۲ نفر
۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۹
شمارش معکوس برای تصمیم مهم ارزی سران قوا

ایرنا نوشت: نماینده شورای اقتصادی سران قوا خبر داد: ستاد اقتصادی سران سه قوه به منظور تعیین تکلیف حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی روز پنجشنبه تشکیل جلسه می‌دهد.

امیر باقری در ششمین جلسه شورای راهبردی توسعه صادرات که در مکان نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار شد، گفت: مباحث مطرح شده در خصوص تغییرات سیاست‌های ارزی کشور را به دبیر شورای عالی هماهنگی اقتصادی سه قوه انتقال داده‌ام و دو سناریوی ارزی برای کشور تدوین شده است.
به گفته وی دو سناریو برای جلسه روز پنجشنبه آینده مطرح شده است که در جلسه ستاد اقتصادی دولت با نظر رئیس جمهوری یکی از این سناریوها انتخاب می‌شود.
این مقام مسئول درباره دو سناریوی پیشنهادی توضیح داد: در سناریوی اول پیشنهاد شده ارز ۴۲۰۰ تومانی همچنان باقی بماند، اما به تعداد محدودی از کالاها تعلق گیرد. یعنی بجز ۴ قلم کالای حذف شده از لیست کالاهای مشمول ارز دولتی، اقلام دیگری هم از این لیست خارج شود.

ارز 4200 تومانی


نماینده شورای اقتصادی سران قوا ادامه داد: همچنین در این پیشنهاد آمده که حدود ۵۰ درصد از ارز پتروشیمی و صادرات در سامانه نیما عرضه شود و بقیه صادرکنندگان بتوانند ارزشان را در فرایند واردات در برابر صادرات به کشور بازگردانند.
باقری خاطرنشان کرد: در این سناریو قرار است نرخ ارز نیما نیز به صورت آرام به سمت نرخ واردات در برابر صادرات حرکت کند.
این مقام مسئول درباره سناریوی دوم تصریح کرد: در این سناریو عملاً یک بازار ارزی بیشتر نخواهیم داشت و ارز ۴۲۰۰ تومانی حذف خواهد شد.
باقری معتقد است سناریوی اول به خواسته‌های رئیس جمهوری نزدیک‌تر بوده و احتمال اجرای آن بیشتر است.
نماینده شورای اقتصادی سران قوا خاطر نشان کرد: سناریوی اول طبق وضعیت موجود و حرکت به سمت کمتر شدن سهم ارز نیمایی و سناریوی دوم حذف کامل ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی است.

۲۲۳۲۲۳

کد خبر 1270771

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • علی IR ۱۲:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۷
  1 3
  اگر ارز 4200 حذف شود به نفع اقتصاد است و دست رانت خوران هم کوتاه می شود
 • IR ۱۴:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۷
  3 3
  حذف ارز 4200 تومانی برای کالای اساسی منجر به افزایش شدید قیمت گوشت وروغن وبرنج وشکر و...خواهد شد..دولت باید روش توزیع کالا را اصلاح کند نه اینکه صورت مسئله را پاک کند! همین الان هم گوشت وبرنج از سبد خانوار خیلی از مردم حذف شده است . باحذف ارز 4200 تومانی قیمت برنج وگوشت چند خواهد شد؟ دولت اول باید به این سوال شفاف پاسخ دهد بعد تصمیم بگیرد...
  • AO ۱۴:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۷
   0 0
   همین الان هم برنج و گوشت رو با قیمت دلار 15 تومنی به مردم میفروشن
  • دادخواه IR ۱۴:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۷
   0 0
   دادش كفگير به ته ديگ خورده خزانه خاليست چرا متوجه نميشويد
 • IR ۱۴:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۷
  4 2
  حذف ارز 4200 تومانی برای کالای اساسی منجر به افزایش شدید قیمت گوشت وروغن وبرنج وشکر و...خواهد شد..دولت باید روش توزیع کالا را اصلاح کند نه اینکه صورت مسئله را پاک کند! همین الان هم گوشت وبرنج از سبد خانوار خیلی از مردم حذف شده است .... باحذف دلار 4200 تومانی قیمت برنج وگوشت چند خواهد شد؟ دولت اول باید به این سوال پاسخ دهد بعد تصمیم به حذف بگیرد...