واکنش کشورهای عضو اتحادیه اروپا به ناآرامی‌ها در سودان

شورای امنیت سازمان ملل متحد به درخواست آلمان و بریتانیا برای بررسی اوضاع سودان نشست اضطراری برگزار کرد. بر پایه گزارش‌های تازه، در جریان اعتراضات در این کشور، دست کم ۶۰ تن کشته شده‌اند.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از دویچه وله، کشورهای اروپایی عضو کنونی و پیشین شورای امنیت در بیانیه‌ای از دستگاه‌ها و سازمان‌های امنیتی سودان خواستند که بی‌درنگ به اعمال خشونت علیه معترضان پایان دهند. جلسه ویژه شورای امنیت که به درخواست آلمان و بریتانیا برپا شده بود، پشت درهای بسته برگزار شد.

کریستوف هویزگن، سفیر آلمان در سازمان ملل پیش از آغاز نشست گفت: «بی‌درنگ باید به میز مذاکره بازگشت". او با اشاره به شورای نظامی سودان که هم‌اکنون قدرت را در دست دارد، گفت: «مشروعیت را نمی‌توان با استفاده از زور به دست آورد.»

از روز دوشنبه که نیروهای امنیتی سودان به اردوگاه تظاهرکنندگان مخالف دولت در برابر ستاد ارتش در مرکز خرطوم حمله کردند و معترضان را پراکنده ساختند، محکومیت‌های بین‌المللی ادامه دارد.

بر پایه‌ی آخرین گزارش‌ها، در اعتراض‌های اخیر دست کم ۶۰ تن کشته شده‌اند.

تعیین شتاب‌زده زمان برگزاری انتخابات

رهبران نظامی در سودان از روز دوشنبه (۳ ژوئن) در خارطوم با استفاده از زور معترضان را متفرق و اعتراضات را سرکوب و اعلام کردند که تمامی توافق‌های به دست آمده با اپوزیسیون غیرنظامی برای انتقال صلح‌آمیز قدرت را لغو می‌کنند. به جای این توافق‌ها شورای موقت نظامی روز دوشنبه اعلام کرد که انتخابات ظرف نه ماه آینده برگزار خواهد شد.

دو طرف ابتدا بر سر یک دوره انتقالی سه ساله به توافق رسیده بودند که قرار بود به انتخابات منجر شود.

در پی موج جدید سرکوب و تعیین تاریخ برگزاری انتخابات زودهنگام، رهبران مخالفان در سودان دوشنبه اعلام کردند که همه تماس‌های خود را با نظامیان این کشور قطع کرده‌اند.

"شهامت باورنکردنی" مردم سودان در مسیر رسیدن به دموکراسی

در بیانیه هشت کشور عضو اتحادیه اروپا، سرکوب‌غیرنظامیان در سودان به شدت محکوم شده‌است. در این بیانیه همچنین به تعیین "سریع" تاریخ برگزاری انتخابات زودهنگام و فراهم نبودن شرایط برگزاری این انتخابات اشاره شده است. نویسندگان این بیانیه  "نگرانی عمیق" خود را از گزارش‌های رسیده در مورد "غیرنظامیان مجروحی که به آنها اجازه ورود به بیمارستان‌ها و دسترسی به خدمات پزشکی" داده نشده‌است، بیان کرده‌اند.

در این بیانیه آمده است، این اقدامات موضوع مهم روند انتقال قدرت در سودان را به خطر می‌اندازد. امضاکنندگان همچنین نوشته‌اند، مردم سودان در مسیر جستجوی آینده‌ای بهتر، و تلاش برای پایان دادن به حکومتی اقتدارگرا "شجاعت باورنکردنی" خود را اثبات کردند.

310311

کد خبر 1267022

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =