر می شود چرا که یک سر بازار ارز، به ان سوی مرزها متصل است و در نتیجه پیش بینی تقویت ریال پیزی نیست که بتوان ان را نادیده انگاشت.

 صرافان روند ریزش قیمت ها را ادامه دار ارزیابی می کنند و معتقدند دلار در صورت ادامه ایت شرایط دلار در کانال ۱۲ هزار تومان نیز ماندگار نخواهد بود.

۲۲۳۲۲۳

      

کد خبر 1266414

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 15
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • سلیمه IR ۱۳:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۳
  61 6
  همچین می گن ریزش قیمت که انگار شده همون قیمت واقعی 900 تومان
  • IR ۱۷:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۳
   0 0
   قیمت واقعی دلار 900 تومنه؟ باشه!
 • IR ۱۳:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۳
  46 4
  مردم دلار نمی خورندو باید کاری کنید که قیمت کالاها و خدمات متناسب با دلار پایین بیاد. قیمت دلار پایین فقط به نفع پولدارهاست که دوباره ریال های بادآورده شان را به دلار تبدیل کنند و بروند آن طرف مرزها برای زندگی و تفریح.
 • علی اکبر هاشمی NL ۱۳:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۳
  85 7
  سه ماه دیگر این خبر را باهم مرور خواهیم کرد تا ببینیم پشت پرده خبری بوده یا باز هم دروغ درمانی مسئولین را شاهد بوده ایم !!!
 • IR ۱۴:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۳
  54 4
  رفتن ایشان به کره جنوبی برای وصول پولهای طلب ایران حکایت از وضعیت اقتصادی چندان خوبی نیست .
 • IR ۱۴:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۳
  33 4
  با این خبرها معلومه دلار احتمالا ارزون میشه الان صنف باشرف دلال منتظر هستن دوباره دلار برسه به 10 هزار تومان تا میلیارد میلیارد خرید کنند
  • IR ۱۶:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۳
   1 0
   با شرف رو خوب اومدی ....ممنون
 • بازنشسته IR ۱۴:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۳
  49 1
  ماحقوق بگیران داریم به فلاکت زندگی میکنیم هرکاری میخواهید بکنیدتو رو بخدا فقط زودتر
  • IR ۱۸:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۳
   4 0
   کاری ک....باید همین مسیر رو ضعفا طی کنندمتاسفانه
  • اكبريان IR ۱۸:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۳
   0 0
   سلام دوست خوب من ، چرا عزيزم با فلاكت زندگي مي كني شاخص فلاك زماني است كه تورم 40درصد به بالا باشه و بيكاري 15درصد به بالا . طبق فرمايش رئيس بانك مركزي تورم 32درصد هست بيكاري 12درصد . عزيزان يا شما حرف مسئولين خوراك موقت مي دانيد يا قبول داريد انشاالله دومي باشد .در ضمن اين مقاومت كه از سوي روحاني عزيز عنوان شدن در برابر مذاكره بدون قيد شرط كه امريكا سه سال منتظر هست زمان بر نيست فقط يك سوم عمر شريف يك انسان با عمر طبيعي مي گيره حدوداً 25 سال چون اقتصاد ما قوي تر و ما شيعه مذهب و مسلمان هستيم از ونزويلا بيشتر مقاوميم اونها 13 سال مقاومت كردند تا 15 سال جا داره ما 25 سال مقاومت كنيم ترامپ اون زمان 100 ساله هست فراموشي مي گيره برجام امضاء مي كنه فقط ربع قرن مقاومت
 • همایون IR ۱۵:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۳
  0 0
  خوب یادمه که دلار به 4300 رسیده بود که آقای سیف گفت من امضایم روی اسکناس هست به همه قول میدم که دلار به 3500 برگرده نخرید تا ضرر نکنید.الان هم خدا میدونه جریان چیه. مردم با دلار 3000 تومن هم به بدبختی زندگی میکردند
 • DE ۱۶:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۳
  0 0
  مثل همیشه
 • IR ۱۹:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۳
  0 0
  درآمد مردم رو به دلار پرداخت کنید!
 • لیلا IR ۲۳:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۳
  0 0
  انقد تو این یک سال از این حرف ها شنیدیم خدا کنه این یکی درست باشه
 • مستمری بگیرتامین اجتماعی IR ۰۶:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۴
  2 0
  32سال درکارخانه ای کارکردم حالا2/5میلیون ماهیانه حقوق میگیرم با2فرزند. جناب آقای همتی همت کنیدبه داد ما قشر زحمتکشیده فکرکنید با این گرانی ها چگونه لوازم ازدواجشان رابخرم