دفاع از پرداخت یارانه نقدی/ قرار بود رقم یارانه‌ها برمبنای تورم باشد

معاون سابق وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: اگر مردم بدانند و با آنها صحبت شود و روش‌هایی حاصل شود که افراد ضعیف جامعه بتوانند به یارانه‌ها دست پیدا کنند، چه ایرادی دارد که نرخ بنزین اصلاح شود.

مهدی کرباسیان در کافه خبر خبرگزاری خبرآنلاین درباره پرداخت یارانه‌های نقدی اظهار داشت: تصمیم‌گیری در رابطه با یارانه و پرداخت به مردم تصمیم درستی بود و من هنوز از آن دفاع می‌کنم.

وی افزود: این تصمیم قرار بود در دولت آقای خاتمی در قالب هدفمندی یارانه‌ها گرفته شود و متاسفانه اجرا نشد، زیرا اجماعی روی آن حاصل نشد. اما در دولت اول آقای احمدی‌نژاد این اجماع در کل حکومت حاصل شد.

معاون سابق وزیر صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد: دو اشکال اساسی در اجرای این طرح وجود داشت. اول این‌که به همه یارانه نقدی پرداخت شد و این در حالی است که قرار بود یارانه‌ها به افراد کم‌بضاعت داده شود.

کرباسیان ادامه داد: دوم این‌که قرار بود هر ساله یارانه‌ها برمبنای تورم باشد. هر دو نه در دولت دهم و نه در دولت‌های یازدهم و دوازدهم اجرا شد. یعنی یارانه‌ها همان رقم ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان ماند و در عین حال، با افزایش نرخ تورم تغییر نکرد.

وی خاطرنشان کرد: یکی از نکاتی که وجود دارد، اختلاف جدی بر سر شفاف شدن نرخ انرژی و به ویژه بنزین است. من اعتقاد دارم بحث سیاه و سفید نیست، بحث کارشناسی علمی است.

معاون سابق وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: در نهایت اگر مردم بدانند و با آنها صحبت شود و روش‌هایی حاصل شود که افراد ضعیف جامعه بتوانند به یارانه‌ها دست پیدا کنند، چه ایرادی دارد که نرخ بنزین اصلاح شود. اما ما می‌بینیم که در مجلس و دولت این اجماع حاصل نمی‌شود.

مشروح گفت وگو با مهدی کرباسیان را می توانید اینجا بخوانید.

۲۲۳۲۲۵

کد خبر 1270410

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =