۰ نفر
۱۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۰
چه سرنوشتی در انتظار اقتصاد ترکیه است؟

ایسنا به نقل از روزنامه حریت نوشت: بانک جهانی اعلام کرد سال آینده رشد اقتصادی ترکیه افزایش خواهد یافت.

بانک جهانی در گزارش جدید خود از اقتصاد ترکیه پیش بینی کرد که اقتصاد ترکیه به تدریج به مسیر صعودی باز گردد و رشد ۳ درصدی در سال ۲۰۲۰ و ۴ درصدی در سال ۲۰۲۱ را تجربه کند.

بانک جهانی با اشاره به روند بهبود تدریجی اقتصاد ترکیه به مقامات این کشور توصیه کرده است برای مقابله با کاهش ارزش لیر که به سیستم مالی این کشور آسیب جدی زده است، دست به کار شوند. این بانک دو عامل افزایش صادرات و تقویت تقاضای داخلی را در افزایش رشد اقتصادی ترکیه بسیار مؤثر دانسته است.

اقتصاد ترکیه در سه ماهه نخست سال ۲۰۱۹ رشد منفی ۲.۶ درصدی را تجربه کرد که با توجه به رشد منفی در سه ماهه پایانی سال گذشته باعث افزایش شدید نگرانی سرمایه گذاران خارجی از وضعیت اقتصاد این کشور شده بود. طبق اعلام مرکز آمار ترکیه، حجم تولیدات ناخالص داخلی این کشور در سه ماهه منتهی به مارس با قیمت جاری به ۱۷۰.۴ میلیارد دلار سیده است.

مقامات ترکیه که کشورشان سال گذشته را با رشد ۲.۶ درصدی به پایان برده بود، دستیابی به نرخ رشد ۲.۳ درصدی را برای امسال، ۳.۵ درصد برای سال بعدی و رشد ۵ درصدی را برای سال ۲۰۲۱ هدف گذاری کرده اند.

بانک جهانی هم چنین پیش بینی خود از متوسط رشد اقتصادی کشورهای جهان را از ۲.۹ درصد قبلی به ۲.۶ درصد کاهش داده است. این بانک با اشاره به افزایش ریسک‌های بر سر راه اقتصاد جهانی پیش بینی کرده است متوسط رشد اقتصادی کشورهای جهان تا سال ۲۰۲۱ در همین محدوده باقی بماند.

بانک جهانی بیش از همه پیش بینی خود از رشد کشورهای نوظهور را به دلیل افزایش منازعات تجاری و افزایش ریسک‌های سرمایه گذاری کاهش داده است.

۲۲۶۲۲۶

کد خبر 1267507

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =