وزارت صنعت: نیمی از کاغذ مصرفی، تولید داخل است/ کاغذ وارداتی ارزان‌تر است

مدیرکل دفتر امور طرح‌ها و تامین مالی وزارت صنعت، معدن وتجارت گفت: قیمت تمام شده کاغذ داخلی به طور معمول از کاغذ وارداتی یارانه‌ای بالاتر بوده و در این شرایط امکان رقابت از تولید کننده داخلی سلب می‌شود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت صنعتت (شاتا) علیرضاهادی در خصوص میزان سالانه مصرف کاغذ اظهار کرد: در حال حاضر مصرف سالانه کاغذ چاپ، تحریر و روزنامه در کشور در حدود ۳۳۵ هزار تن است که توسط واحدهای فعال موجود می‌توانیم تا حدود ۵۰ درصد نیاز کاغذ کشور را تامین نماییم.

وی در ادامه افزود: در سال ۹۷ و همزمان با افزایش برخی هزینه‌های تولید، نحوه قیمت گذاری کاغذ و شرایط غیر رقابتی کاغذ وارداتی یارانه‌ای با کاغذ تولید داخل، حجم تولید داخل کاهش محسوسی داشته و شاهد افت تولید بوده ایم.

مدیرکل دفتر امور طرح‌ها و تامین مالی توضیح داد: در تولید کاغذچاپ، تحریر و روزنامه، ۳ واحد تولیدی با ظرفیت اسمی بالغ بر ۱۷۵ هزار تن در کشور فعالند و ۵ طرح دیگر باظرفیت ۳۳۸ هزار تن طی چند سال آینده می‌توانند، وارد فاز تولید شوند.

هادی اضافه کرد: یکی از این طرح‌ها در استان خوزستان و با هدف استفاده از باگاس نیشکر با ظرفیت تولید ۲۰۰ هزار تن کاغذ در حال احداث است.

وی خاطر نشان کرد: با این شرایط، توجیه اقتصادی تولید کاغذ در کشور با چالش جدی روبه رو است و ما نمی‌توانیم اصراری بر روی این صنعت به سرمایه‌گذاران داشته باشیم.

مدیرکل دفتر امور طرح‌ها و تامین مالی متذکر شد: تولید کاغذ از سنگ کربنات کلسیم از روش‌های مرسوم دیگر در تولید کاغذ است که در همین راستا و با عنایت به هزینه‌های پایین تولید در این روش، حدود ۱۴۵ طرح صنعتی مجوز گرفته اند که ۱۵ مورد از این طرح‌ها با ظرفیت بالغ بر ۱۱۵ هزار تن دارای ۶۰ تا ۱۰۰ درصد پیشرفت فیزیکی می‌باشند.
۲۲۳۲۳۱
کد خبر 1267069

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • محمدی AE ۱۲:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۶
    0 0
    درختان و جنگل ها باید حفاظت شوند و کاش ایران به روزی برسد که کاغذی را با تکنولوژی نانو بسازد که قابلیت استفاده ی مجدد را داشته باشد