۰ نفر
۲۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۱
بهره‌برداری دوجانبه تهران و توکیو از سفر تاریخی

برخلاف صحبت هایی که در هفته های اخیر درباره میانجی گری از سوی مقام های آمریکایی و بعضا ژاپنی اعلام شد محور اصلی این سفر بر پایه روابط دو جانبه این دو کشور بوده است.

ژاپن وارد کننده بزرگ نفت از خلیج فارس و ایران است و متوجه این واقعیت  است که روابط دو کشور در بلند مدت با توجه به افزایش مصرف انرژی وابسته به منطقه خواهد بود و بر این اساس یکی از مهمترین محورهای این سفر پیرامون این مساله است. از سویی دیگر این سفر برای ایران نیز حائز اهمیت است و می تواند زمینه را برای نقش آفرینی بیشتر کشورمان در رابطه با قدرت های نوظهور جدید در آسیا فراهم کند.

بخش عمده ای از این سفر به همکاری های تکنیکی و فنی ایران و ژاپن بازمی گردد. انتقال دانش فنی از سوی ژاپن برای ایران و همچنین پتانسیل های اقتصادی کشورمان برای ژاپن از اهمیت زیادی برخوردار است. این واقعیت روشن است که رسیدن به این پتانسیل نیازمند رفع تحریم های یکجانبه آمریکاست و ژاپن به عنوان متحد آمریکا می تواند برای منافع خود تلاش و آمریکا را متقاعد به کنار گذاشتن این سیاست قدیمی و شکست خورده در خصوص ایران کند.

اقدام ژاپن برای میانجی گری بین تهران و واشنگتن نشانه حسن نیت این کشور برای حل اختلافات و کاهش مناقشات در منطقه است.  نباید در این خصوص برداشتی فراتر داشته باشیم؛ چراکه زمانی میانجی گری موثر خواهد بود که طرفین  حداقل به یک زمینه های مشترک لازمی رسیده باشند. این مساله در صورتی محقق می شود که آمریکا تصمیم بگیرد به عنوان یک کشور مسئول آنچه را بر عهده دارد انجام دهد و در غیر این صورت میانجی گری نتیجه ای حاصل نمی کند و در نهایت ممکن است تسهیل کننده انتقال خواسته های ایران به طرف آمریکایی باشد.

*کارشناس ارشد مسائل بین الملل

311 50

کد خبر 1269474

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =