۱۱ نفر
۲۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۷
دلار نفس‌های آخرش را می‌کشد؟

روسیه واتحادیه اروپا در حال برنامه ریزی برای استفاده از ارزهای ملی در مبادلات بازرگانی به جای دلار هستند.

وزیر اقتصاد روسیه بعد از جلسه ای با کمیسیون اروپایی در مورد پیداکردن جایگزین مناسب برای دلار گفت: " مسکو و بروکسل مشتاق اند تا هرچه زودتر روبل و یورو را در مبادلات اقتصادی و بازرگانی دو طرفه جایگزین دلار کنند."

به گزارش خبرآنلاین به نقل از راشاتودی، بر اساس مذاکرات وزیر امور مالی روسیه آنتون سیلوانوف و ماروس سفکوویچ دیپلمات اسلواکی تبار، روسیه و اتحادیه اروپا به دنبال استفاده از ارزهای ملی در مبادلات اقتصادی و بازرگانی به جای دلار هستند.

سیلوانوف روز جمعه گذشته در خصوص این موضوع گفت:" ما به همراه کارشناسان به دنبال پیدا کردن راه حل های مناسبی برای حل مشکلات مبادلات بازرگانی بین دو کشور هستیم ."

اندری لاوروف سخنگوی وزارت اقتصاد روسیه طی روزهای قبل از برگزاری جلسه دو مقام دولتی روسیه و اسلواکی اظهار داشت:" استفاده گسترده تر از یورو و روبل برای هر دو طرف مبادله (روسیه و  اتحادیه اروپا) مفید تر خواهد بود و ریسک مبادلات را به شدت کاهش می دهد."

او همچنین افزود:" گروه محققانی که در خصوص این موضوع مشغول به کار هستند تا جایگزین مناسبی برای دلار در مبادلات تجاری پیدا کنند."

به هرحال اتحادیه اروپا در مصاحبه ای با خبرگزاری تاس روسیه گفته است که هنوز تصمیم نهایی برای حل این مشکل اتخاذ نشده است ولی صحبت هایی در خصوص حذف دلار در مبادلات بازرگانی و استفاده از پول ملی مطرح شده است.

چرا باید برای دلار جایگزینی در نظر گرفت؟

طی سال های اخیر بدهی امریکا به کشورهای دیگر روز به روز افزایش داشته است به حدی که  مبلغ این بدهی ها به ۲۰تریلیون دلار معادل تولید ناخالص داخلی یک سال امریکا رسیده است. در این بین بزرگترین طلبکارهای امریکا چین و ژاپن هستند.

به هرحال سیر بیثبات دلار طی چند سال اخیر خسارات مالی کشورهای طلبکار از عدم پرداخت بدهیهایشان توسط امریکا، این کشور ها را به این فکر واداشته است که در نحوه مبادلات بازرگانی تجدید نظر کرده و به فکر حذف دلار از مبادلات بین المللی خود بیفتند.

اما اختلاف نظرهای سیاسی کشورها برای تعیین یک واحد بین المللی ارزی موجب شده است تا این تصمیمات همچنان بلاتکلیف مانده و به مرحله اجرا نرسد.

ادامه دادن مبادلات بازرگانی با استفاده از دلار امریکا بی معنی است

وزیر توسعه اقتصادی روسیه در مصاحبه ای با راشاتودی اظهار کرد: " ادامه دادن مبادلات بازرگانی با استفاده از دلار امریکا بسیار بی معنی است، چراکه هر دو طرف مبادله یعنی روسیه و اتحادیه اروپا سودی از این استفاده نمی‌برند."

وی در انتها اظهار داشت که:" ما یعنی هر دو طرف مبادله اتحادیه اروپا و روسیه به دنبال پیدا کردن جایگزین مناسبی برای دلار هستیم و در حال حاضر محققان به دنبال پیدا کردن راه حل های مناسبی برای حل این مشکل هستند."

۲۲۶۲۲۷

کد خبر 1270205

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • سلیمه IR ۲۲:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۵
    1 0
    اینها حرف مفته هیچ کدام کاری ازشان در برابر دلار بر نمی اید