آیا ماسک باعث جلوگیری از آنفولانزا می‌شود؟

هنگامی که ایالات متحده در سال ۲۰۰۹ شیوع یک آنفلوانزای خوکی را تجربه کرد، همه در مورد چگونگی کاهش گسترش عفونت سخن گفتند. بنا به اظهار مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، دسترسی به واکسن در همان سال محدود بود، زیرا ویروس شناسایی نشده بود، تا زمانی که تولید کنندگان در حال حاضر تولید واکسن سالانه را آغاز کردند..

Healthline: سازمان‌های بهداشتی اهمیت شستن دست‌ها با آب گرم و صابون معمولی را به مردم یادآوری کردند. توصیه شد افراد مبتلا به آنفولانزا برای بهبودی در خانه بمانند و از گسترش ویروس به دیگران جلوگیری کنند. سپس برخی افراد شروع به انجام کاری کردند که بسیاری از ما قبل از آن دیده بودیم: پوشیدن ماسک جراحی.

مطالعات نشان می‌دهد ماسک کمک می‌کند

برای سال‌ها دانشمندان مطمئن نبودند که پوشیدن یک ماسک در جلوگیری از گسترش ویروس موثر باشد. با این حال، مطالعات اخیر نشان می‌دهد که آنها می‌توانند کمک کنند.

ابتدا، یک تحقیق منتشر شده سال ۲۰۰۸ در مجله بین المللی بیماری‌های عفونی به این نتیجه رسید که با استفاده درست، ماسک در جلوگیری از گسترش عفونت‌های ویروسی بسیار موثر است. اعضای خانواده کودکان مبتلا به بیماری‌های آنفلوانزا که از ماسک‌ها به درستی استفاده می‌کردند، ۸۰ درصد احتمال ابتلا به بیماری را کمتر می‌کردند. به طور شگفت انگیزی، تفاوت بین نوع ماسک استفاده شده ناچیز بود.

تحقیقات دیگری که در سالنامه طب داخلی منتشر شد نتایج مشابهی را گزارش کرد. محققان ۴۰۰ نفر مبتلا به آنفولانزا را بررسی کردند. آنها دریافتند اعضا خوانواده فرد مبتلا که بطور مرتب دست‌هایشان را شسته و  ماسک جراحی پوشیدند، خطر ابتلا به آنفلوانزا را ۷۰ درصد کاهش دادند.

انواع مختلف ماسک ها

اگر در حال بررسی ماسک برای محافظت در مقابل عفونت هستید، باید بدانید که دو نوع ماسک وجود دارد.

ماسک صورت

ماسک‌های صورت نسبتا راحت و مناسب هستند، ماسک‌های یکبار مصرف توسط اداره غذا و داروی ایالات متحده برای استفاده به عنوان وسایل پزشکی تایید شده‌اند. پزشکان، دندانپزشکان و پرستاران اغلب هنگام درمان بیماران آنها را می‌پوشند. این ماسک‌ها از افتادن قطرات مایعات بدن جلوگیری می‌کنند که ممکن است شامل ویروس‌ها از طریق بینی و دهان باشند. ماسک صورت همچنین از ترشحات دیگران، مانند عطسه‌ها و سرفه‌ها محافظت می‌کند. نکته‌ی منفی این است که این ماسک‌ها از استنشاق آلودگی‌های کوچک در هوا جلوگیری نمی‌کنند.

Face Mask flu

ماسک طبی respirator

همچنین ماسک N۹۵ نامیده می‌شود، برای محافظت از ذرات کوچک در هوا طراحی شده‌اند که ممکن است شامل ویروس‌ها باشند. آنها توسط CDC و موسسه ملی ایمنی و بهداشت شغلی تأیید شده‌اند. به گفته CDC، این ماسک می‌تواند ۹۵ درصد ذرات هوا را فیلتر کند. ماسکهای N۹۵ اغلب هنگام نقاشی یا کار با مواد بالقوه سمی مورد استفاده قرار می گیرند.

ماسک طبی بر اساس صورت هر فرد انتخاب می‌شود. آنها باید کاملا روی صورت قرار گیرند تا هیچ شکافی برای ورود ویروس‌های هوائی باقی نماند. کارکنان مراقبت‌های بهداشتی از آنها برای محافظت در برابر بیماری‌های عفونی مانند سل و سم‌زدایی استفاده می‌کنند. بر خلاف ماسک‌های معمولی، ماسک طبی انسان را در برابر ذرات بزرگ و کوچک محافظت می‌کند.

N۹۵

دستورالعمل استفاده از ماسک‌ها

ماسک می‌تواند به کاهش گسترش آنفولانزا کمک کند - اما فقط اگر آنها به طور صحیح و مکرر پوشیده شوند.

در اینجا برخی از دستورالعمل‌های پوشیدن مناسب ماسک عنوان شده است:

  • هنگامی‌که درفاصله شش قدمی از یک فرد بیمار قرار می‌گیرید، ماسک بپوشید.
  • بندهای ماسک را برای نگهداشتن بر روی بینی، دهان و چانه در جای مناسب قرار دهید. سعی نکنید ماسک را دوباره لمس کنید تا زمانی که آن را در می‌آورید.
  • اگر دچار آنفولانزا هستید قبل از نزدیک شدن به افراد دیگر، ماسک خود را بپوشید.
  • اگر مبتلا به آنفولانزا هستید و باید به پزشک مراجعه کنید، برای محافظت از دیگران در اتاق انتظار، ماسک استفاده کنید.
  • در صورتی که آنفولانزا در جامعه شایع شده باشد یا در معرض خطر ابتلا به عفونت‌های ویروسی هستید، ماسک را در مکان‌های شلوغ بپوشید.
  • هنگامی که دیگر به ماسک احتیاج نداشتید، آن را دور انداخته و دست‌ها را بشویید. هرگز ماسک استفاده شده را دوباره نپوشید.

2121

کد خبر 1267999

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =