تحلیل کارشناسان ژاپنی از اهداف سفر تاریخی آبه به تهران

ایرنا نوشت: شماری از کارشناسان ژاپنی گفته اند که هدف "آبه شینزو " نخست وزیر ژاپن از سفر به تهران اقناع مقام های ایران و آمریکا برای از سرگیری گفت و گوهاست.

روزنامه گلوبال تایمز چین روز پنجشنبه از قول "توشیرو ناکایاما" کارشناس مرکز ویلسون در آمریکا آورده است: سفر آبه به ایران یک حرکت جسورانه بود او دارای یک جایگاه بی نظیر است از یک سو متحد امنیتی آمریکا محسوب می شود و از طرف دیگر روابط خوبی با ایران دارد.

این کارشناس ژاپنی خاطر نشان کرد که نخست وزیر ژاپن دارای شرایط ویژه ای است روابط مناسبی با دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا دارد و مشتاق کاستن از تنش هاست. گزارش از قول این کارشناس ادامه می دهد که برای ژاپن وضعیت خاورمیانه و ثبات و امنیت آن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است کشوری که بخش زیادی از نفت مورد نیازش را از آنجا تامین می کند.


" کونیهیکو میاکه" دیپلمات سابق ژاپن نیز گفته است که آبه یک میانجیگر نیست اولین هدف او گفت وگو درباره روابط دوجانبه است اما اگر او بتواند در کنار آن کارهای بیشتری نیز انجام دهد، تعلل نخواهد کرد.

کارشناسان ذی ربط تصریح کردند که ایران و آمریکا می گویند به دنبال رویارویی نظامی نیستند لذا نخست وزیر ژاپن هر کاری بتواند انجام می دهد تا این دو کشور برای گفت و گو بر سر میز مذاکرات حاضر شوند.

آبه بعد از آنکه روز گذشته (چهارشنبه) با حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران در تهران دیدار کرد قرار است امروز پنجشنبه هم با رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کند.

23310311
 

کد خبر 1269477

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =