۰ نفر
۲۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۰
هشدارهای صنعا به ریاض به چه معناست؟

رای الیوم نوشت حمله به فرودگاه های کشورهای ائتلاف متجاوز به یمن باعث می شود شرکت های هواپیمایی فعالیت های خود را در این فرودگاه ها متوقف کنند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از خبرآنلاین عربی، روزنامه اینترنتی رای الیوم در یادداشتی به قلم کامل المعمری نوشت: جنگ فرودگاه ها بین یمن و کشورهای عضو ائتلاف (متجاوز به یمن) تیتر اول اخبار در هفته های اخیر و شاید چند روز آینده باشد.

هشدارهایی که از صنعا به کشورهای عضو ائتلاف داده می شود شدید اللحن است و از ساعاتی پیش و با حمله به فرودگاه ابها تنش زایی در این جنگ عملا آغاز شده است. یحیی سریع, سخنگوی نیروهای انصار الله گفت بانک اهداف روز به روز گسترش می یابد و این جنبش می تواند در آن واحد بیشتر از یک عملیات انجام دهد. وی افزود: در صورتی که تجاوز به یمن متوقف نشود, به زودی اصل (حمله به) فرودگاه در برابر فرودگاه و چشم در برابر چشم را اجرایی خواهیم کرد.

به عقیده نویسنده این یادداشت بستن مهمترین تاسیسات حساس در کشورهای عضو ائتلاف, یعنی فرودگاه ها و تبدیل کردن آنها به مکانی ناامن گزینه اول صنعاست و حوثی ها در حال حاضر بر روی آن کار می کنند و تنش های خود را در فرودگاه ها افزایش خواهند داد.

اما سوالی که مطرح می شود این است که آیا انصارالله خواهد توانست فرودگاه های کشورهای عضو ائتلاف را تعطیل کند؟ بله. تا ز مانی که سلاحی موثر مانند پهپاد در اختیار دارند می توانند این کار را انجام دهند.

در صورتی حوثی ها سیاست حمله پی در پی به فرودگاه ها را با کمک پهپاد عملی کنند و هفته ای یکبار به یک فرودگاه حمله کنند شرکت های هواپیمایی مجبور خواهند شد سفرهای خود را به این فرودگاه ها متوقف کنند زیرا مکان های امنی نیستند و از آنجا که فرودگاه ها حساس ترین اماکن هستند و اقدامات نظامی بیشترین تاثیر را بر روی آنها دارد, اهداف وسوسه انگیزی به شمار می روند و در صورتی که بتوانند فرودگاه ها را فلج کنند سیلی محکمی به دشمنان خود زده اند.

برای کشورهای عضو ائتلاف هیچ چیز دردناک تر از این نیست که فرودگاه های عربستان و امارات به مناطقی ناامن تبدیل شوند.

حمله موشکی به فرودگاه ریاض در سال 2017 باعث شد عربستان ماه ها از این مسئله شکایت کند و بقایای موشک را هم به شورای امنیت و سازمان ملل ببرد حال تصور کنید در صورتی که همه فرودگاه ها هدف قرار گیرند و نتوانند خدمت رسانی کنند چه اتفاقی خواهد افتاد؟

نویسنده ادامه داده است: بسیاری می گویند عربستان و امارات با استفاده از پدافندهای هوایی می توانند تهدیداتی از این قبیل را دور کنند. حال فرض کنیم که پدافندهای هوایی عربستان و امارات خواهند توانست با حملات موشکی یا پهپادهایی که فرودگاه ها را هدف قرار می دهند مقابله کنند اما نتیجه این خواهد بود که آسمان فرودگاه ها در عربستان و امارات به مناطق درگیری تبدیل خواهد شد مسئله ای که خطرناک بودن این مناطق را افزایش می دهد و در نتیجه شرکت های هواپیمایی قطعا فرود و پرواز از این فرودگاه ها را متوقف خواهند کرد.

یمنی ها دیگر چیزی برای از دست دادن ندارند زیرا ائتلاف همه زیرساخت های اقتصادی این کشور را از بین برده است و کار به جایی رسیده است که با یمنی ها بر سر قوت روزانه می ‌جنگد و هزاران بیمار به سبب تعطیلی فرودگاه صنعا جان خود را از دست دادند. در نتیجه ائتلاف فقط می تواند مناطق مسکونی و مناطقی را که از قبل بمباران شده است هدف قرار دهند. همه اهداف نظامی عربستان و امارات در یمن از بین رفته است و دیگر هیچ هدف موثری در این کشور وجود ندارد.

اما حوثی ها بعد از 4 سال, جنگ خود را از آغاز و برای اجرای راهبرد نظامی خود 300 هدف در کشورهای عضو ائتلاف(متجاوز)  مشخص کرده اند. راهبرد نظامی حوثی ها این بار بر پایه حملات پی درپی به هدف قرار دارد. این راهبرد با حمله به فرودگاه ها و توقف خدمت رسانی در آنها شروع می شود و حمله به فرودگاه های نجران, جیزان و ابها در راستای همین راهبرد قرار دارد که به ریاض, ابوظبی و دوبی هم خواهد رسید.

حمله به این اهداف به صورت مستمر ادامه خواهد داشت تا به تاسیساتی ناامن تبدیل شوند. آن وقت است که کشورهای عضو ائتلاف صحبت از قانون بین المللی را آغاز خواهند کرد و همانگونه که سازمان ملل ائتلاف را به سبب به تعطیلی کشاندن فرودگاه ها و بنادر محکوم کرد, حوثی ها را نیز محکوم خواهد کرد.

در پایان این یادداشت آمده است: درست که بر اساس قوانین بین المللی نباید فرودگاه ها هدف حمله قرار گیرند زیرا مناطق غیرنظامی هستند اما همین منطق قانونی می گوید از فرودگاه صنعا نیز باید حمایت شود نه اینکه فقط فرودگاه های ریاض و ابوظبی در امان باشند.

310 310

کد خبر 1269603

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =