چرا استفاده از سلسله ژنتیکی برای حل جنایت، می‌تواند مشکلاتی ایجاد کند؟

پلیس در حال استفاده از یک نوع جدید از sleuthing DNA، به نام سلسله ژنتیکی است. در حال حاضر این روش مظنونان به قتل و تجاوز در کالیفرنیا و واشنگتن را گرفتار کرده است. در حالی که حل پرونده‌ها موجب خوشحالی می‌شود، تاکتیک‌هایی که برای دستگیری مجرمان استفاده می‌شود، بسیاری از کارشناسان حقوق خصوصی و حقوق مدنی را نگران کرده است.

sciencenews: بسته شدن پرونده قاتل ایالت گلدن (SN Online: 4/29/18) و دو قتل حل نشده یک زوج جوان کانادایی (SN Online: 5/23/18) شامل تفحص در پروندهای DNA پایگاه داده آنلاین عمومی و اطلاعات شجره‌نامه مردم بوده است که  GEDmatch نامیده می‌شود.

چرا پلیس از GEDmatch به جای آزمایش DNA استفاده می‌کند؟

اگر پلیس بخواهد از شرکت AncestryDNA برای کمک به حل جنایات استفاده کند، به یک نمونه تمیز بزاق از یک مظنون احتمالی نیاز دارد تا برای آزمایش و تجزیه و تحلیل به شرکت ارسال کنند. اما DNA صحنه جرم به این شکل نیست، بنابراین پلیس نمی‌تواند DNA را به شرکت‌ها برای آزمایش ارسال کند. این مساله در مورد GEDmatch سرویس تجزیه و تحلیل DNA به این صورت نیست، مشتریان می‌توانند داده‌های خام DNA دریافت شده از شرکت‌های آزمایشی را بارگزاری کنند.

این بدان معناست که پلیس یا محققان اجرای قانون به طور همسان قادرند تا اگر به اندازه کافی DNA برای ایجاد یک توالی ژنتیکی داشته باشند در  GEDmatch برای پیدا کردن مظنونان بالقوه دست به کار شوند.

GEDMatch

اگر آزمایشات DNA کمک می‌کند تا مجرمان را بگیرند، آیا ما نباید راضی باشیم؟

رام از دانشگاه حقوق بالتیمور می‌گوید "دستگیری مجرمان عالی است. اما حفظ حریم خصوصی نیز مهم است. پلیس می‌تواند جرایم بیشتری را حل کند، اگر برای مثال، آنها بدون هیچ دلیلی در هر زمان بتوانند به خانه هر شخصی وارد شوند و آنجا را جستجو کنند. اما چنین جستجوهایی غیرقانونی است، زیرا آنها حقوق افراد را برای داشتن حریم خصوصی و امنیت در برابر جستجو و تشنج غیر منطقی را نقض می‌کنند."

برخی از مردم معتقدند این نوع جستجو می‌تواند محدود به حل جنایت بسیار جدی باشد. اما این محدودسازی قبلا امتحان شده است. در دهه گذشته برخی از ایالت‌های ایالات متحده اجازه استفاده از پایگاه داده‌های DNA پلیس را برای «جستجوی خانوادگی» داده‌اند. چنین جستجوهایی ممکن است بستگان نزدیک افراد موجود در پایگاه اطلاعات پلیس را به عنوان مظنونین در یک جرم معرفی کنند. ایالات متحده که این فن آوری را قبول و اعلام کرده است : ما فقط از این برای جنایت واقعا جدی استفاده می‌کنیم.

2121

کد خبر 1267572

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =