رئیس سازمان ملی استاندارد: بهبود ۴۵ پله‌ای ایران در شاخص تجارت فرامرزی

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران گفت: تجمیع همکاری های بین دستگاهی موجب شد در چهار سال گذشته رتبه ایران در شاخص تجارت فرامرزی از ۱۶۱ به ۱۱۶ بهبود یابد که در تعیین این شاخص زمان، هزینه و تعداد اسناد موثر است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از سازمان ملی استاندارد ایران، «نیره پیروزبخت» در نشست مشترک با رؤسا و مسئولان سازمان‌های گمرک، غذا و دارو و دامپزشکی کشور افزود: با وجود اینکه تولید داخل به وفور انجام می‌شود، لازم است برای تنظیم بازار، بخشی از کالاهای مورد نیاز مردم مثل کالاهای اساسی یا برخی از کالاهایی که در داخل تولید نمی‌شوند از طریق واردات تأمین شود.

وی با اشاره به امضای تفاهمنامه سازمان ملی استاندارد ایران با گمرک جمهوری اسلامی ایران که در حاشیه این دیدار انجام شد، خاطرنشان کرد: برای تسریع و تسهیل در واردات کالا، هماهنگی‌های لازم با گمرک جمهوری اسلامی ایران انجام می‌شود.

تفاهمنامه‌ای برای کاهش زمان ترخیص کالا

رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران نیز در حاشیه امضای این تفاهمنامه گفت: در یادداشت تفاهمنامه امروز، مواردی مانند تکالیفی که برای گمرک و سایر سازمان‌های حاکمیتی در قانون تجارت فرامرزی آمده است وجود دارد؛ بحث مدیریت هماهنگ مرزی و مدیریت واحد تجارت فرامرزی جزو تکالیفی است که برای گمرک تعیین شده است.

«مهدی میراشرفی» افزود: سازمان‌هایی که مرتبط با ترخیص کالا در زمینه واردات و صادرات هستند به هماهنگی بهتر و استفاده از روش‌های جدید در فرآیند ترخیص نیاز دارند.

وی ادامه داد: پیش اظهاری در صادرات، واردات و کنترل‌های قبل از ورود کالا موجب می‌شود تا زمان ترخیص کالا کاهش یابد، به همین دلیل پیگیر این موضوع هستیم که کنترل‌ها قبل از ورود انجام شود و بعد از ورود کالا کنترل‌ها به حداقل برسد.

رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران گفت: اکنون صادرات کالا در فرآیند ترخیص کمتر از چند ساعت و فرآیند واردات کمتر از یک روز است، اما معطلی که در ترخیص کالا دیده می‌شود به کنترل‌های سایر سازمان‌ها برمی گردد که رفع این موضوع در تفاهمنامه دیده شده است.

بر پایه این گزارش، در حاشیه این نشست که به منظور تسریع و تسهیل در صدور مجوزهای لازم با رعایت اعمال نظارت‌های کیفی برای کالاهای مشمول استاندارد اجباری در زمینه واردات و صادرات و به تبع آن روان سازی انجام تشریفات گمرکی مرتبط برگزار شد، سازمان ملی استاندارد ایران و گمرک جمهوری اسلامی ایران تفاهمنامه همکاری امضا کردند.

این تفاهمنامه در راستای اجرای سیاست‌های کلان اقتصاد مقاومتی، قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد مصوب ۱۳۹۶، تسریع و تسهیل در امر صادرات، حمایت از تولیدکنندگان محصولات صادرات محور و مدیریت واردات به منظور حمایت از کالای ایرانی و رونق تولید، به امضای نیره پیروزبخت و مهدی میراشرفی، رؤسای سازمان‌های ملی استاندارد ایران و گمرک رسید.

۲۲۶۲۲۶
کد خبر 1270269

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =