همتی: هدف اصلی عملیات بازار باز، کنترل تورم است

رئیس کل بانک مرکزی درباره عملیات بازار باز سه نکته را یاد آور شد و عنوان کرد:هدف اصلی و کلیدی این چرخش سیاستی، به عملیات بازار باز و کنترل نرخ سود کوتاه‌مدت، هدف‌گذاری و کنترل تورم است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی در یادداشت اینستاگرامی خود درباره عملیات بازار باز سه نکته را یاد آور شد و نوشت: در خصوص عملیات بازار باز چند نکته را توضیح می‌دهم:

۱تا به امروز چون بانک مرکزی اجازه داد و ستد اوراق دولتی را نداشت، نرخ این اوراق در معاملات بین کنشگران بازار تعیین می‌شد و بدیهی است که نرخ، شامل درجه‌ای از هزینه‌های ریسک و تنزیل بود. با ورود بانک مرکزی و عملیات بازار باز، این هزینه‌ها کاهش می‌یابد و نرخ تنزیل بین بانک‌ها نیز در محدوده نرخ سیاستگذاری بانک مرکزی قرار می‌گیرد.

۲بدیهی است برای انجام عملیات بازار باز، به حجمی از اوراق دولتی نیاز است چون پس از اجرایی شدن این ابزار، هیچ نقدینگی بدون خرید اوراق به بانک‌ها اعطا نخواهد شد. وجود اوراق، شرط لازم این عملیات است ولی به معنای موظف کردن دولت برای انتشار اوراق نیست. دولت بر اساس نیازهای بودجه‌ای خود و با توجه به وضعیت چرخه اقتصاد و ضرورت پایداری مالی خود، باید به انتشار اوراق دست بزند.

۳- هدف اصلی و کلیدی این چرخش سیاستی، به عملیات بازار باز و کنترل نرخ سود کوتاه‌مدت، هدف‌گذاری و کنترل تورم است. چرا که تمرکز بر کنترل کل‌های پولی (ترازنامه بانک مرکزی) در دهه‌های اخیر نتوانسته به نحوه پایدار تورم را کنترل کند. بدیهی است هدف این عملیات، اعمال سیاست انبساطی پولی نیست، بلکه تغییر بنیادی کانال انتقال سیاست پولی است. البته همزمان بانک مرکزی به دنبال سالم‌سازی ترازنامه بانک‌ها است. هدف اصلی، ثبات اقتصادی است که خود پیش‌نیاز افزایش رشد بلندمدت اقتصادی است.

۲۲۶۲۲۶

کد خبر 1267251

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۵:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۶
  0 0
  من که سر در نمیارم اما امیدوارم که یک تغییر ساختار اساسی در نظام پولی و بانکی صورت بگیره چون تا الان که فاجعه بار بوده
 • علی TR ۱۵:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۶
  0 0
  شما اول برو قراردادهای سکه رو درست کن بند توضیح تفسیر جدید بده، اول از مردم امضا می گیرید بعد بند مالیات اضافه می کنید. تنها چیزی که نمی بینیم قانون، ثبات و آینده ی روشن برای این کشوره
 • بی نام IR ۱۶:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۶
  0 0
  چه سوتی جالبی با اعتراف رسمی به این که نرخ تنزیل بین بانک‌ها نیز در محدوده نرخ سیاستگذاری بانک مرکزی قرار می‌گیرد (قسمت آخر بند یک مطالب همتی) مشخص شد که به راستی بانک ها در جهت نزول خوری و تنزیل آن هم با مدیریت بانک مرکزی مشغول هستند. بی دلیل هم نیست که این چنین دچار بحران و رکود اقتصادی در جامعه با مدیریت این گونه افراد بر بانک مرکزی شده ایم.