اظهارات وزیر خارجه انگلیس در مراسم استقبال از ترامپ: با آمریکا بر سر برجام اختلاف داریم

ایرنا نوشت: جرمی هانت وزیر خارجه انگلیس پس از استقبال از رئیس‌جمهوری آمریکا به هنگام ورود وی به این کشور، او را سیاستمداری بحث‌برانگیز خواند که باگذشت سه سال همه با این مساله کنار آمده‌اند.

هانت روز دوشنبه در گفت‌وگو با اسکای نیوز از فرودگاه استنستد که ساعتی پیش شاهد فرود هواپیمای ترامپ بود، افزود: هیچ‌ یک از سفرهای ترامپ بدون لحظات غافلگیرکننده سپری نمی‌شود.

وی با این‌ حال آمریکا را متحد نزدیک انگلیس خواند که در جنگ‌های جهانی با یکدیگر همکاری نظامی داشته و به گفته او سربازان آمریکا در خاک انگلیس برای دفاع از آزادی انگلیس مبارزه کردند.
وزیر امور خارجه انگلیس درباره مخالفت‌های گسترده مردم این کشور با سفر رئیس‌جمهوری آمریکا این‌گونه پاسخ داد: تحریم کردن سفر رئیس‌جمهوری آمریکا به انگلیس اقدام مناسبی نیست، درعین‌حالی که این‌ یک سفر رسمی است و سیاسی نیست. او مهمان ملکه است تا دوستی میان دو کشور جشن گرفته شود.


 هانت در پاسخ به سؤالی درباره توییت جنجالی ترامپ در بدو ورودش به انگلیس که شهردار لندن را «بازنده کامل» معرفی کرده بود گفت، این ماجرا تقصیر شهردار لندن و سایر اعضاء حزب کارگر است که سفر ترامپ را تحریم کردند. وی سپس ادامه داد که افراد در باره ترامپ دیدگاه‌های مختلفی دارند و خود او هم اختلاف‌نظرهایی را با ترامپ دارد، زمانی که او توییت بحث‌برانگیزی را درباره سازمان بهداشت انگلیس مطرح کرد. 

وزیر خارجه انگلیس با این‌حال عنوان کرد، ترامپ رئیس‌جمهور نزدیک‌ترین کشور متحد انگلیس است و در فراز و نشیب تحولات بین‌المللی، شایسته است که دو کشور روابط نزدیکی با یکدیگر داشته باشند.

هانت درباره حمایت ترامپ از بوریس جانسون برای نخست‌وزیری انگلیس و اینکه از وی حمایت نکرده پاسخ تأمل‌برانگیزی را ارائه داد و گفت: بوریس جانسون نسبت به من اختلاف‌نظرهای کمتری با ترامپ دارد اما اگر ترامپ می‌خواهد با انگلیس مراودات اقتصادی داشته باشد، من گزینه بهتری هستم.

جرمی هانت همچنین  اعلام کرد آمریکا و انگلیس در ارتباط با یک سری مسائل از جمله توافق هسته ای ایران (برجام) اختلاف دارند.

جرمی هانت لحظاتی پس از خوش آمدگویی به ترامپ در فرودگاه استناستد در گفتگو با سی ان ان خاطرنشان کرد: انگلیس با رئیس جمهور آمریکا درباره یک سری از مسائل اختلاف نظر دارد.
هانت در گفتگو با ماتئو چنس خبرنگار سی ان ان گفت: "جای تعجب نیست که ما زمینه های اختلاف داریم. ما بر سر چندین موضوع با یکدیگر موافق نیستیم ازجمله تغییرات آب و هوایی, توافق هسته ای ایران و ما در گذشته برسر ان اچ اس (خدمات بهداشت همگانی) اختلاف نظر داشته ایم." 

هانت گفت: "ما فکر می کنیم یک ضرورت در ارتباط با مسئله آب و هوایی وجود دارد و جهان باید به صورتی هماهنگ اقدام کند." ترامپ وجود تغییرات آب و هوایی را چندین بار رد کرد."
هانت افزود: ترامپ یک رهبر بحث برانگیز اما یک دوست برای انگلیس محسوب می شود. مفتخریم که او به انگلیس سفر کرده است. رئیس جمهور ترامپ به بیان آنچه که فکر می کند مشهور است. آنچه که درست نیست تمرکز بر اختلافات کوچک ماست."

در پاسخ به این سؤال که آیا دوست دارد ترامپ از او حمایت کند، گفت: من به دنبال حمایت کسی جز اعضای حزب محافظه‌کار نیستم. آن‌ها هستند که باید جانشین ترزا می را انتخاب کنند
ترامپ و ملانیا همسرش ساعت 9 صبح به‌وقت محلی انگلیس به دعوت ملکه الیزابت وارد این کشور شد. آن‌ها با بالگرد اختصاصی رئیس‌جمهوری آمریکا راهی اقامتگاه سفیر آمریکا در لندن شده و قرار است با مقامات سلطنتی و عالی‌رتبه انگلیس دیدار کنند.

310311

کد خبر 1266530

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =