۰ نفر
۲۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۰
آمریکا دیگر به نفت خارجی وابسته نیست؟

تسنیم به نقل از سی‌ان‌ان نوشت: اداره اطلاعات انرژی آمریکا اعلام کرد واردات نفت آمریکا از اوپک در مارس به کمترین حد طی ۳۰ سال رسید.

وابستگی طولانی مدت آمریکا به  نفت اوپک رو به کاهش است ،در حالی که وابستگی چین به نفت این گروه افزایش می یابد.

 اداره اطلاعات انرژی آمریکا اعلام کرد واردات نفت آمریکا از اوپک در مارس به کمترین حد طی ۳۰ سال رسید. کل واردات از اوپک ۱.۵ میلیون بشکه در روز بود که حدود ۷۵ درصد طی سه دهه گذشته کاهش یافته است.

 این کاهش سه دلیل دارد: تولید بسیار بالای نفت آمریکا ، تحریم‌های آمریکا بر ونزوئلا و کاهش تولید عربستان.

 آمریکا مدتها بود که می خواست وابستگی خود به نفت خارجی را کم کند. بسیاری آمریکایی ها صف‌های طولانی در پمپ بنزین ها و قیمت های بسیار بالای نفت را به خاطر هزینه انتقال نفت اوپک در اوایل دهه ۱۹۷۰ به یاد می آورد.

 ریان فیتزموریس، استراتژیست انرژی در رابوبنک گفت:« ما وابستگی خود را کاهش داده ایم ولی کاملا برطرف نشده است».

 از طرف دیگر ، وابستگی چین به اوپک از همیشه بیشتر است. واردات نفت اوپک توسط اقتصاد شماره دو دنیا رکورد زده است .  اوپک خوشحال است که فروشش را به چین و سایر اقتصادهای در حال رشد آسیا بالا برده است.

 تقاضای نفت چین ۳ درصد در ۲۰۱۸ افزایش یافت که دو برابر میزان افزایش کل دنیا است. اوپک انتظار دارد علیرغم افزایش تنش ها و استفاده از خودروهای الکتریکی، تقاضا همین مقدار هم در سال جدید افزایش یابد.

 تگزاس بیش از اکثر اعضای اوپک نفت تولید می‌کند

 آمریکا دیگر مثل گذشته نیاز به نفت اوپک ندارد. طی دهه گذشته، نه تنها کل واردات نفت آمریکا کاهش یافته ،بلکه سهم واردات آن از اوپک هم پایین آمده است.

 بخشی از این نفت حالا در داخل تولید می‌شود. تولید نفت آمریکا طی یک دهه گذشته بیش از دو برابر شده است. آمریکا از عربستان و روسیه پیشی گرفته و حالا بزرگترین تولید کننده نفت است.  تگزاس به تنهایی از هر عضو اوپک به جز عربستان بیشتر نفت تولید می‌کند.

 تولیت روزانه نفت در آمریکا به ۲.۲ میلیون بشکه در روز در ۲۰۱۸ رسید که بیشترین افزایش سالانه تولید در یک کشور بود.

 دولت ترامپ اخیرا تحریم‌هایی بر ونزوئلا وضع کرده است. ونزوئلا مدت‌ها بود نفت خام سنگین  مورد نیاز پالایشگاه های گالف کوست آمریکا را تأمین می‌کرد.

 آمریکا در ۲۰۱۸ ، ۵۰۵ هزار بشکه در روز از ونزوئلا نفت وارد کرد که یک پنجم واردات از اوپک است. این رقم در ماه مارس به فقط ۴۷ هزار بشکه در روز رسید و طی چند هفته صفر شد.

 عربستان صادرات را کاهش داده است

  در همین حین،اوپک سال گذشته به توافقی برای کاهش تولید رسید تا قیمت نفت را افزایش دهد. عربستان بزرگترین صادر کننده نفت دنیا بیشتر این کاهش را بر عهده دارد.

 عربستان به صورت اختیاری  صادرات به آمریکا را کاهش داده تا جلوی عرضه اضافی نفت گرفته شود. واردات آمریکا از عربستان تا حالا  ۲۵ درصد کاهش یافته است.

 در حالیکه خرید نفت آمریکا از اوپک کاهش یافته ، سایر تولیدکنندگان سعی می کنند جای آن را بگیرند. واردات آمریکا از کشورهای غیرعضو اوپک کانادا ، مکزیک، برزیل و کلمبیا افزایش یافته است. طی ۴ سال گذشته، کانادا بیشتر از کشورهای عضو اوپک به آمریکا نفت صادر کرده است.

 مهم است که بدانیم با وجود تلاش آمریکا برای دور شدن از نفت اوپک، این گروه همچنان مقدار قابل توجهی نفت به آمریکا می فروشد. اوپک هنوز هم تاثیری قابل ملاحظه دارد. کاهش یا افزایش تولید نفت اوپک و مخصوصاً عربستان هنوز هم بر قیمت نفت در سراسر جهان تاثیر می گذرد.

۲۲۶۲۲۷

کد خبر 1270224

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =