تحلیل نیویورک‌تایمز از علت تغییر لحن ترامپ در قبال ایران

ایرنا نوشت: روزنامه نیویورک تایمز آمریکا درگزارشی نوشت: لحن واشنگتن در قبال تهران ملایم شده و وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه درسوئیس اعلام کرد که دولت "ترامپ" آماده گفت وگو با ایران، "بدون پیش شرط" است.

دراین گزارش به قلم"ادوارد وانگ" آمده است:

این دومین بار است که سیاستهای دولت "ترامپ" در قبال ایران ملایم می‌شود.
ترامپ خودش هفته گذشته اعلام کرده بود که آماده است با رهبران جمهوری اسلامی گفت وگو کند و به دنبال تغییر رژیم در ایران نیست.
"تغییر رژیم"؛ خواست همیشگی "جان بولتون" مشاور امنیت ملی ترامپ بوده است.

پمپئو درمورد ۱۲ پیش شرطی که پارسال برای باز شدن باب گفت و گو با ایران معین کرده بود نیز گفت که آن اصول نه به عنوان پیش شرط، که به عنوان جزئی از مذاکرات مطرح خواهد بود.
مقامات ایران این پیش شرط‌ها را غیرقابل قبول دانسته‌اند.
به هر روی تنش میان دو کشور بالاست و این خطر احساس می‌شود که هر دو به سمت جنگ پیش بروند.
به هر حال، نکته حائز اهمیت در این مبحث این است که هرچند لحن دولت ترامپ نسبت به ایران قدری تلطیف شده؛ اما به هر حال فشار تحریم‌ها همچنان وجود دارد و واشنگتن تعداد ۱۵۰۰ سرباز دیگر به "خلیج فارس" گسیل کرده است.


پمپئو خودش به این موضوع اشاره داشته و در سوئیس گفت: "ما آماده‌ایم با آنها بنشینیم و گفت و گو کنیم. اما تلاش‌های آمریکا برای واژگون کردن اساسی فعالیت‌های شرورانه جمهوری اسلامی، کماکان ادامه خواهد داشت".

این‌طور که معلوم است ترامپ در سیاستش در قبال جمهوری اسلامی، دارد بر روی یک ریسمان باریک راه می‌رود.

ترامپ خودش به مشاورانش گفته است که جنگ را نمی‌خواهد. اما مقامات بلندپایه سیاست خارجی اش به او اصرار می‌کنند که سیاست "فشار حداکثری" را با قوت به پیش براند. این سیاست مشتمل است بر دو بازوی؛ تحریم و استفاده از نیروی نظامی است.


این پافشاری ترامپ و وزیر خارجه‌اش بر لزوم مذاکره؛ از همان روحیه "معامله گری" او نشات می‌گیرد. او هم فشار نظامی و مالی را زیاد می‌کند و هم از دیگر سو می‌خواهد با یک توافق دیگر جلوی ساخت سلاح هسته‌ای توسط ایران را بگیرد.(آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکنون در ۱۵ گزارش خود پایبندی ایران به توافق هسته ای و عدم تخطی تهران از آن را تایید کرده است)

در این مورد، "دالیا داسا کایه" تحلیلگر مؤسسه "راند کورپ" در واشنگتن معتقد است: "دولت ترامپ دارد تنش زدایی می‌کند. اما مسئله این است که پمپئو در صحبتهایش اشاره می‌کند که دولت ترامپ فقط وقتی حاضر به مذاکره است که ایران همچون یک کشور «نرمال» عمل کند. به نظر نمی‌رسد با این لحن مقامات ایران تشویق شوند به پای میز مذاکره بیایند به خصوص آنکه سیاست فشار حداکثری هم در زمین است".

صحبتهای روز یکشنبه پمپئو؛ پاسخی بود به فتح بابی که رئیس جمهور ایران روز شنبه آن را مطرح کرد و گفت که ایران علاقمند به گفت و گو با آمریکاست، مشروط برآنکه آمریکا با لحن "احترام به طرف مقابل" پشت میز مذاکره بنشیند نه با لحن تحکم و دستور.

روحانی گفت: "ما نشان داده‌ایم که تسلیم زورگویی‌ها نمی‌شویم".

(شامگاه شنبه گذشته رئیس جمهوری در دیدار با ورزشکاران و قهرمانان ملی با تأکید بر اینکه در طول این مدت نشان دادیم در برابر قدرت‌های زورگو و زیاده‌خواه، تسلیم نمی‌شویم، تأکید کرد: ما اهل منطق و مذاکره‌ایم. اگر با احترام کامل و در چارچوب مقررات بین‌المللی به کنار میز مذاکره بنشیند و نه اینکه فرمان مذاکره صادر کند. در ان صورت ما تابع نخواهیم بود.)

چهارشنبه گذشته رهبر عالی ایران نیز در سخنانی گفت: "ملت ایران مطلقاً بطور مستقیم زیر بار مذاکره با آمریکا نخواهد رفت".
در هر حال دو فرد شاخص تیم امنیت ملی آمریکا یعنی "مایک پمپئو" و "جان بولتون"، اولویت نخست شان برخورد با آن رفتاری است که وزارت خارجه آمریکا آن را "سیاست خارجی توسعه طلبانه" ایران می نامد.

پمپئو سال گذشته ۱۲پ یش شرط را برای باز شدن باب گفت و گو با ایران معین کرد که از جمله آنها قطع حمایت تهران از گروههای فعال در منطقه و نیز آزادی آمریکایی‌های زندانی در ایران بود.
یکی از این زندانیان " وانگ شیو" فارغ التحصیل دانشگاه "پرینستون" از سال ۲۰۱۶ به جرم جاسوسی در ایران زندانی است.

پیش از این محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران نیز در واکنش به اظهارات رئیس جمهوری آمریکا در ژاپن گفته بود که "عمل و نه حرف نشان خواهد داد که آیا نیت واقعی دونالد ترامپ همین است."
 

310311

کد خبر 1266417

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۲:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۳
  0 1
  ای کاش خبرگزاری انگلیسی زبان ( مستقل از صداوسیما جناحی) داشتیم تا بجای گفتار آمریکا، اعمال آمریکا را بصورت روزانه نشان می داد و از اقدامات آن گزارش تهیه می کرد و نتایج آن اقدامات را بصورت فیلم های مستند نشان می داد.
 • GB ۰۴:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۴
  1 0
  روحانی گفت: "ما نشان داده‌ایم که تسلیم زورگویی‌ها نمی‌شویم مگر اینکه زور پر زوری باشد.