راهکار و پیشنهاد یک امام جمعه برای جلوگیری از شایعه‌سازی علیه شورای نگهبان

مهر نوشت: نماینده ولی فقیه در استان فارس گفت: شورای نگهبان راهکاری ایجاد کند که اگر شخص رد صلاحیت شده اعتراض کرد همه مردم دلیل رد صلاحیت فرد را بدانند تا شایعه سازی برای شورای نگهبان نشود.

آیت الله لطف الله دژکام در دیدار رئیس دفتر هیات نظارت (شورای نگهبان استانی) استان فارس و شهر شیراز گفت: انصافاً شورای نگهبان تا به اینجا خیلی تلاش کرده است و برای سامان دادن به مساله انتخابات در آینده تلاش بیشتری نیز خواهد کرد.

اهم اظهارات وی را در ادامه بخوانید؛

* آنچه که امروز از عملکرد شورای نگهبان می بینیم، شکل تکامل یافته و بهتری نسبت به قبل است اما هنوز یک ضرورت ها و نیازهایی درباره بحث انتخابات احساس می شود.

* بالاخره سازوکار دقیق مسائل و ابهامات موجود در باب مقدمات انتخابات ها را مجموعه دولت و شورای نگهبان باید ایجاد کنند و ما نمی توانیم منتظر باشیم و تا سالهای بعد سازوکار نداشته باشیم باید مشخص شود اگر کسی مشکل مالی و یا اخلاقی دارد، یقین بداند که برای حضور در انتخابات ها تایید صلاحیت نخواهد شد و هیچ فشار و لابی و تلاشی نیز موثر نخواهد بود.

*امروز حمله و هجمه ای که متوجه شورای نگهبان می شود در این راستا است که شورای نگهبان به خاطر حفظ آبروی افراد، مشکلات آنها را تنها به خود آنها اعلام می کند اما به عموم مردم و رسانه ها دلایلی که منجر به رد صلاحیت افراد شده را اعلام نمی کنند اما باید این ساز و کار باشد که اگر فرد رد صلاحیت شده ای اعتراض کرد و با آبروی شورای نگهبان بازی کرد و حیثیت انتخابات را به خطر انداخت، براساس اسناد و مدارک موجود مشکلاتی که منجر به رد صلاحیت هر کس شده را اعلام کنند.

* امروز خیلی محترمانه از افراد می خواهند که کنار روند اما اگر کنار نرفت برای مردم مشخص کنیم که علت رد صلاحیت شدن طرف چیست.

* طبق پیش بینی ها و تجارب انتخابات های قبل برای ۱۸ کرسی مجلس شورای اسلامی در استان فارس بیش از ۲۰۰۰ نفر کاندیدا خواهند شد و این یعنی خیلی از افرادی که متخصص نیستند و صلاحیت حضور در انتخابات را ندارند، از سر تفنن یا عطش مشهور شدن و یا رسیدن به کرسی نمایندگی که صلاحیت و تخصص آن را هم شاید نداشته باشند، کاندیدا می شوند.

*حقوقدان‌های شورای نگهبان باید سازوکار مناسب کار را طراحی کنند تا حداقل اطمینان حاصل شود باید فارغ از جنبه احساسی یا حضور حداکثری مردم در انتخابات به جنبه آموزشی قضیه توجه داشته باشیم و آموزش حقوق اساسی به مردم در دستور کار ائمه جمعه، صدا و سیما، سازمان تبلیغات و سایر مراکز دخیل را باید مد نظر قرار دهیم.

* شورای نگهبان باید پیشنهاد دهد و از دستگاهی مانند وزارت کشور مطالبه کند تا بازرسان خود را معرفی کند تا از نظر قانون و مقررات حاکم بر انتخابات برای عموم مردم آموزش بگذارید این حقوق شما هست و مردم از شما توقع دارند اگر این کار را شروع نکنیم وضع روز به روز بدتر می شود یعنی انتخابات صحنه یک درگیری قومی و جناحی بیشتر نیست در حالیکه در انتخابات جمهوری اسلامی باید فکر اهداف متعالی نظام باشیم.

*نهایتاً شما به عنوان یک نهاد ارزشی به نوعی باید چارچوب های ارزشی و اخلاقی انتخابات را هم به دیگران القا کنید.

*اخلاق سیاسی و اخلاق انتخابات هم سرفصلی بوده که پیش از این بعضی به آن ورود پیدا کردند اما اخلاق را نمی شود در زمان بندی وزارت کشور یاد مردم داد و اخلاق باید نهادینه شده باشد.

*مجموعه دستگاه ائمه جمعه را به کار گیرید و بحث آموزش اخلاق سیاسی، اخلاق انتخاباتی، آموزش قوانین و مقررات حاکم بر مسئله را از قبل شروع شود و نگذاریم برای ۳-۴ هفته آخر این کارها را انجام دهیم ۴ هفته آخر امام جمعه دیگر اثرگذاری ندارد و اگر بنا هست کاری انجام دهیم امروز روز کار است.

* در همین ایامی که قرار داریم و هیچ گونه رقابت خاصی شکل نگرفته است چارچوب ها اعلام شود و پیگیری شود، ائمه جمعه چارچوب ها را اعلام کنند و صدا و سیما بر روی آن کار کند تا مسائل اخلاقی نهادینه شود.

* جایگاه شورای نگهبان این نیست که از گروه، جناح، فرد یا شخصی جانبداری کند و بحمدالله تا امروز نیز اینچنین عمل نکرده اید و وقتی می خواهید غیر جانبدارانه عمل کنید کار سنگین است چون بالاخره هیچکدام از ما بدون علاقه به یک فرد و جریان نیستیم اما می خواهیم رفتار و عمل ما جانبدارانه نباشد و در این حکومت ما الگو از رفتارهای ائمه اطهار میگیریم و باید اینگونه اداره شود.

* امروز چون آموزش های لازم را نداده ایم در فضای مجازی یک پست منتشر می شود و فضا بر علیه شورای نگهبان ایجاد می شود و هیچ کسی نیست که بگوید روال کار همین است و ما حتی دفاع از قانون را بلد نیستیم.

۲۷۲۱۵

کد خبر 1270217

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =