دست‌یابی زنجانی‌ها به کاشت و پرورش موفقیت‌آمیز نهال ارس

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان گفت: زنجان تنها استانی است که در کشور با روش های متفاوت موفق به کاشت و پرورش نهال ارس شده است.

به گزارش خبرآنلاین، سلطان نژاد معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان با اشاره به این که کاشت ارس در دو منطقه هزار رود و بادامستان از سال ۹۴ آغاز شده است گفت: با آزمون و خطاهای فراوانی که در طی سال های گذشته داشته ایم موفق به کاشت و پرورش نهال ارس در سطح وسیعی از استان شویم.

وی افزود: کشت دیم این نهال در منطقه یکی از روش های متفاوتی است که عامل موفقیت بیش از ۹۰ درصدی این طرح شده است.

این مقام مسئول در ادامه با اشاره به این که توسعه ارس با رویکرد جنگل کاری یکی از برنامه های این سازمان است گفت: منابع طبیعی و آبخیز داری استان زنجان آماده اشتراک گذاری تجربیات خود در این زمینه به سایر استان ها نیز می باشد.

سلطان نژاد به مراقبت بعد از توسعه جنگل کاری تاکید کرد و افزود: کشت گل های محمدی در قالب گیاهان دارویی قدم مثبت دیگری است که خوشبختانه در اجرای این طرح نیز موفق عمل کرده است.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان در ادامه اظهار کرد: طرح عمده جنگل کاری بادامستان و طرح عمده جنگل کاری چند منظوره در طارم از دیگر طرح های موفق استان است که با تکنولوژی و دانش به روز اجرا می شود.

وی در ادامه به معرفی گونه ارس پرداخت و افزود: درخت ارس یکی از گونه های نادر جنگلی است که پراکنش آن در سطح دنیا نسبتا محدود بوده و این در حالی است که ارس به عنوان یک گونه بومی دارای ویژگی های متعددی در کشور است.

درخت ارس علاوه بر دارا بودن خواص دارویی و صنعتی به علت دیرزیستی بسیار زیاد و مقاومت فوق العاده در برابر آفات و امراض از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

به گفته سلطان نژاد از آنجایی که تجدید حیات این گونه نیاز به شرایط خاصی دارد و با توجه به خطر انقراض این گونه ارزشمند و همچنین اهمیت آن به عنوان یکی از ذخایر ژنتیکی کشور، در سال های اخیر فعالیت های چشمگیری در راستای تولید و احیاء توده های جنگلی ارس در کشورصورت گرفته است که در استان زنجان نیز گام های موثری در این حوزه برداشته شده است.

۴۶

کد خبر 1269488

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =