۰ نفر
۲۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۸
دلایل اهمیت اجلاس شانگهای برای ایران

از تیر ۱۳۸۴ ایران به عضویت ناظر سازمان همکاری‌های شانگهای درآمده است و از آن زمان نزدیک به ۱۵ سال از عضویت ناظر ایران در این سازمان می‌گذرد. ایران چندین بار علاقه‌مندی و تمایل خود را برای تغییر عضویت از ناظر به اصلی در این اجلاس اعلام کرده است که این مساله در دستور کار این سازمان است و حضور رییس جمهوری در این اجلاس از لحاظ پیگیری این روند حائز اهمیت است، به ویژه که هند و پاکستان نیز در سال ۲۰۱۷ وضعیتشان از ناظر به اصلی تغییر پیدا کرده است.

در این سازمان طیف متنوعی از همکاری های مختلف در زمینه های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی انجام می شود. به عنوان مثال در موضوع مسائل امنیتی می توانیم به بحث مبارزه با تروریسم، جدایی طلبی، افراطی گرایی دینی، قاچاق مواد مخدر و پولشویی اشاره کنیم و در حوزه اقتصادی نیز مسائلی از جمله انرژی، گمرک و ترانزیت است که تا کنون مورد همکاری قرار گرفته است.   حضور ایران حتی در وضعیت ناظر نیز طیف متنوعی از همکاری ها را شامل شده است که در صورت تغییر وضعیت به عنوان عضو اصلی این همکاری ها بیشتر می شود.

 از سویی دیگر خود این اجلاس که به صورت سالانه در این بازه زمانی برگزار می شود در شرایط فعلی منطقه ای و بین المللی که ایران تحت تحریم های اقتصادی آمریکا و تلاش این کشور برای در انزوا قرار دادن کشورمان  قرار گرفته است نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. در این اجلاس چین و روسیه به عنوان دو عضو اصلی این سازمان از اعضا دائم شواری امنیت هستند و همچنین این دو کشور از اعضای ۱+۵ و از حامیان برجام حضور دارند و این موارد اهمیت حضور ایران در این اجلاس را بیشتر می کند. در اجلاس شانگهای رهبران کشورهای مختلفی از جهان از جمله  هند، پاکستان، روسیه و چین حضور دارند. شانگهای حوزه وسیعی را شامل می شود  و می توان گفت به نوعی شانگهای نیمی از جمعیت جهان را در خودش جای داده است.

 با توجه به این موارد حضور ایران در این اجلاس مهم است و می توانیم به خوبی از منافع آن برای گسترش همکاری ها بهره ببریم. 

* کارشناس آسیای میانه و قفقاز

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1269845

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =